07

نشست علمای تشیع و تسنن با عنوان مبعث، سرآغاز مدیریت جهادی در عرصه فرهنگ

نشست علمای تشیع و تسنن با عنوان مبعث، سرآغاز مدیریت جهادی در عرصه فرهنگ

بعثت بزرگترین عید مشترک در تاریخ انسانیت است و همزمان با این عید بزرگ نشست مشترک علمای شیعه و سنی در خراسان جنوبی با عنوان «مبعث، سرآغاز مدیریت جهادی در عرصه فرهنگ»، با حضور 400 نفر از علمای تشیع و تسنن خراسان جنوبی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، 27 رجب سال چهلم عام فیل است و نه تنها عرب جاهلی بلکه تمامی بلاد روی زمین  از شرک و بت پرستی رنج می برند و انسان های بسیاری در یوغ اسارت و بندگی بوده و آنهایی هم که در یوغ بندگی دیگران نیستند در یوغ بندگی نفس خود اسیر هستند.

 اما در میان این همه هیاهو، محمد (ص) است کسی که ندای حق را در اعماق وجود خود احساس می کند و به همین خاطر با یار دیرین و پسر عمش یکتا پرستی و آیین ابراهیم حنیف را پیشه کرده اند.

محمد(ص) به دور از این همه هیاهوی نفسانی که بر انسان های هم عصر او حاکم است فارغ از لذت های دنیوی در غار حرا به عادت همیشگی خود خلوت گزیده و مشغول عبادت است اما امروز شور و شعف خاصی بر وجود او حاکم است آری او نمی داند امروز قرار است خاتم پیامبران شده و سرنوشت تمامی بشریت را از مرد زن و کوچک بزرگ دچار تحولی بنیادین کند .

در عرش افلاکیان می دانند که امروز قرار است مردی بزرگ  به رسالت برگزیده شود و جبرئیل مامور رساندن و ابلاغ پیام الهی به محمد(ص) شده است.

محمد همچنان که مشغول به عبادت است صدایی را می شنود که به او می گوید بخوان، محمد(ص) ابتدا در درون خود ترسی احساس می کند ولی سپس با ایمانی سرشار و توکلی عمیق در قلب خود می گوید من خواندن بلد نیستم، فرشته وحی می گوید بخوان و محمد(ص) به اراده خداوند به نام پروردگارش شروع به خواندن می کند.

 همان پرودگاری که انسان را خلق کرد و مردی امی را در پرده تربیت خویش گرفت و بدون که این خواندن بداند علمی به او داد که تمامی معرفت های بشری تا آن روز وحتی در دوران بعد از او و پس از ما به کسی داده نخواهد شد معرفت هایی که تنها در بندگی خداوند، خداوند منان، خالق بزرگ و بی همتا قابل دست یابی است.

آری محمد  از کوه حرا پایین آمد و نزد همسرش خدیجه رفت و پیام پروردگار و مژده رسالت خود را به او ابلاغ کرد.

 و این چنین شد که داستان رسالت محمد(ص) آغاز شد و خدیجه و حضرت علی(ع) در سال چهلم عام فیل به عنوان نخستین مسلمانان و تسلیم شدگان در برابر کلام حق سجده شکر و بندگی بر درگاه خداوند به جای آورده و بر رسالت محمد گواهی دادند .

آری این نخستین روز تولد اسلام بود و کسی فکر نمی کرد اسلام تازه متولد شده روزی بتواند بر تمامی ادیان و مشرکان پیروز شده و برتری یاید اسلامی که ندای آزادگی انسانها را سر داده و تا به امروز لبیک گویان انسان ها را از چنگال پر هیاهوی شیطان به آرامش درگاه خداوند دعوت می کند و این دعوت  شیرین تازمان ظهور آخرین موعود الهی یعنی حضرت صاحب الزمان(عج الله) همچنان ادامه خواهد داشت.

گسترش رحمت الهی در جهان هستی مهم ترین فلسفه بعثت رسول الله (ص) است

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گسترش رحمت الهی در نظام هستی را مهم ترین فلسفه بعثت رسول الله (ص) بزرگترین منجی بشریت در عالم کائنات عنوان کرد.

حجت الاسلام کاظم لطفیان در گفتگو مهر، با بیان این که خداوند حضرت ختمی مرتب محمد مصطفی (ص)را به رسالت برگزید تا با راهنمایی های ایشان بشر را به سعادت واقعی رهنمون کرده و از اسارت اربابان مختلف و نفس نجات دهد، گفت: خداوند بارها در قرآن کریم حضرت محمد (ص) را پیامبر رحمت و مهربانی خطاب می کند و این موضوع نشان می دهد فلسفه بعثت پیامبر (ص) تکامل اخلاق بشر و سطح زندگی او به وسیله رحمت، عدالت و بندگی خداوند است.

