03

ازدواج در مکتب برهمایی و بودایی

ازدواج در مکتب برهمایی و بودایی

در این بخش می کوشیم دیدگاه های ادیان و مکتب های گوناگون را درباره ی ازدواج بیاوریم. گفتنی است شاید دیدگاه ادیان مورد بحث درباره ی ازدواج، تحریف شده باشد و خبر و دیدگاه های اصیل آن نباشد؛ زیرا بسیاری از اندیشه ها و باورهای دین هایی مانند یهود و مسیحیت و ... دستخوش تحریف گشته است. در این بخش، به ازدواج در مکتب برهمایی و بودایی می پردازیم.
این مکتب ها بر تهذیب نفس و ریاضت کشیدن بسیار پای می فشارند و محور همه ی آموزه های آنان، ریاضت کشی است. آنان، خود را از همه ی نعمت های دنیوی به ویژه ازدواج محروم ساخته اند. پژوهش گران، یکی از نقطه ضعف های مکتب بودا را «کم بها دادن به زندگی خانوادگی و زن»1 عنوان کرده و گفته اند: «گرایش اصلی در اخلاق و دین بودایی، منفی، سرکوب گرانه، توأم با سکوت و خاموشی، فردی و غیر اجتماعی است».2 یکی از بزرگان بودایی گفته است: «فرزندان، ثروت و خویشاوندی را فراموش کنید.»3 همین اندیشه ها سبب گردید طلاب آیین برهما در هندوستان، در تمام مدت تحصیل، پاک و پرهیزکار باشند ـ پاکی به معنای دوری از ازدواج ـ و حتی اشخاص مجرد به دلیل تقدسی که یافته اند، همیشه مورد احترام مردم بودند.
این رسم در مکتب بودا نیز پذیرفته شده است. یک عضو جامعه ی بودایی باید از نعمت ازدواج چشم بپوشد تا اسیر هواهای نفسانی نگردد. چنین فردی نباید از موضوع هایی که زنان در آن دخالت دارند، سخن بگوید. بر اساس آموزه های مذهب بودا، شهوت پرستی با عقل و دین کاملاً منافات دارد. آنان می گویند: «مرد عاقل باید ازدواج را مانند چاهی پر از آتش سوزان و شعله ور بداند و از آن پرهیز کند».4 آنان برای این که به رهبر خود ـ بودا ـ تقدس ببخشند، داستانی ساخته اند به این مضمون که: «مادر بودا، پاک ترین و بهترین دختر بشر بود (چون شوهر نکرده بود) و قوای مافوق طبیعت سبب شدند او آبستن شود و بودا را به دنیا بیاورد».5 حتی برخی پیشوایان مذهب بودایی در جزیره ی سیلان، هیچ گاه به زن نزدیک نمی شوند، چه برسد به ازدواج و انتخاب همسر.
با توجه به دیدگاه بودا درباره ی زن که زن را مایه ی ناپرهیزکاری مرد می داند، ازدواج در این مکتب، هیچ اهمیتی ندارد. گفتنی است یکی از پرسش های آنان از فرد داوطلب برای ورود به این مکتب این است: «آیا تو مرد هستی؟ آیا از جنس مذکر هستی؟»6 هرچند بعدها زنان نیز به این مکتب راه یافتند، ولی «موقعیت آن ها آشکارا پایین تر از مردها بود».7
تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1162)
کد خبر: 3660
  • ازدواج در مکتب برهمایی و بودایی

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 94131                              ديروز: 3850                              امروز: 3311

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.