15

ساینتولوژی: فرقه است؟

ساینتولوژی: فرقه است؟
واژه ساينتولوژي از كلمه لاتين scio به معني "دانش" و كلمه يوناني logos به معني "مطالعه" مشتق مي‌شود. درنتيجه ساينتولوجي يعني "مطالعه دانش" يا "دانش چگونه دانستن". اين كلمه پيش از آنكه توسط هابار به كار گرفته شود وجود داشته است. 


عقايد: 
ساينتولوجي خود را اينگونه تعريف مي‌كند: مطالعه‌ و بكارگيري روح در ارتباط با خودش، ديگران و كل حيات. 

بر اساس ادعاي كليساي هدف نهايي بازگرداندن شخص (كه تتان Thetan ناميده مي‌شود) به وضعيت آزادي كاملش، و در نتيجه تسلط او بر ماده، انرژي، فضا، زمان، افكار، اشكال و زندگي است.

معتقدان به ساينتولوژي ادعا مي‌كنند اين طرز تفكر ارائه دهنده‌ي روش‌هاي "دقيق" مشاوره روحي براي كمك به مردم است تا در زمينه طبيعت غيرمادي خود به هوشياري برسند. 


پیدایش: 

ساینتولوژی مجموعه‌ای از تعالیم است که ال ران هابارد نویسنده داستان‌های علمی تخیلی آن را توسعه بخشید.

 مراحل این دین به OT معروفند و به ترتیب OT I و OT II و... نامیده می‌شوند. 


موافقان:
ساینتولوژی در برخی کشورها به طور رسمی مذهب شمرده می‌شود. برخی از این کشورها بدین قرارند: آفریقای جنوبی، استرالیا، ایالات متحده آمریکا، هندوستان، مکزیک، نیوزیلند، پرتغال، سوئیس، تایوان، تانزانیا، ونزوئلا، زیمبابوه.

ساینتولوژی این عقیده را تقویت می‌نماید که انسان‌ها ارواحی فناناپذیرند که اتصال با اصل خود را گم کرده‌اند. در این راستا انسان می‌بایست با هوشیاری کامل تمامی تجربه‌های تلخ زندگی خود را مرور کرده و به یاد آورد تا از آن‌ها گذر کرده به سرچشمهٔ حیاتی خود نزدیک تر گردد. جان تراولتا و تام کروز از طرفداران این فرقه‌اند.


آراء مخالف:
بزرگ‌ترین مخالفان این آئین در ایالات متحده را مسیحیان معتقد و اعضا سابق کلیسای ساینتولوژی تشکیل می‌دهند که از میان آنان تری مگو که خود به رده OT VII رسیده بود تشکیل می‌دهند. بسیاری معتقدند این آیین با استناد به حرفهای خود ران هابارد که اعتقاد داشت چنانچه نویسنده‌ای می‌خواهد بیش از یک سنت برای هر خط نوشته درآمد داشته باشد باید دینی بیاورد، تنها برای درآمد زایی ایجاد شده‌است. کلیسای ساینتولوژی به شدت در برابر نوشته‌های مخالف خود واکنش نشان می‌دهد و با استفاده از قانون کپی رایت و ادعای اینکه مخالفان اسرار این دین را فاش کرده‌اند با به دادگاه کشاندن بسیاری از مخالفان آنها را خاموش کرده‌است. همچنین تعدادی قتل هم به طرفداران این دین نسبت داده می‌شود.


دیگر کشورها:
در فرانسه ساینتولوژی فرقه به شمار می‌رود و مبلغان حق ندارند برای آن تبلیغ کنند و هر گونه فعالیت در این زمینه ممنوع بوده و شامل جریمه و مجازات زندان میشود. ساینتولوژی همچنین در آلمان و بلژیک فرقه محسوب میشود. در سوئیس به عنوان مذهب پذیرفته نشد و کارکرد آن را تجاری دانستند. در ایران هیچ مرکز رسمی ساینتولوژی وجود ندارد.

مراحل این دین به OT معروفند و به ترتیب OT I و OT II و... نامیده می‌شوند. در بخش موافقان و در کشور سوئیس بعنوان مذهب پذیرفته شده. در حالیکه در این بخش کارکرد آن را تجاری عنوان نموده‌اند. ممکن است در بسیاری دیگر از کشورها نیز وضعیت آن مشخص نباشد.


کلیسای ساینتولوژی (به انگلیسی: Church of Scientology):

سازمانی است با هدف انجام و ترویج عقاید ساینتولوژی. کلیسای بین‏الملل ساینتولوژی سازمان مادر کلیسای ساینتولوژی است و مسئول مدیریت کلی کلیساهای ساینتولوژی است. با این وجود هر یک از کلیساهای ساینتولوژی گروه مدیریت جداگانه‏ی خود را دارند.


منبع: ویکی پدیای انگلیسی. دانشنامه آزاد

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (854)
کد خبر: 3762
  • ساینتولوژی: فرقه است؟

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 75396                              ديروز: 1620                              امروز: 1952

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.