01
احکام دخترانی که به سن تکلیف رسیده ولی ضعف جسمانی دارند
چکیده: ناتوانی از گرفتن روزه و قضای آن به مجرد ضعف و عدم قدرت موجب سقوط قضای روزه نمی‌‏شود، بلکه قضای روزه‏‌های ماه رمضان که از او فوت شده، بر وی واجب است. سن تكليف دختر بر مبنای سال شمسی همه مراجع: سن بلوغ در دختر نه سال شمسى، منهاى ۹۷ روز و ۲۲ ساعت و ۴۸ دقيقه مى‏باشد. نشانه بلوغ  همه مراجع (به جز سيستانى): نشانه با... ادامه »
01
حکومت علوی؛ توزیع فقر یا توزیع عدالت
چکیده: هدف نهایی امام علی (ع) از حکومت، تربیت انسان الهی است و حتی عدالت هم یک هدف واسطه ای و یک ابزار مناسب برای رسیدن به این مهم است. سخنان صریح امام علی علیه السلام در جای جای بیانات مختلف ایشان، مشخص می کند مطلوب علی (علیه السلام) برای بسط عدالت، تولید و توزیع عادلانۀ ثروت است. ضمن اینکه برخی از روش های اجرایی امام بر اساس مستندات نهج الب... ادامه »
01
پولشویی چیست؟
چکیده: پولشویی فرآیندی است که در راستای آن، در اصطلاح پول کثیف به پول تمیز و یا ثروتی که در ظاهر از راه‌های مشروع و قانونی به دست آمده است، تبدیل می‌شود. زمانی که فرد، جرمی (قاچاق کالا، مواد مخدر، کلاهبرداری و…) مرتکب می‌شود و از طریق آن جرم، اموالی را به دست می‌آورد، همواره به‌دنبال راهی برای پنهان کردن ماهیت و منشا... ادامه »
01
نگویید رمضان، بگویید شهر رمضان
چکیده: حضرت فرمودند: یک آیه قرآن در این ماه، ثواب یک ختم قرآن در ماه‌های دیگر را دارد. چون قرآن در ماه رمضان، شاخ و برگ خودش را نازل کرده است. ثمرات و میوه‌های خودش را در دسترس شما قرار داده است. بی تردید یکی از رزق هایی که در ضیافت الهی ماه مبارک رمضان تقسیم می شود، رزق قرآن، و بهره مندی از این کتاب عزیز است. چون می دانید وقتی خدای متعال... ادامه »
01
امام خمینی و نقش روحانیت
چکیده: امروز مسئولیت روحانیت و کسانی که در این لباس مقدس هستند مسئولیتی است‌که در طول تاریخ بر عهده روحانیت نبوده است.1 آن قدر مسئولیتی که بر عهده آقایان اهل علم است، بر عهده دیگران نیست.2 در این مقابله ما بین اسلام و کفر همه ملت مسئولند؛ همه مسئولند لکن روحانیت بیشتر مسئول است.3 علمای اسلام وظیفه دارند هر وقت برای اسلام و قرآن احساس خطر کردند، به مر... ادامه »
01
کلام امام خمینی(ره) : وحدت و برادری
چکیده: مسلمین باید یَد واحده باشند بر ضد همه ستمگران.1 اصولا دعوت به اسلام دعوت به وحدت است.2 مؤمنین سرتاسر دنیا برادرند به حسب حکم قرآن، و برادرها برابرند ... در اسلام همین برادری است که مبدا همه خیرات است.3 با حفظ برادری، شما به این جا رسیدید و با حفظ برادری باید جلو بروید.4 من مکرر اعلام کرده‌ام که در اسلام نژاد، زبان، قومیت و ناحیه مطرح نیست. تما... ادامه »
31
عدالت اجتماعی در کلام امام خمینی(ره)
چکیده: ملت ایران خواستار عدالتند و آزادی و استقلال؛ و معتقدند جز در سایه اسلام و با قوانین اسلام به آن نمی‌رسند.1 عدالت را اجرا کنید، عدالت را برای دیگران نخواهید، برای خودتان هم بخواهید.2 عدل از هر کس صادر بشود عدل است، و جرم و جور از هر کس صادر بشود جرم است.3 خروج از اعتدال و عدالت الهی و صراط مستقیم، انحراف است و اجتناب از آن وظیفه‌ا... ادامه »
31
تفکر دهه 60، تفکر حفظ میز نبود!
