10

شبهات شهادت حضرت زهرا(س)

شبهات شهادت حضرت زهرا(س)

سلام شك و شبهه توي شهادت حضرت زهرا زياده لطفا تاريخ دقيق ازدواج ، تاريخ بچه دار شدن و به دنيا آمدن فرزندان و تاريخ شهادت و هر جزئياتي كه بنده بتوانم اثبات كنم را بنويسيد.


پاسخ: در ابتدا بايد توجه كرد علت برخي اختلافات تاريخ صدر اسلام به اين علت است كه در آن دوره ها ضبط وقايع و نوشتن آن معمول نبود، راويان آنچه مي شنيدند بخاطر مي سپردند، مردم آنچه سالخوردگان قوم مي گفتند مي پذيرفتند. و گاهي رويدادهاي مهم و يا حادثه هايي كه تازگي داشت مبداء تاريخي مي شد و آن را زاد روز يا سال مرگ شخصيتهاي بزرگ بحساب مي گرفتند... معلوم است كه مردم معاصر با اين حادثه و نيز تا سالياني چند پس از آن اين تاريخ را بخاطر داشته و حساب خود را بر پاية آن مي نهاده اند اما پس از گذشت مدتي دراز، خود آن حادثه نيز در شمار مجهولات قرار مي گرفته است.[1] همچنين در برخي موارد تاريخ زندگي اين افراد از طرف همانهايي كه اين شخصيتها را مورد آزار و اذيت قرار مي دادند و نقل فضائلشان را قدغن و سبشان را ترويج مي كردند، مورد تحريف قرار مي گرفته اند و اين باعث تغيير و اختلاف در سال وقوع حوادث مي شده است.
ازدواج حضرت زهرا(س) قطعا در سال دوم هجري رخ داده است و تنها در ماهي كه اين ازدواج رخداده، اختلاف است. برخي در ماه رمضان و برخي در ذي الحجه و برخي در رجب گفته اند. مسعودى در مروج الذهب تاريخ ازدواج على با فاطمه (س)را سال دوم هجرت دانسته[2] و مشهورترين قول در اين باره اوّل ذى الحجة سال دوم هجرت است.[3]
فاطمه (س)در سال پنجم بعثت به دنيا آمد و شش ساله بود كه مادرش (خديجه ) از دنيا رفت و در سال دوم هجرت با على (ع)ازدواج كرد. بنابراين سن حضرت زهرا هنگام ازدواج با على (ع)حدود ده سال بوده است[4].
در مورد شهادت حضرت فاطمه زهراء (س) منابع حديثى و تاريخ شيعه و سنّى بر آن گواه است. برخى به علت عدم آشنائى با حديث و تاريخ، در اين واقعيت ترديد نموده‏اند. مثلا در روايات اين گونه آمده است:
قال رسول اللَّه (ص): «... فتكون اوّل من يلحقنى من اهل بيتى فتقدم علىّ محزونة مكروبة مغمومة مقتولة». ((فاطمه) اولين كسى از اهل ‏بيتم مى‏باشد كه به من ملحق مى‏گردد، پس بر من وارد مى‏شود، محزون، مكروب، مغموم، مقتول...)[5]
قال موسى بن جعفر (ع): انَّ فاطمة (س) صدّيقة شهيده.[6]
فرزندان حضرت زهراء(س) طبق قول مشهور به ترتيب در نيمه ماه رمضان سال سوم هجري(امام حسن (ع))[7]، سال چهارم هجرى(امام حسين(ع)),، حضرت زينب (ع)، سومين فرزند حضرت فاطمه(س) در سال ششم[8]و ام كلثوم پس از سال هشتم هجرى متولد شده اند[9].

پی نوشت:
[1] شهيدي، سيد جعفر ، زندگاني فاطمه زهرا (س) ص 25
[2] مسعودى , مروج الذهب , ج 2 ص 295
[3] همان , ص 373.
[4] على (ع)در سيزده رجب سال 30عام الفيل متولد شد. ده ساله بود كه پيامبر در چهل سالگى به پيامبرى مبعوث شد وسيزده سال همراه پيامبر در مكه و شعب ابى طالب به سر برد و دو سال بعد از هجرت با فاطمه (س)ازدواج كرد.بنابراين 25ساله بود.(براي مطالعه بيشتر مراجعه كنيد به زندگانى حضرت زهرا عليها السلام(روحانى)، ص: 102، فاطمه زهرا شادماني دل پيامبر،رحماني همداني ،ص687 ؛ حسين عمادزاده , چهارده معصوم :, ج 1 ص 256)
[5] فرائد السمطين ج 2، ص 34
[6] اصول كافى ج 1، ص 458 ( براي بررسي اين روايات مراجعه فرماييد:
http://www.valiasr- aj.com/fa/page.ph...maghalat&id=44)
[7] التنبيه‏والإشراف، ترجمه، ص:224
[8] سيد احمد موسوي. فضائل زينب. ص ۸۰ ؛ سيره ابن اسحق ص .232
[9] زندگي نامه حضرت زهراء، سيد جعفر شهيدي ؛ طبري ، ج3، ص13-14

منبع : پرسمان دانشجویی
تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (537)
کد خبر: 5990
  • شبهات شهادت حضرت زهرا(س)

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 76433                              ديروز: 2294                              امروز: 2080

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.