29

کتاب های کودکانه درباره امام صادق(ع)

کتاب های کودکانه درباره امام صادق(ع)

در روزگاری كه تشخیص سره از ناسره و خوب از بد سخت شده‌است، آشنایی با تاریخ زندگانی، ‌شخصیت و سیره معصومین‌ (ع)، كه منبع صدور حق و حقیقت بوده و هستند، ضرورتی غیرقابل انكار است. قطعا شناخت دقیق سیر و سیره معصومین (ع) احتیاج به تامل و مطالعه بیشتری دارد  كه مجموعه مکتب‌دار تلاش کرده است با تامل و دقت در زندگانی نورانی و متكی بر فرم‌ كوتاهه‌نویسی و ساده‌نویسی در نثر، زمینه آشنایی سریع و صریح با ایشان را فراهم كند. بدیهی است که مکتب دار كفاف نگاه پژوهشگرانه را نخواهد داد ولی طعم شیرین زندگی با خدا و برای خدای ایشان را در كام مخاطب باقی خواهد گذاشت.مکتب‌دار  /مهدی قزلی

بهار و باران/ناصر نادری/انتشارات/ پیام محراب 

بسیاری از مشکلات پیش روی انسان ناشی از فقدان اخلاق فردی و اجتماعی افراد جامعه بشری است. اینجاست که خلأ وجود اصول اخلاقی مبتنی بر فطرت بشری به چشم می‌خورد. بنابراین برای رفع این معضل بزرگ جهان امروز ناگزیر باید به بزرگترین اساتید و معلمان اخلاق در طول تاریخ مراجعه کرد و با الگو گرفتن از رفتارشان و گوش سپردن به گفتارشان بر این مهم فائق آمد و آنان نیستند جز ائمه از خاندان پاک رسالت و نبوت یعنی امامان معصوم شیعه که به اعتراف خاص و عام بهترین الگو در رفتار اسلامی هستند. در این مجموعه، چهل داستان از زندگی امام جعفر صادق (ع) برای مخاطبان بازگو شده است. عناوین برخی داستان‌ها بدین قرار است: دعا، همسفر، سبد انگور، تازه مسلمان، بازار سیاه، بند كفش، به روشنی آفتاب، بهار و باران، و گله مادر .

گزارش لحظه‌ به لحظه از شهادت امام صادق(ع)

کتاب گزارش لحظه به لحظه از شهادت امام صادق (ع) از تهدید در کوفه، تهدید در بغداد، منصور در مدینه و شهادت امام صادق (ع) تدوین شده است. این کتاب به صورت لحظه به لحظه از شهادت امام صادق (ع) در قالب داستانی تقدیم می‌شود؛ تا بدانیم منصور دوانیقی چه توطئه‌هایی برای حضرت طراحی کرد، و در مقابله با او چه معجزاتی، به دست امام رخ داد، و سرانجام آن حضرت چگونه مسموم شد و به شهادت رسید. این مجموعه در 4 بخش است، که با مراجعه به کلیه منابع مربوط به موضوع، تنظیم گردید، و حتی یک کلمه به عنوان تخیل آورده نشده است.

امام جعفر صادق (ع) برای دبستانی‌ها /حسین فتاحی

این مجموعه کتاب‌ها که برای گروه سنی کودک و نوجوان نوشته شده‌اند در 14 جلد جداگانه منتشر شده‌اند. کتاب‌هایی که هر یک گویای زندگی یکی از ائمه اطهار (ع) هستند. از بارزترین ویژگی‌های این داستان‌ها می توان به زبان ساده‌ای اشاره کرد که در آنها به کار رفته و به دلیل همین سادگی، داستان‌ها برای کودکان دبستانی قابل درک و جذاب شده‌اند. کتاب حاضر از این مجموعه حاوی 8 قصه از زندگی امام جعفر صادق (ع) است. در این قصه‌ها از تولد، خانواده، تحصیل، مدارج علمی، خصوصیات اخلاقی و شهادت امام (ع) صحبت شده است. فتاحی نویسنده این کتاب، ضمن رعایت سندیت وقایع تاریخی هر داستان و ذکر نام دقیق شخصیت‌ها، مکان‌ها و تاریخ‌ها سعی کرده تا جنبه داستانی آثار مورد نظر را هم نادیده نگیرد. از این طریق علاوه بر بازنگری حوادث و شرح زیبایی‌های زندگی این چهارده معصوم، خواننده به پیگیری هر داستان و مراجعه به کتاب بعدی تشویق می‌شود.

