13

مهارت نه گفتن كودكان و نوجوانان، سدي در برابر ترويج دخانيات

مهارت نه گفتن كودكان و نوجوانان، سدي در برابر ترويج دخانيات
مسئول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات گفت: مهارت نه گفتن كودكان و نوجوانان، سدي در برابر ترويج دخانيات است.

مهندس خدیجه محصلی با بیان این مطلب اظهار داشت: صنايع دخاني جهت حفظ و بقاي خود نيازمند مشتريان و مصرف كنندگان جديدتري هستند كه بتوانند جايگزين كساني کنند كه بعلت بیماری های ناشی از مصرف دخانیات از دنيا رفته اند و يا مواد دخانی را ترك كرده اند و اين هدف فقط با جذب جوانان تحقق مي يابد.

وي افزود: بسياري از مردم سيگار كشيدن را قبل از سن 18 سالگي آغاز مي كنند وحتی در يك چهارم این افراد سن شروع استعمال دخانیات زیر 10 سال است وقتی اولین تجربه مصرف دخانیات در سن نوجوانی اتفاق میافتد احتمال اینکه جوان به یک مصرف کننده دائمی تبدیل شود به مراتب بیشتر از آنست که اقدام به ترک مواد دخانی کند و یا دیگر سیگار نکشد.

کارشناس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان این که بيشترين هدف تبليغات صنايع دخاني معطوف به جوانان است، گفت: صنایع دخانی با تبليغات وسيع و همه جانبه ، مصرف دخانيات را يك امر عادي و معمولي جلوه مي دهند و اين گونه وانمود مي كنند كه مصرف دخانيات هيچ تفاوتي با ساير موادی  که بطور روزانه برای تامین نیازهای بدن مصرف میشود ندارد. اين تصور باعث مي شود كه جوانان آسيب ها و خطرات مصرف دخانيات را سخت باور داشته باشند و خطرات وابستگي به نيكوتين و پيامدهاي ناگواري را كه مصرف دخانيات به دنبال خواهد داشت را دست کم بگيرند.

وی تصریح کرد: ممنوعیت کامل تبلیغ، ترویج  و حمایت مالی از دخانیات می تواند باعث تشویق و افزایش انگیزه در مهارت نه گفتن به محصولات دخانی شود همچنین تغییر نگرش در خصوص عواقب سوء بهداشتی محصولات دخانی باعث جلوگیری از شروع استعمال دخانیات در جوانان و نوجوانان می شود.

 

منبع: پايگاه خبري- اطلاع رساني وب دا


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (944)
کد خبر: 4126
  • مهارت نه گفتن كودكان و نوجوانان، سدي در برابر ترويج دخانيات

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 70684                              ديروز: 3935                              امروز: 217

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.