26

پشت پرده فیلترینگ مجازی

پشت پرده فیلترینگ مجازی
شبکه های اجتماعی محلی برای تبادل اطلاعات و ارتباطات آسان هستند اما مصادیق مجرمانه نیز در آنها منتشر می شود که هویت جمعی و اسلامی را زیر سؤال می برد.


با رشد و پیشرفت فناوری های ارتباطی و گسترش آن در تمامی این کره خاکی امروزه دیگر نیازی برای ارتباطات رو در رو احساس نمی شود و بخشی از رفت آمدهای خانوادگی، محیط های دوستانه، دورهمی های بسیاری، محلی تازه ای برای ملاقات پیدا نموده و آن هم فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است. شبکه هایی نظیر تلگرام، اینستاگرام و...آنقدر در بین مردم گسترده شده اند که بخش اعظمی از ارتباطات میان فردی را به خود اختصاص داده و مسیر طولی برای رابطه های دوستانه را کوتاه نموده اند. البته شاید بد نباشد که عنصر ارتباط به عنوان یکی از مهم ترین نیازهای انسان برای برون رفت از مشکلات اجتماعی و شاد زیستن با دورهمی ها در عصر جدید آنقدر ساده شده که شما در هر لحظه و هر مکان که بخواهید می توانید به راحتی در این مسیر قرار بگیرید. این نهادهای اجتماعی مجازی شبکه هایی هستند  لبریز از اخبار و اطلاعات که البته بخشی از آن ها هم می تواند کذب باشد و باعث تشویش بیش از حد اذهان که توسط عده ای سود جو به منظور رسیدن به مقاصدی که شاید هم از پیش تعیین شده باشند منتشر می شوند. 

البته در ساخت شبکه های اجتماعی قابلیت های ویژه تری نسبت به نمونه خارجی باید وجود داشته باشد که هموطنان نسبت به استفاده از آنها ترغیب شوند

بخشی دیگر از این محتوای منتشر شده در آنها حوزه فرهنگ را هدف قرار می دهند و سعی در نشان دادن و یا ساده انگاری ارتباطات نامشروع و خلاف عرف و شرع دارند و به تعبیری با گذر از مرز مسائل مربوط به محرم و نامحرمیت باعث ترویج بی حجابی و عادی شدن آن و... می شوند. در خصوص محاسن و معایب این شبکه های مطالب بسیاری نوشته شده اما بحث امروز ما به ضرورت و یا عدم ضرورت فیلترینگ شبکه های اجتماعی اختصاص دارد که می طلبد شما خواننده محترم نیز در پایان برای بهتر شدن وضعیت این گونه شبکه ها و یا کنترل مناسب آنها نظرات خود را ارائه دهید.

فیلترینگ محدود یا کامل؟

واژه فیلترینگ ما را یاد مبحث سانسور و محدودیت می اندازد و در واقع به ایجاد بستری گفته می شود برای اعمال محدودیتی در مقابل انتشار مطالبی که مصادیق مجرمانه را در بر دارند، حال می خواهد این نوشته ها، صوت و یا تصویر جنبه سیاسی داشته باشند که موجب تشویش اذهان عمومی و از بین رفتن وحدت ملی گردد و یا در حوزه فرهنگی و اخلاقی برای خدشه دار کردن عفت عمومی منتشر شود. حوزه فیلترینگ بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی از سال 1381 کار خود را شروع و در سال 1388 در زمان حوادث پس از انتخابات (جریان فتنه) با تشکیل کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه تا به امروز ادامه دارد. اما سؤال های اصلی این است که آیا در دنیای امروز می توان جلوی نشر اطلاعات (مجرمانه و غیر مجرمانه) را به طور کامل گرفت؟ با توجه به گستردگی حوزه فعالیت  و پای کار آمدن بسیاری از نرم افزار های مخرب تحت عنوان فیلتر شکن در نتیجه برای مقابله با آنها چه باید کرد؟ اینها سؤال هایی است که ذهن متخصصان این حوزه را به خود درگیر کرد و به همین منظور بحث فیلترینگ و عدم درسترسی به محتوای مجرمانه شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی به یک بحث فراتر از حوزه تخصصی IT تبدیل شده و کارشناسان اجتماعی نیز در آن دخیل هستند. به هر حال هر تکنولوژی با وجود مزیت ممکن است معایبی را هم دربرداشته باشد و آنچه امروز ما از شبکه های اجتماعی در ذهن خود تصور می کنیم بیشتر تبدیل شدن آنها به فضایی برای دوستی های ناسالم و یا محلی به منظور سرگرمی کاذب است که بنیان اجتماعی و خانوادگی را در بسیاری از مواقع تحت تأثیرات مخرب خود قرار داده است ، بطوری که روزانه فاصله بین اعضاء یک خانواده از یکدیگر دورتر شده و سردی روابط بین آنها حس می شود. اما به طور کلی با توجه به گستردگی فعالیت و تعداد چند ده میلیونی کاربران ایرانی این شبکه ها که به عبارتی از نظر برخی کارشناسان صرفأ برای نظام جمهوری اسلامی ساخته شده چراکه یکی از این شبکه ها همانند تلگرام توانسته نزدیک به 46 میلیون ایرانی حدود 48 درصد از اعضاء کلی خود در سراسر جهان را، جذب نماید، پس فیلترینگ کامل آن کاری چندان ساده نیست اما می توان با اعمال محدودیت هایی از دسترسی به مصادیق مجرمانه و مطالب مضره منتشر شده در این شبکه ها برای حفظ هویت جمعی و فرهنگ اسلامی جلوگیری نمود.


زمانی که فیلترینگ کاربردی می شود

به هرحال با توجه به زیر ساخت های موجود نمی توان گفت که بستن کامل شبکه های اجتماعی امکان پذیر است چراکه جایگزین مناسبی برای آن وجود ندارد. البته چندین شبکه اجتماعی داخلی درحال فعالیت هستند و طرفداران زیادی هم دارند اما مسئله این است که آیا این شبکه ها آمادگی بستر سازی مناسب برای جایگزینی به جای نمونه خارجی با همان قابلیت های آنها را دارند؟ قطعأ این چنین نیست، اما برای آنکه با تهدیدات شبکه های اجتماعی برون مرزی مقابله شود نیازمند سرمایه گذاری بر روی همین شبکه های داخلی هستیم در این صورت اگر بستری مناسب با سرورهای ملی پدید آید در نتیجه به راحتی می توان شبکه هایی مانند تلگرام، اینستاگرام و ... را فیلتر نمود. البته در ساخت شبکه های اجتماعی قابلیت های ویژه تری نسبت به نمونه خارجی باید وجود داشته باشد که هموطنان نسبت به استفاده از آنها ترغیب شوند. فرهنگ سازی نیز در این راستا کارگشا خواهد بود که باید با استفاده از امکانات موجود و اطلاع رسانی گسترده در خصوص آسیب های استفاده از شبکه های برون مرزی صورت پذیرد.
تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (329)
کد خبر: 6045
  • پشت پرده فیلترینگ مجازی

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 94179                              ديروز: 3850                              امروز: 3359

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.