19

شخصیت گرایی اوج گمراهی وین دایر

شخصیت گرایی اوج گمراهی وین دایر

برخلاف گمان بعضی که کارایی و شجاعت را تنها در میدان جنگ می دانند،شجاع واقعی کسی است که وقتی حق را با استدلال و منطق شناخت،از تنهایی نهراسد. وین دایر با نوشته های خود حقایق عالم هستی را در هم ریخته، گرفتار شخصیت گرایی محض شده است.

وین دایر می گوید«شما خود هر آنچه را براي روياي خويش نياز داريد مي آفرينيد»[۱] «در جهان چيزي به نام آغاز و پايان وجود ندارد.» در واقع جناب دایر آغاز و پایان برای مخلوقات قائل نیست، و از این طریق بنده بودن بندگان را منکر می شود. [۲] در صورتی که اندیشه های متفکران و عقلای عالم کاملا با این سخن «وین دایر» مخالف هستند.

در اندیشه های اسلامی قرآن کریم خصوصیات مجرمان را در روز قیامت این گونه معرفی می کند؛ مجرمان در روز قیامت دلیل بدبختی خود را شخصیت زدگی می دانند و می گویند« ِنَّا أَطَعْنَا سَادَتَنَا وَكُبَرَاءَنَا فَأَضَلُّونَا السَّبِيلَا[۳]»« ما رؤسا و بزرگتران خويش را اطاعت کرديم و ما را از راه به در کردند» ناگفته نماند که گرایش به شخصیت ها در درون هر انسانی هست، الناس علی دین ملوکهم [۴]مردم بر راه و رسم پادشاهان خود حرکت می کنند. 

و یا در جای دیگری می خوانیم؛ الناس بامرائهم اشبه من ابائهم [۵]تقلید انسان از رهبران، بیش از تقلید از پدر و مادر است. 

به همین دلیل قرآن اصرار دارد که شخصیت های واقعی را از اولیای خدا معرفی می کند و افرادی را هم که با ریخت و پاش خود را مطرح می کنند، به برادران شیطان لقب می دهد« إِنَّ الْمُبَذِّرِينَ كَانُوا إِخْوَانَ الشَّياطِينِ وَكَانَ الشَّيطَانُ»[۶] در آثار «وین دایر» ، شخصیت زدگی اوج می زند، نسبت های گوناگون و الطاف به اصطلاح خدا به او فراوان به چشم می خورد. شخصیت زدگی و هوس بازی را با تقسیم دو بعد انسانی بالا و پایین در افکار دایر او را جز هوس بازان معرفی باید کرد. 

ما ممکن است از حالت خواب و بيخبري چنان لذتي ببريم که حتي نخواهيم بخود اجازه دهيم که اگر بيدار شويم نعمات بسياري در دسترس ما قرار مي گيرد و لذا ترجيح مي دهيم همچنان در خواب باقي بمانيم.


منابع:

۱- روانشناسي اعجاز و الهام و اشراق و کشف شهود و بينش عرفاني/ ترجمه جمال هاشمي

۲- همان

۳- قرآن کریم / الأحزاب/۶۷ ۴

- بحارج۱۰۵ص۸ ۵- بحار ج۷۸ص۴۶ ۶- اسراء ۱۵۱

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (760)
کد خبر: 3810
  • شخصیت گرایی اوج گمراهی وین دایر

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 75647                              ديروز: 1                              امروز: 3457

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.