05

دراویش صاحب الزمانی در اندیشه اهل حق

دراویش صاحب الزمانی در اندیشه اهل حق
نعمت‌الله جیحون‌آبادی که از سرسپردگان خاندان شاه حیاسی در فرقه اهل حق بود توانست با اعمال و رفتاری های خاص عده‌ای را دور خود جمع کند که به دراویش صاحب‌الزمانی معروف بودند، او معتقد است که همان‌طور که حضرت صاحب‌الزمان (عج) ختم امامان است شاه حیاس هم ختم خاندان‌های حقیقت است بنابراین به دراویش پیرو او دراویش صاحب الزمانی گفته می‌شود.


حاج نعمت‌الله جیحون‌آبادی که از سرسپردگان به خاندان شاه حیاسی در فرقه اهل حق بود، توانست با اعمال و رفتارهای خاصی تعدادی مرید دور خود جمع کند و زمینه‌های ایجاد جریان مکتب را فراهم سازد. دراویش پیرو جیحون‌آبادی به "دراویش صاحب‌الزمانی" مشهور بودند. جیحون‌آبادی، معتقد است که همان‌طور که حضرت صاحب‌الزمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) ختم امامان دوازده‌گانه (علیهم‌السلام) است، شاه حیاس هم ختم خاندان‌های حقیقت می‌باشد! بنابراین شاه حیاس از طرف حق، صاحب‌الزمان لقب گرفته است، به همین دلیل به او و دراویش پیروش «دراویش صاحب‌الزمانی» گفته‌شده است.[حق الحقایق، صص 563-561] سخنان جیحون‌آبادی حاکی از خرافه گویی، افسانه‌سازی و غلو در فرقه اهل حق است.

پی‌نوشت:
جیحون‌آبادی، نعمت‌الله، حق الحقایق یا شاهنامه حقیقت (تاریخ منظوم بزرگان اهل حق) با مقدمه دکتر محمد مُکری، چاپ دوم، تهران، طهوری، 1361، صص 563-561  
سلطانی، محمدعلی، تاریخ خاندان‌های حقیقت ومشاهیرمتاخر اهل حق در کرمانشاه، چاپ دوم، تهران، سُها،1381، ص 193


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (491)
کد خبر: 5863
  • دراویش صاحب الزمانی در اندیشه اهل حق

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 73739                              ديروز: 1                              امروز: 1549

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.