16

اصول پدافند غيرعامل

اصول پدافند غيرعامل

اصول دفاع غيرعامل، مجموعه اقدامات بنيادي و زيربنايي است كه در صورت به كارگيري مي ‌ توان به اهداف پدافند غيرعامل از قبيل، تقليل خسارات و صدمات، كاهش قابليت و توانايي سامانه‌هاي شناسايي و آشكارساز، هدف‌يابي و دقت هدف گيري تسليحات آفندي دشمن و تحميل هزينه بيشتر به وي نايل گرديد. 

اين اصول عبارتند از:

مكان يابي ، استتار ، اختفاء ، پوشش ، فريب ، پراكندگي ، تفرقه و جابه‌جايي ، مقاوم سازي و استحكامات ، اعلام خبر


۱- مكان ‌ يابي (Site Selection)

 مكان ‌ يابي، انتخاب بهترين و مطلو ‌ ب ‌ ترين نقطه و محل استقرار است به طوري كه پنهان و مخفي نمودن نيروي انساني، وسايل و تجهيزات و فعاليت ‌ ها را به بهترين وجه امكان ‌ پذير سازد. بنابراين اگر مكان ‌ يابي به خوبي انجام شود، به كارگيري و استفاده از وسايل و ابزار مصنوعي جهت استتار و اختفا ضرورتي پيدا نمي ‌ كند و يا اين ضرورت به حداقل ممكن تقليل خواهد يافت.

 تجربه نشان داده است كه مكان يابي صحيح و مطلوب مي ‌ تواند مقدار بسيار زيادي از معضلات و مشكلات استتار و اختفا را حل و فصل نموده ضمن آنكه تهديدات و آسيب ‌ پذيري ‌ هاي احتمالي را نيز كاهش و تقليل مي‌‌دهد.

 

۲- استتار و اختفا (Camouflage and Concealment)

 فن و هنري است كه با استفاده از وسايل طبيعي يا مصنوعي امكان كشف و شناسايي نيروها، تجهيزات و تأسيسات را از ديده ‌ باني، تجسس و عكس ‌ برداري دشمن كاهش داده، مخفي نموده و حفاظت نمايد.

 استتار، همرنگ سازي با محيط و اختفا، استفاده صحيح از عوارض طبيعي و مصنوعي زمين مي ‌ باشد به طوري كه تشخيص هدف توسط دشمن به سختي انجام گرفته و يا با تأخير انجام پذيرد.

۳-    پوشش (Cover)

 پوشش، پنهان سازي و حفاظت تأسيسات، تجهيزات و نيروي انساني در برابر ديد و تير دشمن مي ‌ باشد.

۴-    فريب (Deception)

 كليه اقدامات طراحي شده حيله ‌ گرانه اي است كه موجب گمراهي و غفلت دشمن در نيل به اطلاعات و محاسبه و براورد صحيح از توان كمي و كيفي طرف مقابل گردد.

 

۵-    فريب نظامي (Military Deception)

 اقداماتي كه به منظور گمراه ساختن فرماندهان تصميم ‌ گيرنده دشمن انجام مي ‌ شود تا دشمن از توانايي ها، اهداف و عمليات نيروهاي خودي آگاه نشود، در نتيجه به اقدام (يا عدم اقدام) خاصي مبادرت ورزد كه به انجام مأموريت نيروهاي خودي كمك خواهد نمود.

۶-     فريب نظامي استراتژيك (Strategic Military Deception)

 فريب نظامي كه توسط فرماندهان عالي نظامي و يا در حمايت و پشتيباني از آنان طراحي و اجرا مي ‌ گردد، اين فريب به منظور تأثيرگذاردن بر عمليات، سياست و خط ‌ مشي ‌ هاي نظامي دشمن صورت مي ‌ گيرد. چنانچه اهداف فريبنده در يك طرح فريب بسيار گسترده كه هدف آن سردرگمي دشمن در خصوص استراتژي اصلي و يا اهداف استراتژيك باشد، فريب استراتژيك به كار برده مي ‌ شود.

  

۷-پراكندگي (Dispersion)

 گسترش، باز و پخش نمودن و تمركز زدايي نيروها، تجهيزات، تأسيسات يا فعاليت ‌ هاي خودي، به منظور تقليل آسيب ‌ پذيري آن ها در مقابل تهديدات، به طوري كه مجموعه ‌ اي از آن ها هدف واحدي را تشكيل ندهند.

۸-    تفرقه و جابه‌جايي (Separation) :

 جداسازي و جابه­جايي تجهيزات حساس و ارزشمند قابل حمل از يك نقطه به نقطه ديگر جهت كاهش شناسايي و آسيب­پذيري اين اهداف مي­باشد.

۹-    استحكامات ( Fortification )

 ايجاد هرگونه حفاظ كه در مقابل اصابت مستقيم بمب، راكت، موشك، گلوله، توپخانه، خمپاره و يا تركش آن ها مقاومت نموده، مانع صدمه رسيدن به نفرات و يا تجهيزات گردد.

۱۰-اعلام خبر ( Early Warning )

آگاهي و هشدار به نيروهاي خودي مبني بر اين كه عمليات تعرضي دشمن نزديك مي باشد، اين هشدار كه براي آماده شدن است ممكن است چند دقيقه، چند ساعت، چند روز و يا زماني طولاني تر از آغاز مخاصمات اعلام گردد. تجهيزات و وسائل اعلام خبر شامل رادار، ديده باني بصري، آژير، پيام ها و آگهي هاي هشدار دهنده از طريق وسايل مختلف از جمله رسانه هاي گروهي مي باشد.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (229)
کد خبر: 5407
  • اصول پدافند غيرعامل

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 75399                              ديروز: 1620                              امروز: 1955

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.