وی افزود: پیامبر(ص) به وسیله اسلام مهربانی، رحمت، برابری، برداری و وحدت را در میان انسان ها حاکم کرد و آنها را از منفعت طلبی نفس و رنجی که انسان به خاطر آن می کشد رها کرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه سخن مقام معظم رهبری درباره مبعث که آن را "عزیزترین و بزرگ ترین روز در تاریخ بشر عنوان می کنند" کامل ترین کلام در بیان حقیقت مبعثت است، گفت: رسول الله (ص) به وسیله اسلام افق دید انسان ها را از دید سطحی نگر حیوانی به یک افق نگاه عالی در آسمان ها برد و دست آدمیان را گرفت و با زحمات فراوان در دوران رسالت خود انسان جاهل را از جاهیلت نجات داده  به سوی سرزمین دانایی و معرفت هدایت کرد.

حجت الاسلام لطفیان اظهارکرد: پیامبر(ص) انسان متوحش زمان خود را از خوی حیوانی رها کرد و به سوی عالی ترین درجات انسانی و عرفانی هدایت کرد.

برگزاری نشست بزرگ علمای شیعه و سنی

وی با بیان این که مبعث بزرگترین عید مشترک در تاریخ انسانیت است، بیان داشت: همزمان با عید مبعث بزرگترین نشست مشترک علمای شیعه و سنی در خراسان جنوبی با عنوان مبعث سرآغاز مدیریت جهادی پیامبر (ص) در عرصه فرهنگی با حضور 350 نفر در اردوگاه گزند شهرستان درمیان برگزار خواهد شد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی افزود: در این نشست نقش پیغمبر در ترسیم الگوی جهادی در عرصه فرهنگی توسط علمای اسلامی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و بعد از تبیین ابعاد آن، این بعد از زندگی پیامبر(ص) در میان عامه مردم معرفی خواهد شد.

وی با بیان این که عید مبعث مهم ترین زمان برای وحدت، همدلی و افزایش رحمت در میان پیروان مذاهب اسلامی است، تصریح کرد: فلسفه بعثت پیامبر(ص) در میان انسان ها گسترش رحمت است و فعالیت بعضی از گروه های تندرو و خشونت طلب به اسم اسلام هیچ سنخیتی با سیره رسول الله ندارد و بهتر است سایر گروه های اسلامی مرزهای خود را باگروه های تندرو و خشونت طلب  برای افزایش وحدت و همدلی مشخص کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی ادامه داد: ماه شعبان ماهی است که در آن رسالت پیامبر(ص) تولد امام حسین، حضرت ابوالفضل و امام سجاد اتفاق افتاده و بالاخره میلاد حضرت امام عصر آخرین منجی بشریت در این ماه قرار دارد بنابراین بهتر است مردم از ساعات و روزهای این ماه نهایت استفاده را برای خودسازی فردی و نهادینه کردن سبک زندگی دینی در خود انجام دهند.

لطفیان با اشاره به برگزاری جشن های مختلف در ماه شعبان از مردم دعوت کرد با حضور گسترده خود در جشن ها سازمان تبلیغات را در اجرای هرچه بهتر برنامه های فرهنگی یاری دهند.

تکامل خلقت جهان به وسیله بعثت رسول الله انجام شد

حجت الاسلام محمد هادی شهاب استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با مهر، با بیان اینکه  حقیقیت خلقت جهان هستی و انسان بعثت رسول الله (ص) است، گفت: اگر خداوند دین اسلام را به وسیله پیامبرخاتم به انسان ها عرضه نمی کرد خلقت جهان کامل نمی شد و انسان برای همیشه در مرتبه حیوای و خوی نفسانی باقی می ماند.

وی با بیان این که مهم ترین حقیقت بعثت، تکامل اخلاقی انسانی است، گفت: پیامبر(ص) به وسیله اسلام اخلاق را بر روابط انسان به عنوان یک اهرم بازدارنده از توحش حاکم کرد.

استاد حوزه و دانشگاه های خراسان جنوبی با بیان این که مردم باید در امور مختلف پیرو سیره رسول خدا باشند، بیان داشت: عبادت در شب مبعث از 60 سال عبادت برتر است و این روز هم مانند سایر روزهای ماه دارای آداب خاصی است که مردم می توانند برای انجام آن به مفاتیج مراجعه کنند.

حجت الاسلام شهاب وحدت، عدالت اجتماعی، برابری، برادری ، انسانیت و آزادگی را از مهم ترین ثمرات رسالت پیامبر(ص) برای جامعه بشری عنوان کرد.

وی یادآورشد: خداوند با بعثت حضرت رسول و معرفی حضرت علی (ع) به عنوان جانشین ایشان نعمت خود را بر انسان تمام کرد تا انسان در قیامت بهانه ای برای انجام گناه نداشته باشد و راه توبه در این دنیا به سوی او باز باشد.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (356)
کد خبر: 4516
  • نشست علمای تشیع و تسنن با عنوان مبعث، سرآغاز مدیریت جهادی در عرصه فرهنگ

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 60125                              ديروز: 2955                              امروز: 590

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.