چکیده: دهه شصتی‌ها اصغر توسلی را خوب به یاد دارند، بخصوص علاقه مندان به سینما که هر هفته پای برنامه «جُنگ هنر هفته» می‌نشستند تا او در کسوت مجری بر صفحه تلویزیون ظاهر شود و اخبار فرهنگی و هنری را برایشان بگوید و آنها را بیشتر با سینمای ایران و جهان آشنا کند. توسلی که از پنج سالگی فعالیت در رادیو مشهد را شروع کرده و دنیای رسانه... ادامه »
31
قدس و فلسطین در اندیشه و کلام امام خمینی(ره)
چکیده: بیت‌المقدس مال مسلمین و قبله اول مسلمین است.1 همه باید بدانند که مقصود دوَل بزرگ استعمار از ایجاد اسرائیل، تنها اشغال فلسطین نیست؛ بلکه اگر به آنان فرصت داده شود، تمام کشورهای عربی- العیاذ باللَّه- به سرنوشت فلسطین دچار خواهند شد.2 آیا سران قوم نمی‌دانند و ندیده‌اند که مذاکرات سیاسی با سیاستمداران قدرتمند و جنایتکاران تاریخ، قدس و... ادامه »
30
پشت پرده‌ی وقایع کازرون
چکیده: اندک جمعیتی که در نقاط مختلف کازرون تجمع کرده بودند با سر دادن شعارهایی انحرافی و به آتش کشیدن یکی از مقرهای پلیس کازرون، برای نخستین‌بار اعتراضات این شهرستان را به خشونت کشاندند. حمله مردم به پاسگاه پلیس، که خود جرمی مشهود است؛ به ظاهر برای آزادی برخی از دستگیرشدگان، صورت گرفت که منجر به دفاع نیروهای انتظامی از این پایگاه و ایجاد درگیری بین م... ادامه »
30
راهکاری برای فقر زدایی
چکیده: فقر پدیده‌ای آسیب‌زا برای جامعه است که اگر با راهکارهای هدفمند و کلان به مبارزه با آن پرداخته نشود، قطعأ مشکلات عمیقی را برای ساختار اجتماعی پدیدار خواهد ساخت و موجب شکاف طبقاتی و نارضایتی عمومی خواهد شد. هرگاه صحبت از افزایش غبار فقر بر چهره‌ی جامعه به میان می‌آید، نگاه‌ها به سمت و سوی دولت و مسئولین می‌چرخد که... ادامه »
30
وقتی پیشرفت در گرو گسستن از اعتقادات است!/ تهدیدی به نام «شک»!
چکیده: در عصر روشنگری روشنفکران غربی پیشرفت اجتماعی و سیاسی بشر را در گرو پیشرفت شناخت و خرد می‌پنداشتند و پیشرفت خرد در منظر آن ها تنها با گسستن از اعتقادات و تعصبات قرون وسطایی انسان غربی رقم می خورد. کتاب های جدید خریداری شده، من را به فکر ساخت کتابخانه ای در کنج اتاق شخصی ام انداخت. به همین خاطر، سراغ نجار پیر محله قدیمیمان رفتم. پیر مرد ن... ادامه »
30
تغییر جنسیت زوجه و سقوط عدّّه
چکیده: عدّّه عبارت است از مدتی که تا انقضای آن، زنی که عقد نکاح او منحل شده است، نمی تواند شوهر دیگر اختیار کند. خلاصه پرسش در صورت تغییر جنسیت زن آیا نگهداری عده بر او واجب است؟ پرسش هرگاه زوجه به هر دلیلی تغییر جنسیت دهد و به مرد تبدیل شود، چنان چه این فرد قصد ازدواج فوری داشته باشد، می تواند ازدواج کند؟ یا این که باید «عدّه طلاق» ... ادامه »
30
شگردهای تبشیری؛ ادعای کشف و شهودهای دروغین
چکیده: به اذعان مستبصران تبشیری، یکی از مشهودترین شگردهای جریان تبشیر، بهره‌گیری از ادعاهای کشف و شهود دروغین به منظور جلب‌توجه افراد تازه‌وارد و تلقین حس معنویت در آن‌هاست.  مباحثی چون «عطایا» و «شهادت»، از آن جمله‌اند که با ایجاد شور و هیجان کاذب در جمع و تلیقن کرامت و معجزات، سعی در جذب حداکثری دار... ادامه »
30
خانه‌ای امن، برای زنان ناامن!
