11

معمای«بیکاری»و«اشتغال»در برنامه ششم

معمای«بیکاری»و«اشتغال»در برنامه ششم

طبق مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه برنامه ششم توسعه، اهداف کمّی کلان بخش های مختلف اقتصادی از جمله نرخ بیکاری و اشتغال در بخش های مختلف برای سال های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ هدفگذاری شد.


طبق مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه برنامه ششم توسعه، اهداف کمّی کلان بخش های مختلف اقتصادی از جمله نرخ بیکاری و اشتغال در بخش های مختلف برای سال های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ هدفگذاری شد. بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه برنامه ششم توسعه، نرخ بیکاری برای سال پایه (سال ۹۵) ۱۲.۶ درصد تعیین شده است.

با توجه به اینکه برنامه ششم توسعه از سال ۹۶ آغاز می شود، نرخ بیکاری تا پایان این سال ۱۲ درصد پیش بینی شده و دولت مکلف است در سال پایانی برنامه ششم توسعه یعنی سال ۱۴۰۰ این نرخ را تک رقمی و به ۸.۶ درصد برساند.

هدفگذاری نرخ تک رقمی بیکاری یکبار در برنامه پنجم توسعه تجربه شد؛ در حالی که بر اساس هدفگذاری برنامه پنجم توسعه قرار بود نرخ بیکاری تا پایان سال ۹۴ به ۷ درصد برسد اما این نرخ در سال گذشته ۱۱ درصد اعلام شد که ۴ درصد بیش از هدفگذاری برنامه بود.

همچنین متوسط رشد سالانه اشتغال در ۸ بخش اقتصادی پیش بینی شد به این ترتیب این نرخ در بخش کشاورزی ۳.۹ درصد، در بخش نفت ۲.۱ درصد، در بخش معدن ۴.۶، در بخش صنعت ۳.۴ درصد، در بخش آب و برق و گاز ۶.۶ درصد، در بخش ساختمان ۳.۷ درصد، در بخش حمل و نقل و انبارداری ۵ درصد، در بخش ارتباطات ۹.۵ درصد و در سایر خدمات ۴.۳ درصد هدفگذاری شده است.

سیاست های کلی برنامه ششم توسعه تیرماه سال گذشته بود که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد که ایشان در نخستین بند آن به موضوع رشد اقتصادی شتابان و پایدار و اشتغالزا اشاره کردند. در بند ۱ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه آمده است: «رشد اقتصادی شتابان و پایدار و اشتغال زا به گونه ای که با بسیج همه  امکانات و ظرفیت های کشور، متوسط رشد ۸ درصد در طول برنامه محقق شود.»

در حالی که در برنامه اول توسعه به ازای هر واحد تولید (۱۰۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری به قیمت های ثابت سال ۱۳۷۶)، ۱۰۹ هزار نفر شغل ایجاد می شد، این میزان در برنامه های مختلف توسعه با کاهش مواجه شده و در برنامه پنجم نصف شده است.

به هر روی، بررسی آمار نشان می دهد برنامه های توسعه ای ضمن اینکه «اشتغالزا» نبودند در کاهش بیکاری نیز موثر واقع نشدند؛ در همین حال معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است: در هیچ کدام از برنامه های توسعه بعد از انقلاب چیزی با عنوان سیاست اشتغال نداشته ایم و مناسب است مجلس در این زمینه کمک کند تا سیاست گذاری دقیق انجام شود تا مجریان بتوانند آن را اجرا کنند.

البته نرخ بیکاری در حالی در برنامه ششم توسعه تک رقمی اعلام شده که توسط کمیسیون تلفیق در برنامه گنجانده شده چراکه دولت هیچ نرخی را برای بیکاری در برنامه هدفگذاری نکرده بود. حال باید منتظر ماند تا دید آیا رویای «اشتغالزایی در برنامه های توسعه ای» محقق می شود یا ناکامی برنامه های توسعه ای در حوزه اشتغال ادامه دارد.  منبع:خبرگزاری مهر

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (274)
کد خبر: 5217
  • معمای«بیکاری»و«اشتغال»در برنامه ششم

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 571015                              ديروز: 3001                              امروز: 1515

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.