07

سایه سنگین ترک‌ها بر سر کُردها

سایه سنگین ترک‌ها بر سر کُردها

چیزی که در ظاهر از سوی ترک‌ها عنوان می‌شود نگرانی از حمله سوری‌ها به حریم هوایی ترکیه و نیز حملات نظامی ارتش این کشور با استفاده از بمب‌های شیمیایی است اما آنچه که در واقعیت نهفته چیزی غیر از اینها است.


هنگامی که ایران و روسیه خود را برای شرکت در مذاکرات آستانه و سوچی آماده می کردند، ترکیه در آنسوی مرزها در فکر سازماندهی لشگر نظامی خود بود، لشگری که متشکل از 22 هزار سرباز و نظامی ترک عنوان شد. در کنار آن تحرکات چند هفته اخیر امریکا نیزحاکی از آن بود که او هم در فکر تجمیع ارتشی 30 هزار نفری برای حمله به سوریه است.

پس از این برنامه ریزی ها ارتش ترکیه سرانجام روز یکشنبه در عملیاتی تحت عنوان "شاخه زیتون" مواضع نیروهای وابسته به یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ) سوریه را مورد حملات هوایی سنگین قرار داد و با استفاده از تانک ها و خودروهای زرهی با عبور از گذرگاه مرزی استان "کیلیس" سوریه حمله زمینی خود را آغاز کرد.  اما اهداف ترکیه از حملات چند روز اخیر خود به منطقه شمالی و کرد نشین سوریه چه می تواند باشد؟


چیزی که در ظاهر از سوی ترکها عنوان می شود نگرانی از حمله سوری ها به حریم هوایی ترکیه و نیز حملات نظامی ارتش این کشور با استفاده از بمب های شیمیایی است اما آنچه که در واقعیت نهفته چیزی غیر از اینها است. در ادامه اهداف ترکیه از حمله نظامی به سوریه را بازخوانی می کنیم:

اهداف ترکیه

1.ترکیه به این مسئله واقف است که سوریه پس از سپری کردن دوره ای سخت از جنگ داخلی، توان چندانی برای دفاع نداشته و عمده توانایی نظامی آن تحلیل رفته است، از این رو در نظر دارد با تسخیر سوریه پایگاه های نظامی موشکی خود را در آن دایر کند تا هم امنیت و موضع بالایی در قبال ایران بدست آورد و هم بتواند هدیه ای ویژه برای امریکا و اسراییل داشته باشد. 

 آنکارا با اقدام اخیر خود و حمله به سوریه آن هم بدون اطلاع قبلی به مسکو و تهران در صورتی که توافق بر اطلاع به طرفین بوده است، نه تنها اعتبار بین الملی خود را خدشه دار کرد بلکه ایران را نیز از ادامه توافقات برای بهبود اوضاع منطقه نا امید ساخت. 


درواقع مخاطب اصلی حمله ترکیه به سوریه جمهوری اسلامی ایران است، چرا که ناتو از حملات احتمالی ایران دچار واهمه شده و برای مقابله با آن به دنبال پایگاه نظامی دفاعی در منطقه است، در این راستا یکی از دو گزینه استقرار پایگاه موشکی ناتو بعد از عربستان، سوریه است. 

2.بر خلاف آنچه که ترکیه تصور می کند سوریه قادر به در هم پپیچیدن این درگیری و خاتمه بخشیدن بدان بوده و می تواند خود را از آن رها سازد و این درگیری ها در نهایت به ضرر ترکیه تمام خواهد شد، اما گویی آنکارا به این مسئله واقف نیست و همچنان یکی از اهداف خود را سقوط دولت بشار اسد و کنار کشیدن وی از مسند حکومت می داند. مسئله ای که با گذشت چیزی حدود 5 سال از درگیری های سوریه به وقوع نپیوست و امروز نیز ترکیه نمی تواند با درگیری های این چنینی بدان دست یابد. 

