22

مواد مخدر ویژه بانوان!

مواد مخدر ویژه بانوان!

آمارها و بررسی‌ها نشان می‌دهد ۲۰ درصد زنان تجربه مصرف بیش از دو نوع ماده‌مخدر، ۱۵ درصد مصرف ۳ نوع ماده، ۵ درصد مصرف ۵ نوع ماده‌مخدر را دارند که این رویکرد نگران کننده‌است.


امروزه ارزیابی‌ها در جامعه نشان از این است که شیوع مصرف مواد مخدر در بانوان بسیار زیاد شده و زنان زیر 30 سال بیشتر به سمت مواد‌مخدر می‌روند و زودتر از آقایان شروع به مصرف مواد می‌نمایند. و باید برای این پدیده نگران کننده تدبیری اندیشید.

دو میلیون و ۸۰۰ هزار مصرف کننده مواد مخدر

باید بدانیم که اگر هر کس در طول زندگی تجربه مصرف مواد را دارد معتاد تلقی نمی شود، و مقایسه ها نشان می دهد در حال حاضر دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تجربه مصرف مستمر مواد را دارند. و بیشترین مواد مصرفی از نوع تریاک است اما مواد خانواده حشیش مانند "گل" نسبت به قبل بیشتر شده است.

زنگ خطر افزایش مصرف مواد مخدر در میان زنان

یکی از مهمترین مسایل اجتماعی جهان معاصر اعتیاد به مواد مخدر است که در سال های اخیر از جدی ترین معضل های بشری و به پیچیده ترین پدیده انسانی تبدیل شده است که پایه و بنیان جوامع انسانی را تهدید می کند. 

 بر اساس شیوع شناسی جدیدی که انجام شده است، از میان 2 میلیون و 800 هزار معتاد سراسر کشور، جمعیت معتادان در استان تهران، حدود ٢ الی ٣ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهد.


همه اقشار و گروه های جامعه با این پدیده به صورت روز افزون دست به گریبان شده اند. در این میان یکی ازگروه هایی که کمتر به اعتیاد آنها پرداخته شده، زنان هستند که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود. تصور افراد جامعه بر این است که اعتیاد پدیده ای مردانه محسوب می شود، اما با این وجود طبق آمار شاهد افزایش مصرف مواد مخدر در میان زنان هستیم. 
بر پایه گزارش اداره مواد و جرایم سازمان ملل نسبت زنان در جمعیت مصرف کننده مواد از 10 درصد در کشورهای آسیایی تا 40 درصد در کشورهای اروپایی تخمین زده شده است. اگر چه درباره برخی از انواع مواد این تفاوت جنسی، به ویژه در مردان و زنان جوان کاهش داشته، اما با در نظر گرفتن 16 تا 38 میلیون مصرف کننده مواد مخدر در جهان تعداد زنان مصرف کننده مواد قابل توجه است. 
بیشترین اطلاعات درباره آمار زنان معتاد در ایران مربوط به گزارش های آماری سازمان بهزیستی در سال های اخیر است که اطلاعات تمامی مراجعه کنندگان به مراکز درمانی سراسر کشور را شامل می شود که در این گزارش ها زنان میان 2 تا 6 درصد مراجعه کنندگان را تشکیل می دهند. با توجه به اینکه مراکز درمانی مهم ترین مکان دسترسی به معتادان هستند و بیشترین میزان اطلاعات مربوط به معتادان در این مراکز است. شیوع اعتیاد در زنان کمتر از میزان واقعی تخمین زده می شود. نادیده گرفتن و توجه اندک به بحث اعتیاد زنان در آینده ای نه چندان دور عواقب ناگواری را بر جامعه تحمیل می کند. 

افزایش زنان معتاد در جامعه

متاسفانه جمعیت زنان معتاد روندی رو به رشد دارد. به گونه ای که در حال حاضر حدود 10 تا 15 درصد از معتادان کشور را زنان تشکیل می دهند. در سال ها اخیر، آمار زنان معتاد محدود به زنان بالاتر از 40 سال بود که مواد مخدر سنتی مصرف می کردند اما متاسفانه امروز شاهد معتادان جوان میان 18 تا 30 سال هستیم که به مواد مخدر صنعتی گرایش دارند. 
تمایل زنان به مصرف مواد مخدرهمانند مردان علت های مختلفی از جمله علت های بیرونی و درونی دارد وپژوهش ها نشان می دهد که احساس استقلال و برقراری تعامل بیشتر آنها با جامعه و لذت و کنجکاوی از عوامل گرایش آنها به مصرف مواد مخدر است.
گروه دوستان،مصرف مواد مخدر در میان زنانی که دوستان آنها به مواد مخدر اعتیاد دارند بسیار دیده می‌شود و زمینه‌ای برای آنها فراهم می‌شود تا به طرف مصرف مواد مخدر بروند. دختران خانواده‌های طلاق، بد سرپرست و یا خانواده‌هایی که در تربیت فرزندانشان افراط و تفریط داشته‌اند همواره کشش خاصی به طرف جذب مواد مخدر دارند. 
خانواده‌هایی وجود دارند که هیچ گونه محدودیتی برای دختران خود قایل نیستند و از طرف دیگر خانواده‌هایی در کشور زندگی می‌کنند که سخت گیری های فراوانی نسب به فرزندان دختر خود دارند. عده‌ای معتقدند افراد به دلیل فقر اقتصادی به سراغ مواد مخدر می‌روند اما تحقیقات نشان می‌دهد این موضوع صحت ندارد و آمار نشان می‌دهد دخترانی متعلق به خانواده‌های دارای تمکن مالی که به طرف مواد مخدر می‌روند، کم نیستند. 
گسترش اعتیاد در جامعه و گرایش زنان به آن به دلایل مختلف صورت می گیرد. برخی از زنان به خاطر شوهران و یا به خواست دوستان که با آن ها ارتباط دارند به طرف اعتیاد کشیده می شوند. در بعضی موارد چشم و هم چشمی، فخر فروشی و رقابت های ناسالم میان زنان از جمله اعتیاد زنان و دختران به شمار می رود. کنجکاوی و احساس غروری کاذب که بعضی از زنان فکر می کنند، معتاد نمی شوند نیز عامل دیگری است که باعث سوق پیدا کردن آنان به اعتیاد می شود. 

