01

فرقه اکنکار و آموزش عرفان با کارهای نامشروع

فرقه اکنکار و آموزش عرفان با کارهای نامشروع

فرقه اکنکار از سال ۱۹۶۰ در آمریکا اعلام موجودیت کرد و موسس آن شخصی به نام “پال توئیچل” می‌باشد که با الهام از آموزه‌های عرفان شرقی و بالاخص مذاهب هندی نزدیک به بودیسم توانست گروهی پیرو گردآورده و در سال ۱۹۶۵ سازمان غیرانتفاعی اکنکار را پایه‌گذاری کرد. وی خود را نهصد و یکمین استاد اک معرفی کرده و کتب زیادی هم در این زمینه نوشت که در بسیاری از نقاط جهان رواج پیدا کرد به طوری که گفته می‌شود محبوبیت او از پائولوکوئیلیو (نویسنده آمریکایی) بیش‌تر است.

پیروان این طریقت معتقدند که اکنکار دانش باستانی سفر روح است. مقوله‌ای درباره انعکاس آگاهی درونی است که از میان وضعیت‌های حیوانی زندگی به حالاتی شعفناک و نشئه‌آور الهی سفر می‌کند.

“اک” به معنای ارتباط با خدا می‌باشد و پیروان آن می‌کوشند تا همکار خدا شده و روح را به شاه‌راه مستقیم ارتباط با خدا هدایت کنند. آموزش‌ها و تمرینات اکنکار بر دو ویژگی روح مقدس یعنی نور و صوت تاکید دارد و توسط این آموزش‌ها تلاش می‌کنند با نور و صوت خداوند ارتباط برقرار کرده و آن را ببینند و بشنوند(!).

اینان تنها راه خداشناسی را طی‌الارض (سفر روح در زمان و مکان) دانسته و در مسیر کمال خویش یک رهبر روحانی به نام “ماهانتا” دارند که وظیفه هدایت پیروان را برعهده داشته و دیدار او بزرگترین افتخار طرفداران این فرقه تلقی می‌شود. هم اکنون رهبر این فرقه شخصی به نام “هارولد کلمپ” می‌باشد که از طریق ایمیل با سران فرقه در سراسر دنیا ارتباط دارد.

شایان ذکر است که برای عضویت در این گروه می‌بایست یک ID دریافت کرد که در مراحل گوناگون نیاز به پرداخت هزینه می‌باشد.

اکنکار در ایران

 در ایران هم چند سالی است که پس از مطرح شدن کتب توئیچل ونیز با توجه به درآمد بالای مدیران این فرقه بسیاری تحریک به سوءاستفاده از جوانان از طریق این فرقه نمودند و موسسات چندی به ترویج این فرقه ضاله دست زدند.

این موسسات پارتی‌های منظمی را در همه جای ایران برگزار می‌کنند که در این جلسات انواع مواد مخدر و داروهای روانگردان از جمله حشیش برای رفتن به حالت خلسه عرفانی و رسیدن به مدارج معنوی مصرف شده و به رقص و انجام برنامه‌های خاص می‌پردازند.

از آموزه‌های این فرقه می‌توان به تزریق عشق زن و مرد در همدیگر اشاره کرد که با در آغوش کشیدن شروع می‌شود و به ازدواج عرفانی دختر و پسران نامحرم ختم می‌شود و وجود تمارین این‌چنینی موجب جذابیت این گروه بین قشر جوان و گسترش روزافزون آن شده است.

نکته عجیب این‌جاست که در حالی که فیلترینگ شدیدی بر سایت‌های اینترنتی اعمال می‌شود ولی این موسسات به راحتی و از طریق اینترنت به عضوگیری می‌پردازند و حتی اقدام به تاسیس تالارهای گفتمان برای جذب افراد ساده‌لوح نموده‌اند و تاکنون سایت‌های ایشان فیلتر نشده است.

البته در چند ماه اخیر اقداماتی برای دستگیری برخی از این گروههای ضاله صورت گرفت که آن‌چنان که باید جدی نبود.

در یکی از موارد که نیروی انتظامی یکی از پارتی‌های این موسسات را شناسایی کرد مشاهده  شد که ۴۰ دختر جوان با لباس زیر مردانه و ۴۰ پسر جوان پس از مصرف حشیش با لباس زیر زنانه در وضعی که حال عادی نداشته‌اند به رقص و پایکوبی می‌پردازند.

سایت رسمی یکی از این موسسات

از موارد تاسف برانگیزی که در ایران تبلیغ می‌شود اعتقاد به ظهور یک منجی غایب به نام آریل است که تاکنون چند تن از سردسته‌ها به دیدار او موفق شده‌اند(!) و همه اعضا منتظرند که روزی او از غرب طلوع کند تا با او به پرواز درآیند و به سپیدی نزدیک شوند، وانتظار ظهور او از مبانی اصلی این دین است.


تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (875)
کد خبر: 3626
  • فرقه اکنکار و آموزش عرفان با کارهای نامشروع

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 75667                              ديروز: 1                              امروز: 3477

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.