3.اگرچه نمی توان این هدف را اصلی ترین هدف ترکیه عنوان کرد اما شاید طرح آن حائز اهمیت باشد. حمله نظامی این کشور به شمال سوریه برای سرکوب خطرات احتمالی کردها نیست بلکه او هدفی بلند مدت در این منطقه برای خود در نظر گرفته است. در واقع ترکیه به دنبال یافتن جایگاه سیاسی  نظامی و سیطره بر کردهای شمال و شمال شرق سوریه است که اگر روزی حکومت فدرال در سوریه تشکیل شد بتواند قسمتی از خاک این کشور را تحت کنترل و اداره خود داشته باشد.

4.کردها با اقدام نا به‌خردانه و قدرت نمایی کاذب خود بهانه ای بزرگ به دست ترک ها و وابستگان ها آنها داده اند و بر این اساس می توان گفت یک سر این تنش ها مستقیما از سوی آنان بوده است. اما نکته حائز اهمیت آنجا است در صورتی که سوریه تحت اشغال ترک ها در بیاید آثار سوء آن متوجه تمامی طرف های حائز منافع در این منطقه خواهد شد.

ایران نیز بعنوان یکی از اصلی ترین عناصر خاتمه جنگ سوریه، هزینه زیادی در این منطقه کرده و تلفات بسیاری را متحمل شده است،علت آن هم دفاع از جمهوی اسلامی در خارج از مرزها بوده، اکنون اگر بر پایه فرضیات احتمالی ترکیه موفق به تسخیر سوریه شود، خطری جدی ایران را تهدید خواهد کرد. می توان گفت یکی از اهداف ترکیه تسلط بر این مناطق برای نفوذ نسبی بر ایران می تواند باشد. 

همانطور که اشاره شد، ترکیه و همفکران او در منطقه همواره از خطر حمله احتمالی موشکی ایران واهمه داشته اند، بر این اساس با تسخیر سوریه و استقرار پایگاه موشکی به هدف خود یعنی سپر موشکی خواهند رسید. 

آنکارا با اقدام اخیر خود و حمله به سوریه آن هم بدون اطلاع قبلی به مسکو و تهران در صورتی که توافق بر اطلاع به طرفین بوده است، نه تنها اعتبار بین الملی خود را خدشه دار کرد بلکه ایران را نیز از ادامه توافقات برای بهبود اوضاع منطقه نا امید ساخت. 

در شکست حتمی ترکیه در سوریه و تلفات سنگین آن شکی نیست، اما این حرکت ترک ها تنها می تواند شرایط را برای جولان تروریست های تکفیری هموار کرده و سالها زحمت نیروهای مقاومت جمهوری اسلامی ایران و حزب الله را زیر سوال ببرد.

از سوی دیگر مسکو تصمیمی مهم در این باره اتخاذ نکرده و این خود تلاش های چند سال اخیر او در مناطق تحت اشغال سوریه را زیر سوال می برد، اما نکته ای که مطرح می شود این است که این اقدام ترکیه و سکوت روسیه مذاکرات آستانه و سوچی را عملا زیر سوال برده و ادامه آن را بی فایده می سازد.

در این راستا خوب است اشاره ای هم داشته باشیم به نشست شورای امنیت که بدون نتیجه خاتمه یافت. تجربه ثابت کرده نتایج قابل توجهی از نشست های این چنینی به دست نمی‌آید، چرا که طرف های حاضر در این جلسات عموما طرفین اصلی ماجرا نبوده و بهتر آن است که کشورهای بزرگ منطقه همچون ایران هشدار های جدی به هر دو طرف درگیری بدهند. 

نتیجه گیری

در پایان باید به تصمیم گیری و واکنش سریع وزارت خارجه جمهوری اسلامی آفرین گفت و این اقدام را تحسین کرد چرا که هشدارهای این چنینی می تواند عامل بازدارنده برای ادامه جنگ و نیز فروکش کردن آتش خشم دو طرف باشد.

پی نوشت:

1.اهداف و تردیدهای ترکیه در عملیات عفرین، خبرگزاری فارس، 1396
2. آیا ترکیه نگران از حمله احتمالی سوریه است؟، شفقنا، 1396


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (139)
کد خبر: 5985
  • سایه سنگین ترک‌ها بر سر کُردها

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

اين ماه: 138331                              ديروز: 3617                              امروز: 3745

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.