15

ساینتولوژی، فرقه بحث برانگیز غربی

ساینتولوژی، فرقه بحث برانگیز غربی
کلیسای ساینتولوژی دائما هنرپیشگان و افراد معروف، بخصوص بازیگران هالیوود را جذب کرده است. در میان چهره‌های معروف کسانی چون جان تراولتا، کاترین بل، تام کروز، جانسون لی و همچنین جیمز پکر که ثروتمندترین مرد استرالیا است به چشم می‌خورند. 
ساینتولوژی (Scientology) مجموعه‌ای از عقاید و مراسم است که در سال 1952 میلادی توسط رون هابارد (Ron Hubbard)، داستان نویس آمریکایی ساخته شد. هابارد آن را "فلسفه مذهبی کاربردی" و زیربنای مذهبی نو نامید. کلیسای ساینتولوژی نیز در سال 1953 پایه گذاری شد و از آن زمان تا کنون بزرگ‌ترین مرکز گسترش عقاید آن بوده است. اما اکنون اخبارهای بسیاری در رسانه‌های غربی درباره این فرقه و پیروانشان دیده می‌شود. 

اساس فرقه: 
تعالیم ساینتولوژی در مدت 34 سال توسط هابارد پی‌‌ریزی شد که از سال 1952 تا مرگش در ژانویه 1986 ادامه داشت. این فرقه ابتدا سکولار بود اما هابارد در سال 1953 فعالیت‌های مربوطه آن را به شکل مذهب آغاز کرد و در سال 1960 آن را با این مضمون بازتعریف نمود: مذهبی با اصول خاص خود. به نظر می‌رسد این طرز تفکر تکرار مفاهیمی بود که هابارد آن را دیانتیکس (Dianetics) می‌نامید و در کتاب "دیانتیکس: دانش مدرن سلامت روان" (Dianetics: The Modern Science of Mental Health) به تعریف آن پرداخت. هابارد در سال 1945 بارها با نظام فراماسونی اردو تمپلی ارینتیس (Ordo Templi Orientis) که آلیستر کرولی بنیان‌گذارش بود ارتباط داشت. هابارد کرولی را "بهترین دوست" خود می‌خواند. او تصدیق می‌کند که فرقه‌ی دست سازش تحت تاثیر منابع مختلف بوده از جمله: داستان‌های علمی تخیلی، عقاید هندوی کارما و فرضیه‌های روانشناسی زیگموند فروید، کارل یونگ و ویلیام سرجنت. به گفته‌ی دیوید بروملی، از دانشگاه ویرجینیا که خود یک ساینتولژیست است، این فرقه شبیه روانشناسی فروید و مشتق از بودائیسم، هندوئیسم و ناستیسیسم (gnosticism) که از انشعابات بدعت گذار مسیحیت است می‌باشد. 
تعریف: 
واژه ساینتولوژی از کلمه لاتین scio به معنی "دانش" و کلمه یونانی logos به معنی "مطالعه" مشتق می‌شود. درنتیجه ساینتولوجی یعنی "مطالعه دانش" یا "دانش چگونه دانستن". این کلمه پیش از آنکه توسط هابار به کار گرفته شود وجود داشته است. 

عقاید: 
ساینتولوجی خود را اینگونه تعریف می‌کند: مطالعه‌ و بکارگیری روح در ارتباط با خودش، دیگران و کل حیات. 
بر اساس ادعای کلیسای مربوطه، هدف نهایی بازگرداندن شخص (که تتان Thetan نامیده می‌شود) به وضعیت آزادی کاملش، و در نتیجه تسلط او بر ماده، انرژی، فضا، زمان، افکار، اشکال و زندگی است. 
معتقدان به ساینتولوژی ادعا می‌کنند این طرز تفکر ارائه دهنده‌ی روش‌های "دقیق" مشاوره روحی برای کمک به مردم است تا در زمینه طبیعت غیرمادی خود به هوشیاری برسند. 
هم‌اکنون کلیسای ساینتولوجی مراسم ازدواج، تولد و مرگ را برای اعضا اجرا می‌کند. اغلب آداب و مراسم این فرقه توسط هابارد ایجاد شده و در کتابش با عنوان: تشریفات کلیسای ساینتولوجی" (Ceremonies of the Church of Scientology) نوشته شده است. این کلیسا ادعا می‌‌کند 10 میلیون عضو دارد و از شبکه پیچیده سازمان‌ها و کلیسا‌ها برخوردار است که همگی به ترویج آن می‌پردازند. 
کلیسای ساینتولوژی دائما هنرپیشگان و افراد معروف، بخصوص بازیگران هالیوود را جذب کرده است. در میان چهره‌های معروف کسانی چون جان تراولتا، کاترین بل، تام کروز، جانسون لی و همچنین جیمز پکر که ثروتمندترین مرد استرالیا است به چشم می‌خورند. در این میان اشخاص معروف طبیعتا مورد توجه بیشتر فرقه قرار می‌گیرند چون می‌توانند به گسترش آن کمک کنند. 
اما فرقه مذکور بحث‌های بسیاری در مجامع مختلف برانگیخته است. چنانکه شبکه بی بی سی در اول ماه ژوئن امسال گزارشی با این عنوان "هراس مقامات انگلیس از کلیسای 'اهریمنی' " منتشر کرد. در این گزارش آمده بود "با وجود لیست بلند نام‌های مشهور در میان پیروان ساینتولوژی و تایید اعضای سابق، اخبار این فرقه در میان تیترهای روز به ندرت محو می‌شود". 
بی بی سی در این خبر گزارش وزارت بهداشت انگلیس را مطرح کرد که آن را "اهریمن شایان توجه" نامیده بود. بر اساس آن گزارش اعمال کلیسا باعث ناهنجاری‌های خانوادگی و گسستگی ازدواج‌ها می‌شود. همچنین اعضایی که در انجام وظیفه کاهلی کنند مورد مجازات‌های "خشن و وحشیانه" قرار می‌گیرند. 
جای دیگری در این گزارش آمده کلیسا "سازمانی برای کسب پول و احتمالا قدرت است"، این کلیسا جوانان را از خانواده‌شان مهجور کرد و با ادعاهایش مبنی بر معالجه بیماری‌های جسمی و روحی درآمدهای کلانی به دست آورد. 
در باره این فرقه غربی منابع بسیاری بر روی اینترنت وجود دارد.
تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (470)
کد خبر: 3765
  • ساینتولوژی، فرقه بحث برانگیز غربی

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 76509                              ديروز: 3916                              امروز: 2244

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.