02

میکی موس کاری با خدا ندارد!

میکی موس کاری با خدا ندارد!

تحلیل محتوای محصولات کارتونی و انیمیشن های تولید شرکت والت دیزنی، موضوعی است که همواره مورد توجه و بحث بوده است. سالیان سال است که این انیمیشن ها ساخته و روانه بازارهای جهانی می شوند و میلیونها مخاطب کودک و نوجوان و در برخی از موارد حتی بزرگسالان را هم به سمت خود جذب کرده است.

انیمیشن هایی با گرافیک های فوق پیشرفته که چشم بیننده را مسحور می کند  و وقتی با محتوایی جذاب و هیجان انگیز همراه می شود، گیرایی اش دو چندان می شود.

در این میان نقد و تحلیل های فراوانی درباره کارتون های دیزنی صورت گرفته که برخی از آنها بی شباهت به واقعیت های جهان امروز نیست. برخی از این نقدها هم صورتی افراطی به خود می گیرند و همین امر موجب دور شدن انها از واقعیت و اثر بخشی کمتر آنها می شود.

آنچه مهم است اینکه افراد یک جامعه و خصوصا والدینی که فرزندانشان در سنین کودکی و نوجوانی هستند، نسبت به توجه و علاقه فرزندانشان به این برنامه ها دقت داشته باشند و همواره نظارت و کنترلی بر آنچه فرزندانشان می بینند، داشته باشند. چرا که ذهن کودکان همچون آینه ای صاف و شفاف است ه هر چیزی در آن انعکاس می یابد و به راحتی می توان به ذهن و روح یک کودک وارد شد و پیام ها و نمادهای خاصی را به او القا کرد. بسیاری از این پیام ها به گونه ای نامحسوس و به طور تدریجی و غیر مستقیم به ذهن معصومانه کودکان وارد می شوند و ممکن است تاثیر خود را در دراز مدت نشان دهند. همین امر موجب می شود تا این هشدار همواره مطرح شود که باید نسبت به محتوای برنامه ها و فیلم های کودکان، توجهی ویژه داشت.

به تازگی مطلبی با این مضمون منتشر شده است که بردن نام خداوند و به طور کلی مفاهیم دینی و مذهبی در کارتون های دیزنی ممنوع است.

این واقعیتی است که می توان با نگاهی گذرا به کارتونهای دیزنی آنرا مشاهده کرد و آن اینکه به طور  کلی محوریت این کارتون ها همواره بر مضامین اومانیستی حرکت می کند و همه چیز یعنی انسان و نیازها و خواسته های او

این موضوع از جانب فردی به نام "رابرت لوپز" بیان شده که گفته می شود وی یکی از دو آهنگساز انیمیشن «یخ‌زده» است. در این رابطه او اینطور گفته است که: "ذکر نام خدا و به طور کلی استفاده از مضامین دینی در محصولات والت دیزنی کاملا ممنوع است. «کریستین اندرسون-لوپز» آهنگساز فیلم یخ زده

  ،محصول کمپانی والت دیزنی است که در مصاحبه با رادیو «نشنال پابلیک» فاش کردند که ذکر نام خداوند و به کلی استفاده از مضامین دینی و مذهبی در محصولات والت دیزنی ممنوع است.

«کریستین اندرسون-لوپز» گفت: استودیوی والت‌دیزنی یکی از تنها مکان‌هایی که شما در رابطه با مسائل دینی محدودیت دارید، استفاده از کلمه خدا نیز در اینجا ممنوع است. البته شما در خود والت ‌دیزنی می‌توانید اسم خدا را بیاورید ولی نمی‌توانید از آن در فیلم‌ها استفاده کنید.

در رابطه با این انیمیشن اینطور گفته شده که در آن مواردی وجود دارد که به نوعی تبلیغ تمایلات هم جنس بازانه است.

در ماه مارس کشیشی به نام «کوین اسوانسون» در بیانیه‌ ای اعتراض‌آمیز، انیمیشن «یخ‌زده» را یک فیلم بسیار شیطانی» و کمپانی «والت دیزنی» را یکی از طرفداران سرسخت هم‌جنس‌بازان در آْمریکا که به صورتی سازمان یافته فعالیت می‌کنند، نامید.(1)

تصور کنید وقتی کشیش های مسیحی نسبت به این انیمیشن معترض هستند چه محتویاتی از طریق آن به مخاطبان منتقل می شود.

این واقعیتی است که می توان با نگاهی گذرا به کارتونهای دیزنی آنرا مشاهده کرد و آن اینکه به طور  کلی محوریت این کارتون ها همواره بر مضامین اومانیستی حرکت می کند و همه چیز یعنی انسان و نیازها و خواسته های او. محتوای اومانیستی فضای حاکم بر فیلم های دیزنی است. همه چیز در این فیلم ها برای خوشگذرانی و لذت بیشتر طراحی شده است. شخصیت های حاضر در این فیلم ها چه انسان باشند و چه حیوانات، همه به دنبال کسب لذت بیشتر هستند. یا به سفر می روند یا مهمانی و پارتی و یا از خوراکی های خوشمزه تناول می کنند و یا لذت های جنسی را دنبال می کنند. طبیعتا نمایش دایمی این محتواها، تعریف کودکان را از زندگی در همین امور خلاصه می کند و با ارائه چنین سبکی از زندگی، مشخص است که جایگاهی برای خدامحوری و خداپرستی و تفکرات معنوی باقی نمی ماند. بنابراین چندان عجیب نیست که بردن نام خدا در این فیلم ها ممنون باشد چرا که در تناقض با آن چیزی است که فضای کلی این فیلم ها را به خود اختصاص داده است.

شایسته است که در انتخاب علائق و تفریحات فرزندانمان قدری بیشتر تامل کنیم و باور داشته باشیم که آنچه می بینند بر نحوه تفکر و شکل گیری شخصیت شان تاثیرگذار خواهد بود. مراقب باشیم که فرصت های ناب کودکی فرزندانمان را به بهترین نحو مدیریت کنیم.

 

پی نوشت:

1- به گزارش فرهنگ نیوز

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (544)
کد خبر: 4670
  • میکی موس کاری با خدا ندارد!

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تاکنون: 160946             این ماه: 84600         دیروز: 2265         امروز: 1005

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.