اعتیاد برای لاغری

از جمله مواردی که زنان و دختران جوان به مصرف مواد مخدر روانگردان گرایش پیدا می کنند مقوله لاغری به شمار می رود که بیشتر با تبلیغات در آرایشگاه ها و باشگاه های ورزشی غیرمجاز صورت می‌گیرد. در محیط ‌های کارگری نیز زنان بیشتر به سمت مصرف مواد مخدر حرکت می‌کنند زیرا شرایط کار در این محیط ‌ها سخت است و آنان را به طرف مصرف انواع مواد مخدر سوق می‌دهد. 
توزیع مواد مخدر به وسیله بعضی از باشگاه های ورزشی و سالن های آرایشی: این گونه اماکن با تبلیغات دروغ لاغری، آب شدن چربی و باز شدن چین و چروک پوست اقدام به توزیع شیشه می کنند که این امر هم در افزایش تعداد زنان معتاد تاثیرگذار و حتی تبلیغات شبکه های ماهواره ای و عرضه داروهای لاغری محتوی آمفتامین در این امر موثر بوده است. 


جذب زنان معتاد به مواد صنعتی

در جامعه امروز زنان و مردان به طرف مصرف مواد مخدر صنعتی گرایش زیادی دارندعلت آن قیمت مناسب و دسترسی آسان آن که باعث می‌شود افراد به طرف مصرف مواد مخدر صنعتی حرکت کنند، البته نباید نحوه مصرف آسان را فراموش کنیم. امروز مواد روان‌گردان به وفور در کشور در دسترس افراد قرار دارد و حمل و نقل آن بسیار آسان است ، جوانان فکر می‌کنند استفاده از مواد مخدر صنعتی نوعی کلاس اجتماعی محسوب می‌شود. دیگر موادمخدر سنتی لذت کاذبی که جوانان 17، 18 ساله به دنبال آن هستند برای آنها ایجاد نمی‌کند. 

 یکی از مهمترین مسایل اجتماعی جهان معاصر اعتیاد به مواد مخدر است که در سال های اخیر از جدی ترین معضل های بشری و به پیچیده ترین پدیده انسانی تبدیل شده است


با اشاره به این موضوع که حدود 70 درصد زنان معتاد به مصرف مواد مخدر صنعتی گرایش دارند و متاسفانه در میان زنان معتاد، 30 درصد به مواد مخدر سنتی مثل تریاک، شیره و مشتقات آن مبتلا می شوند که بیشتر این زنان در شهرهای مرزی زندگی می کنند و اکثر آن ها دارای همسرانی معتاد هستند. 70 درصد از زنان معتاد به مصرف مواد مخدر صنعتی: به ترتیب از نظر جمعیت مصرف شیشه، کراک و کوکائین در زمره اقلام مصرفی آن ها قرار دارد.


در تهران روزانه 1 تن مواد مخدر دود می شود

بر اساس شیوع شناسی جدیدی که انجام شده است، از میان 2 میلیون و 800 هزار معتاد سراسر کشور، جمعیت معتادان در استان تهران، حدود ٢ الی ٣ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهد.
اگر چه آماردقیقی در خصوص میزان مواد مخدر مصرفی توسط معتادان تهران در دست نیست ولی به صورت میانگین اگر مصرف روزانه هر معتاد را یک تا 2 گرم محاسبه کنیم، مصرف روزانه معتادان تهران مشخص می‌شود.و آمار نشان می دهد که معتادان تهران بین 560 هزار تا 840 هزار نفر است و این در حالی است که در خصوص میزان مصرف میانگین معتادان، روزانه بین یک تا 1.5 تن مواد مخدر در تهران دود می‌شود.


کلام آخر

ضرورت توجه بیشتر مسوولان و نهادهای متولی به ترک اعتیاد زنان از جمله موارد بازدارنده گسترش این معضل اجتماعی است که با توجه به افزایش تمایل زنان به مصرف مواد مخدر هم ‌اکنون خدمات اختصاصی مناسبی برای زنان معتاد وجود ندارد ولی واضح است که با نادیده گرفتن و کم توجهی به بحث اعتیاد زنان در آینده‌ای نه چندان دور عواقب ناگواری را بر اجتماع تحمیل می‌کند.
منابع: خبرگزاری تسنیم/ خبرگزار ی مهر

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (614)
کد خبر: 5637
  • مواد مخدر ویژه بانوان!

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 60048                              ديروز: 2955                              امروز: 513

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.