07

خدا در نگاه کریشنا مورتی

خدا در نگاه کریشنا مورتی

افکار و عقاید اساسی کریشنا مورتی که در آثار مکتوب آن یافت می شود، عبارت است از: حلول مطلق خداوند، تثلیث تجلی خدا، اعتقاد به تناسخ، رشد بشریت در اثر تبدل ابدان، پیشروی تحت قانون کارما، وجود انسانی های خارق العاده و اعتقاد به سه دنیای جسمانی، عاطفی و معنوی. آنچکه دراین نوشتار به آن اشاره می شود نگاه کرشنا مورتی به خدا می باشد که مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.
نمونه اول:
شما دوست داريد اعتقاد به خدايي داشته باشيد كه با دقت تمام مواظب امور جزيي و بي ارزش شما باشد؛ به شما بگويد چه كسي را ببينيد، چه كاري انجام بدهيد و چگونه آن را انجام بدهيد. اين انديشه اي است كودكانه و نابالغ. شما خيال مي كنيد كه پدر بزرگ (خداوند)، مراقب تك تك ماست. اين صرفاً تجلي علاقه مندي شخصي خود شما است؛ بي شك صحيح نيست. حقيقت بايد چيزي كاملاً متفاوت با اين باشد.(۱)
نمونه دوم:
ذهن من آلت دست هيجان است. وقتي از يك هيجان خسته مي شود، به جست و جوي هيجان ديگري مي روم كه ممكن است همان چيزي باشد كه من نامش را اثبات وجود خدا مي گذارم؛ اما باز هم هيجاني بيش نيست. (۲)
نمونه سوم:
بنابراين، ذهن من وسيله مكانيكي هيجان و خاطره است و مركزي است مرده كه من فكر و عمل ام را از آن مي گيرم. چيزهايي كه به دنبال شان مي روم، تجليات ذهن و در قالب نمادهايي هستند كه ذهن هيجاناتش را از آن ها كسب مي كند. واژه هاي «پروردگار»، «عشق»، «كمونيسم»، «دموكراسي» و «ناسيوناليسم»، همه نمادهايي هستند كه به ذهن هيجاناتي مي بخشند و از اين رو ذهن دست از دامن آن ها رها نمي كند.(۳)
نمونه چهارم:
بايد به اين تعصب كه همه ما از درون خواهان ناشناخته هستيم، پايان داد. چنين چيزي كه فكر كنيم همه ما خداجو هستيم، خيال باطل است.(۴)
نمونه پنجم:
شما قادر به آفرينش يك ميهمان ناشناخته نيستيد. تنها آن كس را كه مي شناسيد مي توانيد دعوت كنيد. شما ناشناخته را نمي شناسيد. حال اين ناشناخته ممكن است خدا، حقيقت يا هر چيز ديگري باشد.
بايد به اين تعصب كه همه ما از درون خواهان ناشناخته هستيم، پايان داد. چنين چيزي كه فكر كنيم همه ما خداجو هستيم، خيال باطل است.(۵)

همانطور که ملاحظه فرمودید خدا در نگاه کریشنا مورتی یک امرکاملا خیالی و هیجانی میباشد وفطرت خداجویی هر انسان مورد حمله شدید وی قرار گرفته و به گفته او این امر باید پایان پزیرد و انسان باید از اعتقاد به خداوند متعال دست بکشد و از این تعصب که همه ما از درون خواهان ناشناخته هستیم، بگذرد. حال نگاه اسلام به امر خدا را مورد بررسی قرا ر می دهیم تا تفاوت این دو دیدگاه الهی و مادی برای شما خواننده محترم مشخص و مبین گردد.

خدا در نگاه اسلام
نمونه اول
أَ لَمْ تَعْلَمْ أَنَّ اللَّهَ لَهُ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ وَ مَا لَكُم مِّن دُونِ اللَّهِ مِن وَلیِ‏ٍّ وَ لَا نَصِيرٍ. (۶)
آيا نمی‏دانی كه پادشاهی آسمانها و زمين از آن خداست و شما را جز او يار و ياوری نيست؟
نمونه دوم
اللَّهُ الَّذِی خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ وَ أَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقًا لَّكُمْ (۷)
الله آن خدایی است که آسمان ها و زمین را آفریده و از آسمان آبی فروباریده و با آن آب از میوه ها برای شما روزی پدید آورده.
نمونه سوم
اللَّهُ خالِقُ كُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ هُوَ عَلی‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ وَكيلٌ (۸)
خداوند آفریننده همه چیز است و بر همه چیز نگهبان و ناظر است.
نمونه چهارم
خدایا ستایش تو را سزاست که آفریننده و معبودی و بندگان را به درستی آزمایش کردی، خانه آخرت را آفریدی و سفره رنگارنگ نعمت ها را گستراندی و در آن انواع نوشیدنی، خوردنی، همسران، میهمانداران، قصرهاف نهرهای روان، میوه ها، قرار دادی، سپس پیامبری را فرستادی تا انسان ها را به آن خانه و نعمت ها دعوت کنند. افسوس که مردم نه آن دعوت کننده را اجابت کردند و نه به آنچه تو ترغیبشان کردی رغبت نشان دادند. بر لاشه مرداری(دنیا) روی آوردند که با خوردن آن رسوا شدند و در دوستی آن، هم داستان گردیدند. (۹)

در اینجا چند ایه از آیات کریمه قرآن مجید را به عنوان نمونه برای شما خواننده محترم ذکرکردیم. همانطور که ملاحظه فرمودید دراسلام خداوند متعال آفرینده همه چیزمعرفی میگردد و بر همه چیز و همه کس نگهبان و ناظر است. ستایش سزاوار اوست و پیامبران الهی فرستاده او برای نجات و سعادت همه بشریت می باشند و تنها خداوند است که یار و یاور انسان در همه امورات دنیوی و اخروی می باشد و اسلام افسوس میخرد که چرا مردم آن دعوت کننده را اجابت نکرده و به آنچکه خداوند متعال ترغیبشان کرده ، رغبت نشان نداده اند. پس با این اوصاف برای شما خواننده محترم تفاوت این دو دیدگاه کاملا مشخص گردید و تامل و درنگ ازان توست!!!

 

پی نوشت :
(۱) اولین وآخرین رهایی ص۷۳
(۲) اولین وآخرین رهایی ص۱۲۳
(۳) اولین وآخرین رهایی، ص۱۲۳
(۴) اولین وآخرین رهایی ص۳۱۶
(۵) اولین وآخرین رهایی ص۳۱۷
(۶) اولین وآخرین رهایی ص۳۱۷
(۷) ابراهيم/۳۲
(۸) زمر/۶۲
(۹) فرازی از خطبه ۱۰۹

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1105)
کد خبر: 3704
  • خدا در نگاه کریشنا مورتی

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 75704                              ديروز: 1                              امروز: 3514

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.