26

دستور به تعقل یکی از فرامین پرتکرار قرآن است

دستور به تعقل یکی از فرامین پرتکرار قرآن است

حافظ کل قرآن‌کریم با اشاره به اینکه عقلانیت رمز برداشت‌های درست از آیات قرآن است، گفت: دستور به تفکر و تعقل یکی از خواهش‌های پرتکرار در قرآن‌کریم است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، حمیدرضا جعفری؛ حافظ کل قرآن‌کریم و دانشجوی دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی گفت: دستور به تفکر و تعقل یکی از خواهش‌های پرتکرار در قران‌کریم است.

وی اظهار کرد: قرآن گاه انسان‌ها را به تأمل در نشانه‌های الهی در طبیعت سوق می‌دهد و زمانی نیز به مخاطب خود بیان می‌دارد که نشانه‌های قدرت پروردگار در درون خود شما است پس در این آیات تأمل و تفکر کنید.

مدیر موسسه قرآنی بلدالامین بیرجند بیان کرد: به‌عنوان مثال در آیه ۱۹۰ سوره آل عمران آمده است«إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لَآیَاتٍ لِأُولِی الْأَلْبَابِ مسلما در آفرینش آسمان‌ها و زمین و آمد و رفت شب و روز، نشانه‌‌های روشنی برای صاحبان خرد و عقل است.»
جعفری افزود: در این آیه شریفه سوره آل عمران خداوند به صراحت اشاره می‌کند که انسان‌های صاحب عقل و خرد در میان اتفاقات طبیعی و روزمره در طبیعت نشانه‌های الهی و قدرت لایزال حضرت حق را مشاهده می‌کنند.

مدیر موسسه قرآنی بلدالامین بیرجند گفت: همچنین در آیه ۸ سوره روم نیز خداوند متعال انسان‌ها را به تفکر در نفس‌ها و درون خودشان امر فرموده و می‌فرماید:« أَوَلَمْ یَتَفَکَّرُوا فِی أَنْفُسِهِمْ آیا در خودشان به تفکر نپرداخته‏‌اند»

این حافظ کل قرآن کریم اظهار کرد: علت این همه دستور قرآن بر تعقل و تأمل را باید در این نکته جست‌وجو کرد که بدون عقلانیت حتی برداشت‌های ما از آیات قرآن کریم و تعالیم دینی به خطا می‌رود و اشتباهات زیادی در این عرصه رخ می‌دهد.

جعفری بیان کرد: گروه‌های تکفیری با برداشت‌های بدون عقلانیت از تعالیم اسلامی این همه جنایت را مرتکب شدند در حال که با اندکی تأمل می‌توان دریافت که چقدر بین رفتارهای تکفیری‌ها و دین اسلام فاصله است.

وی با اشاره به آیه ۱۰۰ سوره یونس، ادامه داد: خداوند در این آیه می‌فرماید«وَمَا کَانَ لِنَفْسٍ أَنْ تُؤْمِنَ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ وَیَجْعَلُ الرِّجْسَ عَلَى الَّذِینَ لَا یَعْقِلُونَ و هیچ کس را نرسد که جز به اذن خدا ایمان بیاورد و خدا بر کسانى که نمى‌اندیشند پلیدى را قرار مى‏‌دهد».

این حافظ کل قرآن کریم یادآور شد: مسئله عقلانیت به گونه‌ای حائز اهمیت است که خداوند در این آیه به طور مستقیم بیان می‌دارد بر کسانى که نمى‌اندیشند پلیدى را قرار مى‏‌دهد.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (183)
کد خبر: 5907
  • دستور به تعقل یکی از فرامین پرتکرار قرآن است

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 85577                              ديروز: 3662                              امروز: 2971

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.