06

مخدرهای دولتی، کنترل یا پیشگیری؟!

مخدرهای دولتی، کنترل یا پیشگیری؟!

مواد مخدر، مصرف و توزیع آن در جامعه اگرچه سودهای کلانی را به جیب سوداگران مرگ وارد می کند اما همواره به عنوان معضلی بزرگ برای اجتماع مد نظر همه فعالین این حوزه بوده است.

سالهاست که هروقت از بلای خانمان سوز در جامعه سخن گفته می شود فکرها به سمت مواد مخدر و مصرف آن می رود. امروزه از اعتیاد نه تنها به عنوان یک معضل فردی یاد می شود بلکه همواره آن را مخل اجتماع معرفی می کنند که بر جسم و روح اجتماعی تأثیر گذار است. این عامل طی این سالها  نقش بی بدیلی را در تراژدی جدایی زوجین ، معضلات اجتماعی، بیماری های جسمی و روانی و ... ایفا کرده و بدین منظور نهادهای حکومتی و مردمی برای مبارزه با آن از تمام تلاش خود استفاده نموده اند.

این بلای جان اجتماع، پدران و مادران و حتی فرزندانی را خواسته و ناخواسته به گودال عمیق خود فرو برده که حتی نه تنها عاملی برای بزهکاری بوده بلکه هویت فردی را نیز از آنها گرفته است . بر اساس آمارهای رسمی هم اکنون بیش از 3 میلیون نفر به صورت مستقیم با مصرف مواد مخدر و معضلات آن روبرو هستند و همانطور که گفته شد همگان دست به دست هم داده اند تا اجتماع را از وجود این عامل برهانند تا آنجایی که اخیرأ از تصویب طرح توزیع مواد مخدر دولتی خبرهایی به گوش رسید. شاید برای کارشناسان و فعالین این حوزه، مبازره با قاچاق و توزیع مواد مخدر طی سالیان دراز آنقدر سخت و طاقت فرسا بوده که اکنون برای کوتاهی دست عاملان آن و پیشگیری از توزیع مواد آلوده و خطرناک که علیرقم تخریب روحیه عاطفی در اجتماع موجب از بین رفتن سلامت جسمانی جامعه هم می شود، روند توزیع دولتی را راهی مناسب دانسته اند و طرح آن را به تصویب رساندند.

در طرح توزیع دولتی مواد مخدر باید توجه داشت که این امر به گونه ای نباشد که فرد معتاد در هر زمانی که نیاز به آن داشت، تهیه برایش کار راحتی باشد

برخی از کارشناسان اجتماعی و بهداشتی معتقدند که اگر مواد مخدر به صورت رقیق در اختیار معتادین قرار بگیرد آنها می توانند به تدریج به سمت ترک اعتیاد خود بروند که اساس طرح مذکور هم به همین منظور خواهد بود.  البته طرح توزیع دولتی مواد مخدر شبیه آن چیزی است که در پیش از انقلاب بوده و مشتریان این حوزه به جای آنکه از طریق قاچاقچیان نیاز خود را برطرف کنند می توانند به صورت رسمی این کار را انجام بدهند. پس از این حیث می توان گفت که توزیع دولتی هم می تواند دست افراد سود جو را کوتاه کند و هم موجب افزایش سطح سلامت در جامعه شود.

توزیع مخدر دولتی راهی برای حفظ بنیان خانواده؟

مواد مخدر از هر نوعی که باشد برای روح و جسم افراد سودمند نخواهد بود و آنها در زندگی اجتماعی با چالش های فراوانی روبرو می سازد. دامنه این چالش ها نه تنها زندگی فردی بلکه روح اجتماعی را نیز بیمار خواهد کرد و زمینه ساز معضلات پیچیده ای می شود. مهمترین آسیب مصرف  و وابستگی به مواد مخدر بر بنیان خانواده خواهد بود بطوری که افراد بعد از مدتی مصرف لذت های زندگی را فراموش خواهند کرد و بجای توجه به حفظ بنیان خانواده یعنی همسر و فرزندان به دنبال تأمین نیازشان از هر طریقی خواهند بود.

اگر مواد مخدر به صورت مواد رقیق شده و متادون (رایگان یا با دریافت بهای ناچیز) از طریق نهادهای رسمی در اختیار مصرف کنندگان آن  قرار بگیرد آنها به جای آنکه به سمت عوامل توزیع و خطرهای پیرامون آن (همانند اقدام به هر عمل یا بزه برای بدست آوردن پول جهت خرید و مصرف مواد) بروند نیاز خود را بدون ترس و قانونی برآورده خواهند کرد که با ایجاد مراکز مشاوره ای رایگان و کاستن از سهمیه مصرفی مواد رقیق شده می توان معضل اعتیاد را در کشور تا حدود قابل توجهی برطرف ساخت. به طور کلی بر اساس نظر کارشناسان اعتیاد یک بیماری است و باید ابتدا از وقوع آن پیشگیری نموده اما اگر مبارزه با آن در جامعه طی سالهای اخیر نتوانسته از میزان مصرف و کنترل آن بکاهد پس با جایگزین نمودن مواد مخدر سالم تر باید این فضا را به سمت عدم مصرف و پاک تر شدن آن سوق دهیم ، در این صورت است که فرد معتاد بعد از فراغت از اعتیاد به بنیان خانوادگی باز می گردد و زندگی وی مستحکم خواهد شد. 

بایدهای طرح توزیع مواد مخدر دولتی

در طرح توزیع دولتی مواد مخدر باید توجه داشت که این امر به گونه ای نباشد که فرد معتاد در هر زمانی که نیاز به آن داشت، تهیه برایش کار راحتی باشد بلکه توزیع بر اساس یک قانون و نظم مدون باید مد نظر باشد، چراکه هدف اصلی از این طرح کاهش مصرف و ریشه کن کردن اعتیاد در جامعه است.

مشاوره و ایجاد درک اجتماعی برای گزیر از بلای دامن گیر استفاده و مصرف مواد مخدر مخصوصأ ماده های پر خطر همانند شیشه، کراک و ... می تواند در کاهش اعتیاد به آنها مهم محسوب شود، البته به گونه ای که این مراکز مشاوره ای رایگان باشد. توزیع مواد مخدر توسط مراجع رسمی به منظور جایگزینی آن به جای مواد پر خطر خواهد بود پس در این راستا غلظت مواد توزیع شده نیز مهم است و نباید از 2 الی 3 درصد تجاوز کند. نظارت بر روند توزیع مواد مخدر در داروخانه ها نیز باید مد نظر واقع شود و در صورتی که نظارت محسوس نباشد امکان خروج مواد مخدر از داروخانه ها به صورت غیر قانونی وجود دارد. به نظر می رسد که  طرح توزیع اگر در تعدادی از داروخانه ها نه همه آنها، صورت پذیرد می تواند مؤثرتر واقع شود.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (238)
کد خبر: 5347
  • مخدرهای دولتی، کنترل یا پیشگیری؟!

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تاکنون: 160929             این ماه: 84583         دیروز: 2265         امروز: 988

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.