10

قاچاق پرسودی که علیه زیبایی است

قاچاق پرسودی که علیه زیبایی است

هر کالایی که پرطرفدار باشد، قابلیت قاچاق در رابطه با آن کالا هم بیشتر می شود. هرچند خرید کالاهایی همچون لباس و کفش، اگر هم قاچاق باشد، به سلامتی افراد آسیب نمی زند اما وقتی نوبت به کالاهای بهداشتی و مصرفی می رسد، این داستان از حساسیت بالایی برخوردار می شود. بازار لوازم آرایشی و بهداشتی، پرطرفدار است و مخاطبانی دائمی دارد که زیباپسندی مشخصه مشترک‌شان است.


بازار پر مخاطب لوازم آرایش

پر طرفدار بودن بازار لوازم آرایشی از سوی مخاطبان، بهانه ای کافی است تا توجه جماعتی سودجو به کالاهای سلامت محور جلب شود، کالاهایی که بنابر اعلام ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، با گردش مالی حدود یکصد هزار میلیارد تومان است.

در این میان نیمی از لوازم آرایش که جزو کالاهای سلامت محور محسوب می‌شود، قاچاق است و سهم گردش مالی آنها در کشور بنابر گفته‌های پیشین مسئولان سازمان غذا و دارو بیش از یک میلیارد تومان است.

این سود کلان مدت‌هاست چشم قاچاقچیان را گرفته است و همین وضع دلیلی است که باعث شده مبارزه با قاچاق این محصولات،‌ جزو مصادیق هدف ستاد مبارزه با کالا و قاچاق قرار بگیرد.

این را علی‌اکبر پوراحمدنژاد، دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران به ما می‌گوید. پوراحمدنژاد با اشاره به این که در حال حاضر لوازم آرایشی و بهداشتی به عنوان مهم‌ترین کالا در حوزه قاچاق مطرح است، از توجه ویژه برای مبارزه با قاچاق این کالا خبر می‌دهد و می‌افزاید: یکی از مصادیق گسترده قاچاقی که در جامعه و در حال حاضر با آن روبه‌رو هستیم، بحث قاچاق اقلام آرایشی ـ بهداشتی است که خسارتی مضاعف به کشور وارد کرده است.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران، از برندمحوری و کثرت تقاضا به عنوان عوامل اصلی در ورود قاچاقچیان به این حوزه نام می‌برد و می‌گوید: از آنجا که نظرات و سلایق مخاطبان این اقلام آرایشی، فقط با برندهایی خاص تامین می‌شود و از طرف دیگر به این دلیل که مخاطبان این کالا،‌ طیفی گسترده از شهروندان جامعه هستند، توجه گروه‌های قاچاق کالا به این عرصه جلب شده است.

این درحالی است که به گفته پوراحمدنژاد، جمعیت متقاضی کالاهای آرایشی قاچاق،‌ توجه چندانی به اصل یا کپی و فرع

نیمی از لوازم آرایش که جزو کالاهای سلامت محور محسوب می‌شود، قاچاق است و سهم گردش مالی آنها در کشور بنابر گفته‌های پیشین مسئولان سازمان غذا و دارو بیش از یک میلیارد تومان است.

 بودن موادی که در دسترس‌شان قرار می‌گیرد ندارند و به همین دلیل بعد از مصرف،‌ با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند.

پوراحمدنژاد در توضیح بیشتر می‌گوید: از آنجا که وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی مکلف هستند نسبت به این حوزه برحسب وظایف ذاتی خودشان ورود پیدا کنند و همچنین به این دلیل که، در بحث کالاهای آرایشی و بهداشتی به دلیل وجود هولوگرام سلامت، مولفه شناسایی قاچاق از غیرقاچاق برخلاف بسیاری از کالاهای دیگر براحتی امکان‌پذیر است، لذا برای کنترل قاچاق این کالاهای کم‌حجم که بعضا از طریق مصادیقی غیر از تجارت رسمی وارد کشور می‌شوند، به مشارکت و توجه عمومی همه شهروندان نیازمندیم.

قاچاق ریسک تقلبی بودن را بالا می‌برد

برای گروه‌های متقاضی، آدم‌هایی که چشم دیدن ظاهر معمولی‌شان در آینه‌های راستگوی نشسته بر تن دیوارها را ندارند، آدم‌هایی که برای زیباتر شدن، چشم به انواع و اقسام محصولات آرایشی و بهداشتی آن ور آبی دوخته‌اند، شنیدن خبر سهم 55 درصدی قاچاق در اقلام آرایشی مساوی است با یک نگرانی بزرگ از اصل یا تقلبی بودن محصولی که تهیه و استفاده کرده‌اند؛ محصولی که قاچاق بودنش می‌تواند ریسک تقلبی بودن را بالا ببرد.

این را دکتر مسعود داوودی متخصص پوست مو و زیبایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله به ما می‌گوید. دکتر داوودی توضیح می‌دهد: لوازم آرایشی و بهداشتی به دلیل این که از نظر اندازه و حجم ابعاد بزرگی ندارند، براحتی قابلیت قاچاق پیدا می‌کنند و به دو شکل سازماندهی شده و سیستماتیک و غیرسازماندهی و مسافری به کشور وارد می‌شوند. در حالت اول قاچاقیان سازمان یافته وارد عمل می‌شوند و معمولا کالاهایی بی‌کیفیت را فقط به بهانه برند بودن حتی از نوع تقلبی از کشورهای همسایه یعنی پاکستان، ‌عراق، ‌ترکیه و چین به کشور وارد می‌کنند. در حالت دوم هم مسافران در خریدهایشان از سفرهای خارج از کشور، به دلیل آشنایی نداشتن با مواد باکیفیت، لوازمی را با خود به همراه می‌آورند که اغلب محصولاتی بی‌کیفیت است.