چکیده: خانه‌ای در بین تمام خانه‌های دیگر، مکانی که آدم‌ها به آن پناه می‌برند؛ زنانی که گذشته دردناک و تلخی در تعقیب‌شان است و از هراس آن، به خانه‌های امن پناه برده‌اند. هرگاه واژه‌ی "خانه" به گوش می‌رسد، در ذهن هر فردی؛ مکانی امن و مملو از آرامش تداعی می‌شود اما چه تلخ و دردناک است که این مامن آرامش... ادامه »
30
حفاظت از دارایی‌های دیجیتال
چکیده: بسیاری از ما دارایی‌های دیجیتالی داریم که نسبت به آنها بسیار بی‌توجه هستیم و فقط زمانی که آن‌ها را از دست می‌دهیم به اهمیت آنها پی می‌بریم. داده‌هایی که می‌توانند از گذشته و خاطرات تلخ وشیرین‌مان تا وضعیت اقتصادی امروز و آینده‌مان را پوشش دهند. هکرها امروزه برای تخلیه انرژی و هیجان هک نمی کنند بلک... ادامه »
29
عرفان‌های نوظهور با ارائه ویترینی جذاب به دنبال فریب جوانان هستند
چکیده: معاون تبلیغات اسلامی کشور: عرفان‌های نوظهور با ارائه ویترینی جذاب به دنبال فریب جوانان هستند حجت‌الاسلام علی دارابی در همایش روحانیون و مبلغین استان همدان با بیان اینکه ملاحظات تبلیغاتی دین در دهه ۹۰ با دهه‌های گذشته متفاوت است، گفت: تبلیغ دارای اضلاع متعددی است. وی با بیان اینکه مبلغان باید برای اثرگذاری تبلیغ به فاکتورهایی م... ادامه »
29
راهی برای درک بیشترسحر‌های ماه مبارک رمضان
چکیده: جوانی مثل باد می‌رود! هيچ‌وقت منتظر نمی‌ماند که شما مهيا شويد و از اين جوانی استفاده کنید. «کسی که در اين عالم می‌خواهد به امام(علیه السلام) برسد و با امام خودش سالک شود و راه را با امامش طی کند، منتظر آن لحظه است؛همۀ عمر مراقب است که ثانيه‌ها از کف او نرود. اين می‌شود «سرعت». حادثه‌ها بر او... ادامه »
29
باطن و ظاهر گروهک مجذوبان و بهائیت
چکیده: خشونت گرایی در باطن و اخلاق مداری در ظاهر دومین وجه تشابه گروهک مجذوبان و بهائیت است. یکی از مسائلی که معمولاً در مواجهه با صوفیه و بهائیت از زبان برخی افراد زودباور می‌شنویم مسأله اخلاق و مهرورزی در این دو فرقه است، مسأله ای که در پس پرده آن جز عوامفریبی و مظلوم نمایی چیز دیگری نیست. حجت الاسلام عبدالقادرهمایون کارشناس برتر فرق و ادیان در... ادامه »
29
ای قدس دل از غم تو خون است
چکیده: انتقال سفارت آمریکا به فسلطین واکنش‌های زیادی را درپی داشت. گروهی از هنرمندان هم همراه با مردم و مسئولان این اقدام را محکوم و با انتشار تصاویری در شبکه‌های اجتماعی نسبت به اتفاقات اخیر در فلسطین ابراز همدردی کردند. هادی حجازی فر در اینستاگرام نوشت: این همه زور و جهانِ مثلا نگران فقط درحال نگاه کردن و گاهی پلک زدن و وِتو کردن است. ا... ادامه »
صفحه 1 از 293اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدي   آخرين   
تاکنون: 186689             این ماه: 110343         دیروز: 2386         امروز: 1933

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.