08

یارسانیزم و حمله به سادات اهل حق

یارسانیزم و حمله به سادات اهل حق
عدم توانایی متون کلامی و پایین بودن سطح آگاهی سادات و بزرگان فرقه اهل حق که توسط سرسپردگان اطاعت بی‌چون‌ و چرا می‌شدند منجر به ایجاد جریانی تحت عنوان یارسانیزم در این فرقه شده است که به‌شدت سادات و بزرگان اهل حق را مورد حمله قرار داده و به آنها اتهامات بی‌سابقه‌ای زده است.


در سال‌های اخیر جریانی در فرقه اهل حق تحت عنوان"یارسانیزم" که داعیه دین مستقل اهل حق را دارد، به وجود آمده است که برخلاف اکثریت سرسپردگان به این فرقه که تعبد محض و بی چون‌ و چرا از بزرگان، مرشدان و سادات خود داشته‌اند و برخی از ایشان را صاحب علم لدنی می‌پندارند[آئین یاری اندرز یاری رمز یاری، ص 115؛ شناخت فرقه اهل حق، ص 109] به سادات این فرقه حمله کرده و آنان را متهم به: جاه‌طلبی، ترس از دست دادن مقام و موقعیت، خودخواهی، تفسیر به رأی متون کلامی و... می‌کند[تاریخ و فلسفه سرانجام، صص 247- 246] که حاکی از نارسایی متون دینی و کم‌سوادی بزرگان اهل حق است که در طول تاریخ با القای تفکرات خرافی به سرسپردگان فرقه اهل حق نتوانسته‌اند جوانان امروزی فرقه را اغنا کنند که منجر به گرایش برخی از ایشان به چنین جریان‌هایی است.

 پی‌نوشت:
القاضی، مجید، آئین یاری اندرز یاری رمز یاری، تهران، طهوری، 1362، ص 115   
خدابنده، عبدالله، شناخت فرقه اهل حق، چاپ اول، تهران، امیرکبیر، 1382، ص 109   
طاهری، طیب، تاریخ و فلسفه سرانجام شرحی بر نحله‌های فکری اعتقادی در کردستان فرهنگ یارسان، اقلیم کردستان عراق، موکریانی، 2009، صص 247-246  


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (731)
کد خبر: 5864
  • یارسانیزم و حمله به سادات اهل حق

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 86459                              ديروز: 2710                              امروز: 3036

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.