داوودی می‌گوید: شرایط جابه‌جایی نامساعد یعنی قرار گرفتن در معرض نور، حرارت و دمای بالا یا سرمای شدید و انجماد و یخزدگی، می تواند به این کالاها آسیب بزند. نکته مهم اینجاست که همه این موارد روی کیفیت مواد آرایشی تاثیر می‌گذارد و علاوه بر تقلبی بودن، مزید بر علت می‌شود تا آثاری مخرب را روی سلامت مصرف‌کنندگان به جا بگذارد.(1)

به گفته این متخصص پوست،‌ مو و زیبایی توجه به تاریخ مصرف یکی از گزینه‌های مورد علاقه قاچاقچیان در انتخاب کالاهاست. چراکه هرچه محصولات به تاریخ مصرف‌شان نزدیک‌تر باشند، قیمت ارزان‌تر و در نتیجه سود بیشتری دارند.

الگوی غلط مصرف؛ معضل جدید جامعه

لوازم آرایشی در ایران 93 درصد در میان زنان و 7 درصد در میان مردان مصرف می‌شود. بنابر آخرین آمارهای جهانی، 14 میلیون زن ایرانی 2.1 میلیارد دلار از بازار 7.2 میلیارد دلاری فروش لوازم آرایش خاورمیانه را به خود اختصاص داده‌اند. این میزان تا کنون روندی تصاعدی داشته و مصرف لوازم آرایشی همه اقشار و سنین زنان جامعه را کم و بیش درگیر کرده است. تا جایی که سن استفاده از لوازم آرایشی در ایران به 14 سال رسیده است.

ازدیاد مصرف مواد آرایشی و آرایش کردن در میان زنان ایرانی، توجه رسانه‌ها و پژوهش‌های جهانی را نیز به خود جلب کرده است. خبرگزاری فرانسه در گزارشی درباره لوازم آرایشی در ایران گفته بود که ظرفیت بازار آرایش در این کشور بسیار بالاست. همچنین یک موسسه تحقیقاتی به‌نام TMBA گفته که حدود 14 میلیون دختر و زن بین 15 تا 45 ساله در شهرهای

لوازم آرایشی در ایران 93 درصد در میان زنان و 7 درصد در میان مردان مصرف می‌شود.

 بزرگ ایران، به‌طور متوسط ماهانه 7.5 یورو برای خرید لوازم آرایشی هزینه می‌کند.(2)

چه براساس آمارهای ریز و درشت، رکورددار مصرف لوازم آرایشی در خاورمیانه باشیم چه نباشیم،‌ چندان فرقی نمی‌کند؛ حقیقت ماجرا این است که سودجویان از بازار داغ این تقاضا در داخل کشور به نفع خودشان استفاده می‌کنند.

موضوعی که محمداسماعیل سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به آن، می‌گوید: مصرف‌گرایی و تمایل به تجمل و زیبایی،‌ از معضلاتی است که در جامعه و بین اقشار مختلف زیاد دیده می‌شود و تمایل به مصرف لوازم آرایشی هم در این دسته قرار می‌گیرد.

سعیدی با اشاره به این موضوع هشدار می‌دهد: هرقدر تقاضا برای مصرف این کالاها بالاتر می‌رود، تبعات منفی و اثرات مخرب آنها هم در تمام جهات چه اقتصادی، چه اجتماعی و چه فرهنگی در جامعه بیشتر می‌شود.

برخی کالاهای قاچاق از گمرک می‌آید؟!

آذر امسال بود که دکتر رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو نسبت به واردات برخی کالاهای قاچاق از طریق گمرک، هشدار داد و گفت: «متاسفانه در مواردی خود گمرک مسیر ورود کالای قاچاق به کشور است و این سوال در ذهن تداعی می‌شود که آیا قاچاقچی‌ها در گمرک هم نیرو دارند؟!». او در گفت‌وگو با مهر اعلام کرد ایران رتبه دوم خاورمیانه را در مصرف لوازم آرایشی دارد و گردش بازار لوازم آرایش در ایران 2.5 میلیارد دلار است که نیمی از آن مربوط به کالاهای غیرمجاز می‌شود.

فرهنگ سازی لازم است

برای کشف دلایل محبوبیت آرایش بین زنان ایرانی، تلاش و همت زیادی لازم است اما واقعیت های مهمی در این رابطه وجود دارد که با تحقیقات و پژوهش های روانش شناسان و جامعه شناسان به دست آمده است.

شاید بتوان به موضوع اعتماد به نفس در این زمینه اشاره کرد. شاید دلیل اصلی تمایل، کم بودن اعتماد به نفس باشد و به دلیل علاقه به زیباتر بودن، به سمت لوازم آرایشی گرایش پیدا می کنند.

از طرف دیگر این امکان هم وجود دارد که تبلیغات جهانی برای اینگونه لوازم زیاد است و از آنجاییکه فرهنگ سازی در این زمینه در جامعه ما، دچار ضعف و نقصان است، قشر نوجوان و جوان جامعه از این ناحیه تاثیر پذیری دارد. به این ترتیب باز هم به این نتیجه می رسیم که ضعف در انتقال فرهنگ و ارزش ها، می تواند عامل مهمی در ترویج فرهنگ آرایش در جامعه تلقی شود.

پی نوشت:

1- "قاچاق علیه زیبایی"، جام جم، 1395

2-"چرا زنان ایرانی آرایش می کنند؟"، فرارو، 1394

منابع: جام جم، فرارو

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (483)
کد خبر: 5241
  • قاچاق پرسودی که علیه زیبایی است

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 70522                              ديروز: 3935                              امروز: 55

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.