20

آداب استخاره چیست و چگونه با تسبیح استخاره کنیم؟

آداب استخاره چیست و چگونه با تسبیح استخاره کنیم؟

استخاره به معنی طلب خیر از خداوند است. یعنی انسان قبل از انجام کار به درگاه الهی دعا کند و از او در آن کار طلب خیر کند و از او بخواهد اگر این کار به خیر و صلاح اوست او را در انجام آن موفق کند و اسباب و مقدمات آن را مهیا کند و اگر به صلاح او نیست موفق بر انجام آن نشود. 
یعنی استخاره یک دعاست و در این زمینه از امامان معصوم دعاهایی رسیده مانند دعای استخاره ی امام سجاد در صحیفه ی سجادیه. اما آنچه که امروزه به استخاره با قرآن مشهور است در واقع تفأل زدن به قرآن است که در این زمینه هم روایاتی هست (جلد 91 ، صفحه 232 بحارالانوار) و در مورد آن باید گفت که ابتدا وظیفه ی شخص این است که در مورد آن کاری که می خواهد استخاره کند تحقیق و مشورت کند اگر باز هم ته دل مکدر بود بر خداوند توکل کند و از خداوند طلب خیر در رجوع به قرآن کند و هر چه آمد عمل کند. البته این نكته را باید یاد آور شد كه به نظر تمامى علماى دین و صاحب نظران، استخاره از ادله شرعى نیست؛ یعنى، عمل بر طبق آن هیچ الزام دینى ندارد. بنابراین مخالفت با استخاره اشكال شرعى ندارد. خصوصا كه اغلب استخاره‏ هاى مصطلحى كه مردم انجام می‏دهند، به مورد و به جا نیست؛ زیرا تا عقل و خرد و مشورت با افراد ذی‏صلاح است، نوبت به استخاره نمی‏رسد. از این رو اگر متقاضى استخاره در تضاد با یكى از احكام شرع و وظایف مكلف باشد، مسلما هیچ گونه اعتبارى ندارد؛ مانند این كه شخصى استخاره كند كه نماز بخواند یا نه و استخاره بد بیاید و یا استخاره كند كه كار حرامى را انجام دهد و خوب بیاید. از این رو استخاره در صورت تضاد با احكام شرعى هیچ اعتبارى ندارد. در صورت متضاد نبودن نیز عمل بر طبق آن واجب نیست. 
براى به جا بودن استخاره، باید امور زیر را مورد ملاحظه قرار داد: 1- پیش از استخاره باید درباره خوبی‏ها، بدی‏ها، منافع و مضار كار مورد نظر فكر، تدبر، تعقل و سنجش صورت گیرد. 2- با افرادى كه در آن زمینه اطلاعات كافى دارند مشورت شود. 3- آن كار از امورى باشد كه انسان خودش می‏خواهد انجام دهد (مثلاً اگر به فلان سفر بروم، خوب است یا نه) نه این كه به نیت فال و پیش‏گویى باشد (مثلاً فردا در دادگاه تبرئه می‏شود یا نه و یا در امتحان قبول میشود یا نه؟). اگر شخصى تمام این مراحل را انجام داد و به نتیجه قاطعى نرسید و نتوانست تصمیم‏ گیرى كند، آن وقت نوبت مشورت با خداوند به شكل استخاره میرسد. 
اما استخاره با تسبیح بدین صورت است که : تسبیح را به دست گیرد و سه مرتبه صلوات بفرستد.
بعد یک قبضه از تسبیح را در دست بگیرد و دو تا دو تا بشمارد در انتها اگر دو تا باقی ماند بد است و اگر یکی باقی ماند خوب است. موفق باشید.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (595)
کد خبر: 4184
  • آداب استخاره چیست و چگونه با تسبیح استخاره کنیم؟

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 94192                              ديروز: 3850                              امروز: 3372

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.