16

استتار، اختفا و فریب در پدافند غیر عامل

استتار، اختفا و فریب در پدافند غیر عامل

 اگر محافظت غیرنظامی (پدافند غیرعامل) نباشد، تمامی دستاوردهای فرهنگی، اقتصادی، علمی و سیاسی در یک نصف روز هدر می‌رود.
مقام معظم رهبری
تعریف افا
افا مخفف کلمات استتار- فریب- اختفا است و معادل لاتین آن عبارت CCD است. مخفف کلمات استتار (Camouflage)، اختفا (Concealment) و فریب (Deception) است.
با به­کا‌رگیری صحیح و آگاهانه‌ی تکنیک­های استتار، اختفا و فریب می­توان به هدر رفتن وقت نیروهای دشمن، امکانات و سلاح­های آنها و فرسایش روند جنگ کمک نمود.
استتار
استتار به تغییر چهره و پوشاندن یک جسم از دید معمولی به منظور پنهان‌کردن از دیدن افراد و اشیا گفته  می‌شود. مفهوم کلی استتار،  هم‌رنگ و هم‌شکل‌کردن تأسیسات و تجهیزات و تسلیحات با محیط اطراف است.
روش­های استتار
برخی از روش­های متداول استتار به شرح زیر است:

1.    مخفی سازی: فرایند پوشاندن هدف یا هدف­های موردنظر در برابر حس‌گرهای شناسایی دشمن؛

2.    هم­رنگ سازی: افزودن مواد طبیعی یا مصنوعی به تجهیزات، سلاح­ها یا تأسیسات برای کمک به استتار و دیده‌نشدن در برابر حس‌گرهای بصری دشمن؛

3.    بدل‌سازی: تغییر قیافه‌ی هدف و استفاده از تجهیزات کاذب و فریبنده در فاصله­ای منطقی از هدف. به عنوان مثال تغییر شکل یک نفربر نظامی به شکل یک ساختمان مسکونی نمونه­ای از بدل‌سازی است.

استتار در حوزه فرهنگی      
استتار در عرصه‌ی فرهنگی یعنی حفاظت از نیروهای انسانی و نخبگان در برابر آسیب­ها و نیت­های سوء دشمن. بدون شک جوانان و نخبگان از سرمایه­های ملی کشور محسوب می­شوند و استتار از نیروی انسانی و محافظت از جان شخصیت­های وارسته و بزرگ که از دست دادن آنها در طول تاریخ انقلاب بارها ملت ما را داغدار کرده از اصول اساسی مطرح‌شده در پدافند غیرعامل در عرصه‌ی فرهنگی است.
نوع دیگر استتار که در اسلام توصیه شده حجاب است. حجاب صدفی است که گوهر وجودِ زن و مرد را از آسیب­های اجتماعی و حیطه‌ی حملات دشمن محفوظ نگه می­دارد.
اختفا
اختفا پنهان سازی تأسیسات، تجهیزات، سلاح­ها و نفرات در برابر حس‌گرهای شناسایی دشمن است. هدفی که از دید حس‌گرهای دشمن پنهان بماند، قابل‌شناسایی نخواهد بود.
رعایت اصول اختفا باعث کاهش آسیب‌پذیری نیروها و امکانات خودی و نیز اختلال در کارایی حس‌گرهای شناسایی دشمن است.
اختفا در حوزه فرهنگی
در عرصه‌‌ی فرهنگی هم اختفا یک اصل به حساب می‌آید. دلیلی ندارد که امکانات و داشته­هایمان را که می‌تواند در مواقع حساس دشمن را به عقب براند آشکار و در معرض دید دشمن قرار دهیم. دشمن نباید بتواند نیروهای انسانی نخبه و ارتباط‌شان با یکدیگر و تشکل‌های آن‌ها را به‌راحتی کشف کند. نشست‌ها، ارتباطات، شیوه‌های شکل‌یافتگی انسان‌ها یا به تعبیری گروه‌های اجتماعی هر چه از چشم دشمن دور بماند موثرتر است.
فریب
فریب به مجموعه اقداماتی اطلاق می­گردد که به­طور کلی موجب گمراهی دشمن گردیده و او را در تشخیص هدف و هدف­گیری با شک و تردید مواجه می‌نماید. در این حالت دشمن ممکن است هدف ساختگی را واقعی تلقی نموده و با بمباران هدف‌‌های ساختگی و فریبنده مأموریت خود را خاتمه‌یافته تلقی نماید.
فریب در حوزه فرهنگی
هر چند واژه‌ی «فریب» بار ارزشی منفی دارد، اما در اینجا فریب به معنای اغفال و گمراه کردن دشمن، بار ارزشی مثبت پیدا می­کند.
در عرصه‌ی فرهنگی هم به نحوی ما می‌توانیم دشمن را دچار غفلت و گمراهی کنیم یا آدرس اشتباه به دشمن بدهیم.

تعداد امتیازات: (7) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1988)
کد خبر: 5410
  • استتار، اختفا و فریب در پدافند غیر عامل

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 76367                              ديروز: 3916                              امروز: 2102

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.