10

تغذیه با شیر مادر کودک را باهوشتر می کند

تغذیه با شیر مادر کودک را باهوشتر می کند
كودكاني كه از شير مادر تغذيه مي كنند زودتر راه مي افتند، زودتر تكلم مي كنند ، از ضريب هوشي بالاتري نیز برخوردارند.

مدير گروه سلامت خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا در خصوص نقش شيردهي در سلامت جسمي و رواني مادر گفت : شير دادن علاوه بر انجام يك كار عبادي ، تلاشي است در جهت ارتقاء درجات معنوي مادركه مزاياي فراوان نيز براي او دارد . تغذيه با شير مادر آزردگي ناشي از زايمان را بر طرف مي كند و احساسات مثبت مادرانه را جلوه گر مي سازد .

تغذيه با شير مادر تماس بدني صميمي و مطلوبي را ايجاد مي كند . مادر و كودك از لحاظ رواني احساس يكي بودن مي كنند و علاوه بر رفع نياز شيرخوار ، نيازهاي رواني مادر نيز برآورده مي شود .

مادراني كه خود به فرزندانشان شير مي دهند او را بهتر درك مي كنند و براي آنان محدوديت كمتري قايل مي شوند . درجه حساس بودن اين مادران به نياز فرزندانشان بالاست .

به گفته وی اين حساسيت به مادر كمك مي كند كه نيازهاي شيرخوار را سريعتر برآورده كرده ، رفتار درست را به موقع از خود نشان دهد . نزديكي و صميميت زياد ناشي از شيردادن ، حس تشخيص و نيروي دريافت سريعتر و مطمئن تر احساسات و احتياجات كودك و چگونگي تأمين آن را نشان مي دهد .

شيردهي كمك مي كند تا مادر بودن ، آموخته شود و مادر ياد بگيرد كه با نرمي و انعطاف، پاسخگوي نيازهايي از قبيل محبت و مراقبت باشد و توقعات شخصي را موقتاً‌ كنار بگذارد .

مادران شيرده نسبت به زندگي خانوادگي (Home Life ) هوشيارتر هستند و تفكر آزادمنشانه بيشتري دارند . نحوه برخورد و انتظارات آنان از فرندشان نيز متفاوت است . اين مادران درك بهتري از كودك خود داشته و زندگي زناشويي شان با مشكلات كمتري همراه است .

وی اظهار داشت : مادراني كه شير نمي دهند بيشتر دچار  اضطراب ، استرس ، افسردگي ، واپسگرايي ، خستگي و احساس تقصير مي شوند.

 مادرانی که به نوزادان خود شیر می دهند، کمتر به پوکی استخوان مبتلا می شوند

رهبری گفت : خانم هايي كه خود به فرزندانشان شير مي دهند در زمان سالمندي كمتر به استئوپروز و پوكي استخوان مبتلا مي شوند زيرا ساختمان استخوان مرتب در حال تجديد است . از دست رفتن مواد معدني استخوان در حاملگي و شيردهي موقتي بوده  و مقدار كلسيم و فسفر سرم مادران شيرده بيشتر است .

به گفته وی مادران مبتلا به آرتريت روماتوئيد كه شير مي دهند ، به درمان بهتر پاسخ داده و مرگ و مير آنان نيز كمتر است .

مادران مبتلا به فشار خون ، در زمان شيردهي به علت ترشح پرولاكتين ، از آرامش بيشتري برخوردارند و آمار ابتلاء به عفونت مثانه در اين مادران بسيار كمتر است .

به علت شيردادن عادت ماهيانه به تأخير مي افتد كه اين امر به ذخيره سازي آهن كمك مي كند اگر هم عادت ماهيانه شروع شود خونريزي كمتر خواهد شد .

وی افزود: براي مادري كه مشكلات قلبي يا فشار خون بالا دارد، شيردهي امتياز بيشتري محسوب مي شود . چون پرولاكتين يا هورمون توليد شير سبب آرامش مادر مي گردد . شير دهي هيچ فشار اضافي بر قلب وارد نمي كند .

حفاظت شیرخوار از ابتلا به MS با شیردهی

مدير گروه سلامت خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا افزود : مادر مبتلا به صرع با بكارگيري تمهيداتي مي تواند فرزندش را شير بدهد . بيماري مولتيپل اسكلروزيس ( MS) از طريق شير قابل انتقال نيست حتي شيردهي به مدت بيشتر از 6 ماه موجب حفاظت شيرخوار از ابتلاء به MS مي شود .

مصرف هورمون تيروئيد توسط مادر براي فرزندش كه از شير مادر استفاده مي كند ضرري نداشته و مادر مبتلا به كم كاري تيروئيد در صورت مصرف مكمل هاي تيروئيد احساس بهبودي نموده و شير بيشتري توليد مي كند .

به گفته وی اگر مادري به دليل پركاري تيروئيد دارو مصرف مي كند بايد به پزشك كودك اطلاع دهد تا او نيز تحت كنترل دقيق قرار گيرد .

تغذيه با شير مادر علاوه بر ارضاء مادر ، موجب تسريع در پيشرفت مراحل مختلف تكامل فرزند هم مي شود. عوامل مختلفي در اين ارتباط نقش دارند . از جمله اينكه عفونت گوش در نتيجه كاهش شنوايي در بين كودكاني كه از شير مادر تغذيه مي كنند به مراتب كمتر از دسته اي است كه با شير مصنوعي تغذيه مي شوند .

علاوه بر اين قدرت بينايي ، همچنين حدت بينايي ( visual aquity) در كودكاني كه از شير مادر تغذيه مي كنند بيشتر است . اين دسته از كودكان زودتر راه مي افتند ، زودتر تكلم مي كنند ، از ضريب هوشي بالاتري برخوردار بوده و قدرت فراگيري آنان در همه سطوح تحصيلي و حتي در سالهاي آخر دبيرستان بيشتر است .

وی افزود: مطالعات همچنين نشان مي دهد كه ثبات عاطفي رواني آن دسته از افراد كه در كودكي از شير مادر تغذيه كرده اند به مراتب بيشتر است .

افزايش ضريب هوشي و تسريع تكامل كودك نه تنها به دليل اسيدهاي چرب با زنجيره هاي طولاني موجود در شير مادر است بلكه تماس نزديك و پوست به پوست فرزند در آغوش مادر نيز عامل بسيار مؤثر ديگري به شمار مي آيد .

 

منبع: پايگاه خبري- اطلاع رساني وب دا


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (394)
کد خبر: 4125
  • تغذیه با شیر مادر کودک را باهوشتر می کند

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 70592                              ديروز: 3935                              امروز: 125

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.