11

ایجاد شغل یا افزایش بیکاری؟

ایجاد شغل یا افزایش بیکاری؟
در حالی که بر اساس روند سالهای گذشته، نرخ بیکاری پاییز به طور معمول کمتر از تابستان و بهار است، اما در سال جاری با وجود وعده ایجاد 2.5 میلیون شغل، این روند معکوس شده و نرخ بیکاری افزایش یافته است.

وقتی نرخ بیکاری بهار امسال 12.3 درصد اعلام شد و این عدد در تابستان به 11.1 درصد رسید،  مسوولان دولتی تلاش کردند تا این کاهش نرخ بیکاری را به حساب تلاشهایشان برای ایجاد شغل و تحقق وعده ایجاد 2.5 میلیون اشتغال جدید در سال جاری بگذارند، اما با کمال تعجب و بر خلاف روند سالهای گذشته، نرخ بیکاری در پاییز نسبت به تابستان افزایش یافته‌است.

همین باعث شده که وزیر کار در مواجهه با سوالی درباره علت وقوع این اتفاق، بگوید:" من از این رویداد تحلیلی ندارم!" و همچنین وی در خصوص آمار اشتغال ایجاد شده در کشور نیز، گفته: آمار دقیقی در این موضوع ندارم و اظهارنظر نیز نمیکنم .

مشاهده استانهای دارای نرخ بیکاری تک رقمی نیز نشان می‌دهد تعداد آنها از 14 استان در تابستان سال جاری به 12 استان در پاییز رسیده که نشان دهنده افزایش نرخ بیکاری است.

همچنین در تابستان سال جاری بیشترین نرخ بیکاری در استان فارس با رقم 19.1 درصد ثبت شده بود اما این رقم در پاییز رکورد 20.1 درصد را در کرمانشاه ثبت کرده است.

بر اساس اعداد اعلام شده توسط مرکز آمار ایران، در فصل پاییز بیش از دو میلیون و 670 هزار نفر در کشور بیکار بوده‌اند، این در حالی است که مرکز آمار ایران داشتن شغل برای یک ساعت در هفته را اشتغال کامل می‌داند. در واقع می‌توان به سادگی فهمید که این شیوه محاسبه چقدر غیر واقعی است، چون هیچ کس در کشور نمی‌تواند با یک ساعت کار در هفته حتی یکساعت هم گذران زندگی کند!

با وجود باقی ماندن حدود سه هفته تا پایان سال، تا کنون هیچ آمار رسمی از تعداد شغل‌های ایجاد شده توسط دولت اعلام نشده تا بشود این تعداد را با سالهای گذشته مقایسه کرد

سال گذشته که دولت وعده ایجاد 1.6 شغل را مطرح  و تا پایان سال هم از آن دفاع کرد، بیشترین نرخ بیکاری در کشور تجربه شد. با وجود این که دولت معتقد بود تمام مستندات اشتغال‌های ایجاد شده موجود است، اما نرخ بیکاری هر چهار فصل سال گذشته از همه فصول سالهای 84 تا 88 بیشتر بود و رکورد 15.4 درصد برای بیکاری فصل تابستان نیز ثبت شد.

با این که سال جاری دولت اعلام کرده که قصد دارد 2.5 میلیون شغل ایجاد کند، اما روند نرخ بیکاری حاکی از افزایشی شدن است. ضمن این که با وجود باقی ماندن حدود سه هفته تا پایان سال، تا کنون هیچ آمار رسمی از تعداد شغل‌های ایجاد شده توسط دولت اعلام نشده تا بشود این تعداد را با سالهای گذشته مقایسه کرد.


منبع : مشرق نیوز

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (309)
کد خبر: 5216
  • ایجاد شغل یا افزایش بیکاری؟

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 75291                              ديروز: 1620                              امروز: 1847

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.