دیدنی های خدا؛شگفتی های آفرینش در سخنان امام صادق (ع) /غلامرضا حیدری ابهری

یکی از بهترین راه های آشنا کردن کودکان با خدا، توجّه دادن آنان به شگفتی‌های آفرینش است. مجموعه «دیدنی‌های خدا» متنی برگرفته از کتاب «توحید مُفَضَّل» است. «توحید مفضّل» حدیثی منسوب به امام صادق (ع) است. حضرت صادق (ع) در این گفتار مفصّل، با دقت در شگفتی های آفرینش، به عظمت خدا استدلال می‌نماید. از آن جا که راوی این حدیث، مفضّل ـ شاگرد امام صادق(ع) ـ بوده است، این گفتار به توحید مفضّل شهرت یافته است. در واقع این اثر، کتابی تربیتی، اعتقادی و ادبی است که در آن غنای محتوا با تصاویر زیبا و اشعار خواندنی ترکیب شده و از آمیختگی هنر، ادبیّات، تفکّر و تربیت، مجموعه‌ای ممتاز فراهم آمده است. هر جلد از این مجموعه 8 جلدی شامل مباحث مختلفی است.

در محضر آفتاب/شبنم غفاری

داشتن سیره و روش اخلاقی و رفتاری که یکی از بهترین اصول زندگی فردی و اجتماعی محسوب می‌شود امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز انکارناپذیر بشر است. "در محضر آفتاب" هشتمین جلد از مجموعه  14 جلدی، "چهارده خورشید و یک آفتاب" است که به داستانهایی از سیره و روش امام جعفر صادق (ع) می پردازد. در واقع، کتاب حاضر مجموعه روایتهای بازنویسی شده از زندگی رئیس مکتب جعفری، امام جعفر بن محمد(ع) است. کتابی که از ابتدای زندگی ایشان تا آخرین نفس‌های این امام بزرگوار را ترسیم کرده است. شبنم غفاری، با بهره بردن از سه کتاب «کافی»، «وافی» و «بحارالانوار» روایات را بازسازی و ارائه کرده است. در کنار روایات، متن عربی آن نیز آورده شده است که به اعتبار این مجموعه افزوده است.

فصل چیدن/ محسن هجری

در «فصل چیدن»، سعید بن ثابت رهسپار كوفه شده و با هنگام بن سالم، كه دارای مغازه علافی (علوفه و كاه) است، برخورد می‌كند. هشام با مشاهده سعید از او می‌خواهد تا به عنوان شاگرد در مغازه‌اش كار كند. او در كنار یاد دادن فنون كاسبی به سعید به او آداب اخلاق را نیز می‌آموزد. از جمله این كه از او می‌خواهد تا به كوفه نزد پدر و مادرش برود و با آنها به نرمی برخورد كند. مجموعه حاضر حاوی هشت داستان كوتاه است كه یكی از آنها «فصل چیدن» نام دارد. عناوین دیگر داستان‌ها عبارت است از: آتشی به لطافت بنفشه‌ها؛ آخرین موج؛ طلوع ستاره؛ یك سبد خاطره؛ پدر خاك.

