11

استراتژی تولید ارز دیجیتال

استراتژی تولید ارز دیجیتال

بانک مرکزی و یا جمعی از نهادهای اقتصادی کشور، باید استراتژی مشخصی برای فعالیت در حوزه بلاک جین داشته باشند و همچنین اقدامات فنی هدفمند، با توجه به نیاز تعریف شده، آغاز شود.


برای استفاده از فناوری بلاک چین یا عرضه ارزهای دیجیتال، پیش و بیش از آنکه نیازمند طی مراحل فنی باشیم، باید استراتژی و متولیان امر مشخص شوند.

پشتیبانی از یک ارز دیجیتال ملی با کاربران میلیونی، نیازمند طراحی های پیچیده و فنی است، اما آنطور که کارشناسان می گویند، وجود نمونه های موفق متن باز مانند اتریوم سبب شده تا امکان فنی تولید ارز دیجیتال فراهم باشد. به همین دلیل هم از مرحله فراخوان تا آماده سازی نمونه اولیه رمز دیجیتال، دو ماه طول کشید.

بنابراین هرچقدر وزارت فاوا و پست بانک، در حوزه بلاک چین پیشگام بوده و از نظر فنی کار را جلو ببرند، باز هم تعلل بانک مرکزی و هیات دولت در تعیین استراتژی کشور در این حوزه، سبب توقف در استفاده از این فناوری می شود.

بلاک چین، در جایی غیر از رمزارزها استفاده شود که این موضوع نیازمند ورود هیات دولت و مجلس است. برای مثال دولت می تواند در پرداخت های بین دستگاه ها یا در عملیات احراز هویت از کاربردهای بی پایان و روبه گسترش بلاک چین استفاده کند و یا به بخش خصوصی اجازه داده شود به تعریف کاربردهای جدید و استفاده از این روش بپردازد.

 البته حتی اگر بانک مرکزی هم تصمیمش برای استفاده از بلاک چین بگیرد، بعید است که به جای شرکت های زیرمجموعه خود مثل خدمات انفورماتیک، سراغ پست بانک بیاید. لذا چند سناریو برای ادامه کار می توان متصور بود.

یکی اینکه بانک مرکزی و یا جمعی از نهادهای اقتصادی کشور، درباره ارز دیجیتال و استفاده از بلاک چین به اجماع برسند. درواقع باید استراتژی کشور مشخص شود که آیا اصلا فعالیت در این حوزه به صلاح است و اگر چنین است، اقدامات فنی هدفمند، با توجه به نیاز تعریف شده، آغاز شود.

سناریوی دیگر این است که از بلاک چین، در جایی غیر از رمزارزها استفاده شود که این موضوع نیازمند ورود هیات دولت و مجلس است. برای مثال دولت می تواند در پرداخت های بین دستگاه ها یا در عملیات احراز هویت از کاربردهای بی پایان و روبه گسترش بلاک چین استفاده کند و یا به بخش خصوصی اجازه داده شود به تعریف کاربردهای جدید و استفاده از این روش بپردازد.

به نظر می رسد ماموریت مهم تر وزارت فاوا، به عنوان وزارت خانه ای آشنا به تحولات فناوری، آگاه ساختن تصمیم گیران کشور به ویژه در حوزه پولی و مالی درباره بلاک چین و آینده ای است که تحت تاثیر آن قرار دارد.

منبع: ارز دیجیتال
تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (134)
کد خبر: 6039
  • استراتژی تولید ارز دیجیتال

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 58684                              ديروز: 3668                              امروز: 1183

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.