14

گزارشی از کتاب « البارقة الحیدریة فی نقض ما ابرمه الکشفیة» در رد شیخیه

گزارشی از کتاب « البارقة الحیدریة فی نقض ما ابرمه الکشفیة» در رد شیخیه

کتاب «البارقة الحیدریة فی نقض ما ابرمه الکشفیة» نوشته سید حیدر طباطبایی در رد شیخیه است.

مؤلف: سید حیدر بن ابراهیم بن محمد بن علی حسینی کاظمی متوفی 1265ه.ق. فرزند سید احمد مشهور به عطار بغدادی است. به گزارش آقا بزرگ طهرانی نسخه ای از این کتاب در کتابخانه خاندان سید حیدر( به احتمال زیاد مولف)  و نسخه ای دیگر در کتابخانه ی سید عبد الکریم بن سید حسین بن سید احمد فرزند مؤلف وجود داشته است.

از این اثر چند نسخه خطی به شماره‌های 3867  و  شماره‌ی 17336در کتابخانه مجلس موجود است و اینک گزارشی از این نسخه طبق نسخه ی شماره‌ی 17336 ارائه می شود:

«البارقة الحیدریة فی نقض ما ابرمه الکشفیة» در کنار چند رساله ی دیگر از جمله «عقاید الشیعة» تالیف علی اصغر بروجردی به شماره ی 17336 در کتابخانه مجلس نگهداری می شود.

این رساله به زبان عربی در هشتاد و دو صفحه ( تقریبا) نگاشته شده است. مؤلف سبب نگارش این کتاب را تناقضاتی که در کلمات شیخ احمد احسائی بوده است بیان می کند و چنین توضیح می دهد:« از کتابهایی که به آنها دست یافتم کتاب شیخ اوحد عارف معتمد جناب شیخ احمد احسائی بوده است.

در این کتاب فواید بسیاری است. شرحی است متین که بی نیاز از بیان و تبیین است جز این که در مواردی به تناقضات و سستی ها و خروج از راه حق دچار شده است . در برخی از موارد در آن کلماتی است که ظاهر آن غلو و تفویض است و در برخی از موارد نمی توان به ظاهر آن اخذ نمود چرا که با تعبیرهای فلسفی و تعبیرهای حکماء یونانی و در برخی از مواقع با مذاق صوفی گری وارد بحث شده است.

دیدم که وقتی برخی از طلاب به این تعابیر می رسند این تعبیرها در جان آنها رسوخ می کند و بدون چراغ هدایت تمامی کلمات و تعبیرهای وی را می پذیرند. و چون  که با این تعابیر و اعتتقادات مانوس شده اند وقتی این اعتقادات را با محکمات قرآن مخالف می بینند آیات قرآن را تاویل می برند.

سپس بر هر کسی که مخالف اعتقاداتشان باشد طعنه می زنند و به آنها نسبت جهل می دهند و در این راه با بزرگترین علماء و دانشمندان نیز مخالفت می کنند و به آنها نسبت جهل می دهند در حالیکه در حقیقت آنها هستند که ورثه ی علوم خاتم النبیین و ائمه ی اطهار علیهم السلام می باشند.

مؤلف پس از ذکر  انگیزه های تالیف این کتاب در تایید انگیزه اش روایتی را از پیغمبر اکرم صلی الله علیه وآله و سلَم نقل می کند و می گوید: "زمانی که بدعت ها ظاهر شود کسی که عالم است باید دانش و علم خود را اظهار کند و اگر اظهار نکند لعنت خدا، ملائکه و تمامی مردمان بر او باد. من برخی از مطالبی که مخالف آیات قرآن و روایات است و آنچه که موجب اعتراض و ایراد بر ایشان است را همراه اقرار خودشان به این اعتقادات در این کتاب آورده ام .و این کتاب را « البارقة الحیدریة فی نقض ما ابرمته الکشفیة» نامیدم.

ترتیب کتاب بدین نحو است که با یک مقدمه شروع می شود، در ادامه در طی چند فصل مطالب مطرح می شود در نهایت  با یک خاتمه به پایان می رسد. در پایان از خدا می خواهم که مرا و هر کسی را که خواستار حق است هدایت نماید چرا که او شنوا و اجابت کننده ی دعا است».

نسخه ی مذکور در سال 1298 ه.ق. توسط محمد حسین بن ملک محمد نمککوری به کتابت در آمده است و این رساله را با چنین کلماتی به پایان می برد. تحریر و کتابت این رساله به دست من در روز شنبه از ماه صفر 1298ه.ق. صورت گرفت."


منبع: فرقه نیوز - بخش شیخیه
تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (814)
کد خبر: 4735
  • گزارشی از کتاب « البارقة الحیدریة فی نقض ما ابرمه الکشفیة» در رد شیخیه

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 75640                              ديروز: 1                              امروز: 3450

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.