17

تهدید شناسی و آشنایی با تهدیدات نرم و نیمه سخت

تهدید شناسی و آشنایی با تهدیدات نرم و نیمه سخت

امروز تهاجم فرهنگی با استفاده از ابزارها و فناوری‏های جدیدِ ارتباطی خیلی جدی است. صدها  وسیله و راهرو اطلاعات به سمت فکر جوان و نوجوان ما وجود دارد. از انواع شیوه‌های تلویزیونی و رادیویی و رایانه‌ای و امثال این‏ها دارند استفاده می‌کنند و همین‌طور به صورت انبوه، افکار و شبهه‌های گوناگون را در آن‏ها می‌ریزند. باید در مقابل این‏ها ایستاد. امروزه نمی‌شود به همان روش‏های قدیمی خودمان اکتفا کنیم. «مقام معظم رهبری»          

تهدید چیست؟

واژه‌ی تهدید (Threat) به معنای ترساندن، بیم دادن و تولید خطر است. در علوم سیاسی و روابط بین الملل «تهدید» و «امنیت» به‌وسیله‌ی یکدیگر تعریف می­شوند. (امنیت در واقع، نبود تهدید است و با وجود تهدید، امنیت مخدوش و کاهش می­یابد) .تهدید یک خطر بالقوه است که هنوز محقق نشده و صرفاً در حد یک ایده است.

انواع تهدید

 در‌ یک تقسیم‌بندی کلی، تهدیدات را می‌توان از بُعد شدت، شکل، هدف، موضوع، ماهیت و... به دو دسته دسته‌بندی نمود:

۱ – تهدید نرم- جنگ نرم

هر حرکتی که روحیه‌ی یک ملت را هدف گیرد آن­را تهدید نرم یا جنگ نرم می­گویند. در تهدید یا جنگ نرم، از ابزار فرهنگی و با هدف تأثیر‌گذاری بر ذهن­ها و باورها استفاده می­شود. در واقع هرگونه اقدام نرم، روانی و تبلیغات رسانه‌ای که جامعه را نشانه گرفته و بدون درگیری و استفاده از زور و اجبار به انفعال و شکست وا دارد را تهدید یا جنگ نرم می­نامند.

در تهدید نرم عامل تهدید، بدون منازعه‌ی فیزیکی و استفاده از نیروی نظامی و لشکرکشی و به راه انداختن جنگ، تلاش می­کند تا خواست و اراده‌ی خود را به طرف مقابل تحمیل و آن‌را به انجام رفتار مطلوب مورد نظر خود وا دارد .

تهدید نرم مؤثرترین، کارآمدترین و کم‌هزینه‌ترین و در عین‌حال خطرناک‌ترین و پیچیده‌ترین نوع تهدید علیه امنیت ملی یک کشور است. چون می‌توان با کمترین هزینه با حذف لشکرکشی و از بین بردن مقاومت‌های فیزیکی به هدف رسید.

۲ – تهدید سخت – جنگ سخت

اگر استقلال، حاکمیت، تمامیت ارضی، جمعیت، منابع، تأسیسات و … در یک کشور مورد هجوم نیروهای نظامی کشور دیگر یا اتحاد و ائتلافی از کشورهای خارجی یا گروه­های معارضِ مسلح داخلی قرار گیرد، امنیت ملی آن کشور در معرض تهدید سخت واقع شده است.

در این نوع تهدید، اهداف عمدتاً تصرف سرزمین، ساقط کردن حاکمیت، انهدام تاسیسات، وارد کردن خسارت به منافع و منابع حیاتی یک کشور است.


تفاوت‏ جنگ نرم و جنگ سخت

بدون تردید هدف غایی در جنگ (نرم و سخت) تغییر کامل نظام سیاسی یک کشور است که البته با اهداف محدودتر هم انجام می­گیرد. برخی از تفاوت‌های جنگ نرم و جنگ سخت عبارتند از:

1. حوزه‌ی تهدید نرم فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است، در حالی‌که حوزه‌ی‌ تهدید سخت امنیتی و نظامی است.

2. تهدیدهای نرم پیچیده و محصول پردازش ذهنیِ نخبگان است و به همین‌دلیل اندازه‌گیری آن مشکل است. در حالی که تهدیدهای سخت، عینی، واقعی و محسوس است و می‌توان آن‌را با ارائه‌ی برخی از معیارها اندازه‌گیری کرد.

3. روش اعمال تهدیدات سخت استفاده از زور و اجبار است؛ در حالی‌که در تهدید نرم، از روش القا و اقناع‌سازی بهره‌ گرفته و در نهایت سلب هویت‌های فرهنگی است.

4. مفهوم امنیت در رویکردهای نرم شامل امنیت ارزش‌ها و هویت‌های فرهنگی و اجتماعی است، درحالی‌که این مفهوم در رویکرد های سخت به معنای نبود تهدید خارجی تلقی می‌گردد.

 

راه‌های مقابله با جنگ نرم

برای مقابله با جنگ نرم نخست باید ویژگی‌های این نوع جنگ را آنالیز کرده و خوب بشناسیم و بدانیم که جنگ نرم با جنگ سخت، چه تفاوت‌هایی دارد. 

در اینجا برخی راهکارهای مقابله با جنگ نرم آورده شده است:

1. گسترش دامنه و شمول فعالیت‏ های فرهنگی؛

2. ارتقای سطح آموزش­های تخصصی فرهنگی ویژه‌ی نخبگان و راهبران جامعه؛

3. افزایش محصولات فرهنگی تأثیرگذار بر جامعه و جوانان به‌عبارت دیگر حمایت از تولیدات هنری و ادبیات ملی و مذهبی با بهره‌گیری از تمامی مولفه­ های قدرت نرم ملی؛

4. ایجاد راه‏های مشروع برای ارضای نیازهای مردم؛

5. استفاده از راهبردهای ویژه در مورد اقوام و اقلیت‏ها؛ اقلیت‏های جامعه اغلب به سبب داشتن احساس نابرابری، مستعد مخالفت‌ورزی علیه نظام حاکم هستند و دشمنان فرا منطقه ­ای یکی از میدان­ های فعالیت خود را در کشورهایی که دارای تنوع قومیت هاست، قرار می­دهند؛

6. هوشیاری و شناسایی تکنیک‌های جنگ نرم و معرفی ماهیت آن توسط رسانه‌های داخلی.تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (771)
کد خبر: 5412
  • تهدید شناسی و آشنایی با تهدیدات نرم و نیمه سخت

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 58845                              ديروز: 2196                              امروز: 853

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.