بهشت برای همسایه/مجید ملامحمدی

قصه‌ها در یاد من و تو می‌ماند و در لایه‌های عمیق ذهن و ضمیر ما رسوخ می‌کند و رفیق همیشگی زندگی می‌شود. پس بکوشیم تا دوستان و همراهانٍ مشفق و دل‌سوزی انتخاب کنیم و زندگی آیندة خود را با یادها و خاطره‌هایشان شکوفا سازیم. این مجموعه در 14 جلد، قصه‌هایی کوچک از زندگانی چهارده معصوم‌ (ع) را با قلمی روان به تصویر کشیده است که در این جلد، داستان‌هایی آموزنده از زندگانی امام صادق(ع) می‌خوانیم و خاطره‌ها را در آغوش محبتش ورق می‌زنیم. 27 داستان از زندگانی امام صادق‌(ع) در این کتاب جای‌گرفته که «منصور و نرگس، سفر پر سود، بهشت برای همسایه، هزار دینار سود، نان و انار دزدی، سرانجام سخن زشت، طبیب هندی چه گفت؟، پول برای آشتی، دینارهای طلا، چه پیراهن زیبایی پوشیده‌ای؟!، من دارم جوان می‌شوم، جلاد منتظر من است، سفره‌ شراب، خدای دروغین، ماجرای تخم مرغ، آخرین سفارش و...» عناوین برخی از این داستان‌هاست.

سبد سبد آرزو/مسلم ناصری

چه کسی هر شب برای فقیران بنی ساعده نان می‌بُرد؟ چه کسی بالای سرِ خدمتکارش می‌نشست و در حالی ‌که در خوابِ ناز فررفته بود، ساعت‌ها بادش می‌زد؟ او کسی نبود جز امام ششم ما شیعیان. کسی که 4000 شاگرد تربیت کرد و به خاطر راستگویی، لقب صادق را از آنِ خود کرد."سبد سبد آرزو" به بیان حكایت‌هایی از زندگانی صادق آل محمد (ع) برای گروه سنی «ب» می‌پردازد. در این داستان امام بعد از حضور كوتاه در بازار به همراه هلال غلام ایشان و مشاهده سختی و مشقت مردم در تهیه خورد مایحتاج روزانه زندگی به واسطه خشكسالی كه پیش آمده به خانه برمی‌گردند و به هلال دستور می‌دهند تا تمام گندم‌هایی كه در انبار داردند برای برطرف كردن سختی زندگی مردم به بازار ببرد و بفروشد و ... ماه پشت ابر، خواب شیرین، سفر پرسود از عناوین دیگر قصه‌ای این كتاب هستند.

با علی یا علی: امام جعفر صادق (ع)/ فریبا كلهر

حکایت‌ها‌ شیرین هستند و به دل می‌نشینند. حالا اگر این حکایت‌ها شرح روزها و شب‌های برترین انسان‌ها باشد، مگر می‌شود به دل ننشیند! خصوصاً حرف‌ها و نکته‌هایی که دوست داریم همیشه بشنویم و از آن‌ها درس بگیریم و آن را آویزه گوشمان کنیم. مجموعه «با علی، یا علی» داستان‌هایی است از پیامبر(ص) و دخترشان حضرت فاطمه(س) به همراه چند امام معصوم دیگر، هر کدام در یک جلد که برای گروه‌های سنی "ب" و "ج" تالیف شده‌است. داستان‌هایی که گاه از زبان یکی از یاران ایشان نقل می‌شود و گاهی هم از زبان یک لباس؛ اما هر چه باشد شیرین است و خواندنی. کتاب حاضر، از این مجموعه كتاب‌ها است كه به بیان زندگی و خصوصیات اخلاقی رئیس مذهب شیعه حضرت صادق علیه السلام و داستان‌هایی از زندگی ایشان پرداخته ‌است.

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (754)
کد خبر: 5143
  • کتاب های کودکانه درباره امام صادق(ع)

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 70585                              ديروز: 3935                              امروز: 118

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.