11

روزه در گرمای تابستان خیلی هم واجب نیست!!

روزه در گرمای تابستان خیلی هم واجب نیست!!

هشداری برای روزه خوران با کلاس!!


« أَمَّنْ هُوَ قَانِتٌ آنَاء اللَّیْلِ سَاجِدًا وَقَائِمًا یَحْذَرُ الْآخِرَةَ وَیَرْجُو رَحْمَةَ رَبِّهِ قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ إِنَّمَا یَتَذَكَّرُ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ» (سوره زمر آیه 9) ؛‌ [آیا چنین كسى بهتر است‏] یا آن كسى كه او در طول شب در سجده و قیام اطاعت [خدا] مى‏كند [و] از آخرت مى‏ترسد و رحمت پروردگارش را امید دارد؟ بگو: «آیا كسانى كه مى‏دانند و كسانى كه نمى‏دانند یكسانند؟» تنها خردمندانند كه پندپذیرند.


امسال تابستان گرمی داریم از قضا ماه رمضان هم افتاد اول این تابستان گرم ، کوره خوبی است برای آبدیده شدن.

زمانی بود اسم ماه مبارک رمضان که می آمد مردم سر از پا نمی شناختند و اگر کسی به هر دلیلی نمی توانست روزه بگیرد ، غم عالم بر دلش می نشست و به هزار توجیه می خواست عذری بیاورد که روزه اش را بگیرد . اما این روزها بعضی از ما اسم ماه رجب که می آید هول برمان می دارد و با یک حساب سرانگشتی می فهمیم که دو ماهی تا ماه مبارک رمضان مانده و رنگ از رخسارمان می پرد که ای بابا باز این شکنجه شروع شد.

خیلی هایمان در مقام اجتهاد فتوا صادر می کنیم که در این گرما و روزهای طولانی کلیه هایمان از کار می افتد ، مگر عقل نداریم که روزه بگیریم؟

خیلی هایمان هم در مقام اشراق رابطه با عالم بالا برقرار می کنیم و می فهمیم که خداوند می بخشد ؛ حالا در این گرما واجب نیست آنقدر عذاب بکشیم زمستان هم سرد است و هم روزهایش کوتاه است ، جبران می کنیم.

و بعضی از ما هم اصلاً برایمان فرقی نمی کند چه ماهی است ، به کار خودمان ادامه می دهیم و هیچ نیازی هم به توجیه نداریم که فرقی به حالمان داشته باشد.

دوستی داشتیم در ماه رمضان هر وقت به چیزی میل داشت خیلی راحت نوش جان می کرد و با لحن عاجزانه ای می گفت: «من گرسنم میشه ، نمی تونم روزه بگیرم!!» وا عجبا که آن هایی که روزه می گیرند اصلا معده ندارند که گرسنه هم بشوند.

مورد هم داشته ایم که روزه داران را دیوانه خطاب کرده و روزه را کار دیوانگان می دانند.

همه این موارد را در اطرافمان می بینیم، خوب هر کس توجیه خودش را دارد ، آیه از آسمان هم بیاید قبول نمی کنند، که توجیه شان فقط به درد خودشان می خورد .

اگر ماه رمضان با بقیه ماه ها برای ما فرقی ندارد و فرمانده زندگی را دلمان قرار داده ایم و مشغول انجام عملیات "دلم می خواهد ها" هستیم یادمان باشد که ما کوچکترین ارزشی برای خداوند نداریم و وقتی برای خدا ارزش نداشته باشیم یعنی هیچ نیستیم، هیچ....

در این میان هستند کسانی که تمام این روز گرم را روزه اند و سخت ترین کارها را هم انجام می دهند و صدایشان هم در نمی آید، نه تنها ناراحت نیستند که از ته قلب خود خداوند بزرگ را برای رساندن این رحمت شکر می کنند، شب ها هم عبادت کردن و تلاوت قرآنشان ترک نمی شود.

خلاصه غرض از همه این حرف ها اینکه یادمان باشد که این دنیا حساب و کتاب دارد، آن هم خیلی دقیق نه تَرَک لب روزه داری در آن گم می شود و نه شکم سیر روزه خواری ....

خداوند ، دقیق حساب ریز به ریز کارهای ما را دارد و می فرماید: «( آیا چنین کسی با ارزش است ؟) آیا کسی که در ساعات شب به عبادت مشغول است و در حال سجده و قیام، از عذاب آخرت می ترسد و به رحمت پروردگارش امیدوار است؟! بگو: «آیا کسانی که می دانند با کسانی که نمی دانند یکسانند؟! تنها خردمندان متذکّر می شوند!»  

دوستی داشتیم در ماه رمضان هر وقت به چیزی میل داشت خیلی راحت نوش جان می کرد و با لحن عاجزانه ای می گفت: «من گرسنم میشه نمی تونم روزه بگیرم» وا عجبا که آن هایی که روزه می گیرند اصلا معده ندارند که گرسنه هم بشوند. مورد هم داشته ایم که روزه داران را دیوانه خطاب کرده و روزه را کار دیوانگان می دانند
اگر نمی خواهیم کمی گرسنگی و تشنگی را تحمل کنیم، اگر نمی خواهیم کمی حرف خدا را گوش دهیم، وقتی روزه خواری و نماز نخواندن و ... برایمان ارزش شده و اسمش را می گذاریم با کلاسی... یادمان باشد وقتی کم آوردیم و گرفتار شدیم از خداوند بی نیاز طلبکار نباشیم...

و تازه امید بهشت رفتن هم نداشته باشیم ، چون بهشت بها می خواهد اطاعت می خواهد سختی کشیدن می خواهد نه زبان درازی و عذر بدتر از گناه ....

 

نظر شما در مورد این آیه چیست؟

واقعا کسانی که عار دارند که بنده خدا باشند چه ارزشی می توانند داشته باشند؟

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (475)
کد خبر: 4686
  • روزه در گرمای تابستان خیلی هم واجب نیست!!

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 76404                              ديروز: 3916                              امروز: 2139

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.