02

کشف 8 تن مواد مخدر در خراسان جنوبی از ابتدای سال/60 دانش آموز معتاد درمان شدند

کشف 8 تن مواد مخدر در خراسان جنوبی از ابتدای سال/60 دانش آموز معتاد درمان شدند

علی زندی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به این که پنجم تیرماه سالروز مبارزه جهانی با مواد مخدر است، اظهارکرد: از سوی سازمان ملل شعار روز جهانی مبارزه با مواد مخدر "اول گوش کن"؛ گوش کردن کودکان و جوانان گام نخست رشد سالم و ایمن آن ها است.

 

وی با اشاره به این که خراسان جنوبی در همسایگی بزرگ ترین قطب تولید کننده مواد مخدر قرار دارد،یادآور شد:بیش از 84 درصد تولید تریاک دنیا در این کشور صورت می گیرد.

 

زندی اضافه کرد:این موضوع مهم ،می طلبد که حساسیت ها بیشتر شده و در حوزه مبارزه با مواد مخدر،جنبش اجتماعی صورت گیرد.

 

 وی با بیان این که امسال مراسم امحای مواد مخدر غیر دارویی را در خراسان جنوبی نخواهیم داشت،گفت: در همین زمینه برنامه هایی همچون برگزاری مسابقات بومی و محلی، تجهیز 100 خانه ورزش روستایی استان، سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه، برگزاری همایش پیاده روی در تمام شهرستان ها، برگزاری کارگاه پیشگیری از اعتیاد ویژه اصحاب رسانه با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، برپایی نمایشگاه و همایش پیشگیری از اعتیاد در سرایان انجام خواهد شد.

 

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با بیان این که امروزه شاهد آهنگ تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی هستیم که بسیار نگران کننده است،تبیین کرد:یکی از مقدس ترین نهادها خانواده است  و دشمن،آن را هدف قرار داده است.

 

زندی افزود: جای بسی تاسف است که امروزه مشاهده می‌کنیم که در برخی خانواده ها، روابط خانوادگی سست و شکننده شده و این خود عاملی برای انحراف جوانان به سوی انواع آسیب های اجتماعی است.

مواد مخدر زلزله خاموش 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با بیان این که موادمخدر از شوک ها و زلزله خاموش و همچنین از مصادیق جنگ نرم دشمن محسوب می شود ،متذکر شد:بر کسی پوشیده نیست که جامعه بشریت با تغییرات شتابان در عرصه فرهنگی و تکنولوژی روبرو است و جوانان و نوجوانان با ترافیک فزاینده خرده فرهنگ مواجه هستند.

 

زندی تصریح کرد:آمار نشان می‌دهد که 255 میلیون نفر از جمعیت جهان در سال 2015 حداقل یک نوع مواد مخدر را تجربه و مصرف کردند و در سال 2015 مصرف مواد مخدر رشد 23 درصدی نسبت به سال 2006 دارد.

 

وی از رشد 700 درصدی روان گردان ها خبر داد و عنوان کرد: 720 نوع انواع موادمخدر صنعتی  وجود دارد که یکی از بلاهای این منکر خانمان سوز ماده مخدر صنعتی "شیشه است".

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی ضمن اشاره به این نکته که مواد مخدر به ابزار سیاسی و اقتصادی در معادلات اقتصادی تبدیل شده است،یادآور شد: آنچه مسلم است آن است که پیوند میان مواد مخدر و تروریسم و نفوذ شبکه های قاچاق در بافت کشورهای در حال توسعه ضربات جبران ناپذیری وارد کرد .

کاهش سن مصرف مواد مخدر در بین افراد

زندی ادامه داد:متاسفانه در جامعه امروزی، شاهد کاهش سن مصرف موادمخدر در بین جوانان و نوجوانان هستیم.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با بیان این مطلب که محیط هایی همچون دانشگاه ها، محیط های صنعتی و کارگری و مدارس؛ از مهمترین مکان های مورد هدف دشمن در راستای آلوده کردن دانش آموزان و جوانان به موادمخدراست،مطرح کرد: سطح زیر کشت خشخاش در سال 2017 نسبت به سال 2001 درکشور افغانستان دارای افزایش 4 هزار و 212 درصدی بوده است.

 

زندی عدم نشاط اجتماعی را،یکی از زمینه های ورود جوانان به ناهنجاری های موجود و پدیده شوم مواد مخدر اعلام کرد و گفت: متاسفانه مهارت "نه گفتن" با اقتدار را هنوز به فرزندان خود آموزش نداده ایم.

 

وی از مصرف موادمخدر به صورت مختلط به شدت انتقاد کرد و گفت: اعتیاد از بسترهای سایر آسیب های اجتماعی بوده و امروز 90 درصد مردم کشور از این موضوع ابراز نگرانی کرده اند.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی ضمن اشاره به این که در سال گذشته، 911 نفر معتاد بهبود یافته را مساعدت مالی کرده ایم،اظهار کرد: از سال 94 تاکنون، بیش از 300 کودک با همکاری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مورد درمان قرار گرفتند.

درمان 60 دانش آموز معتاد درخراسان جنوبی

زندی ادامه داد: همچنین از سال 95 تا سال گذشته نیز تعداد 60 دانش آموز درمان شدند.

 

وی با بیان این که با تصمیم ستاد مبارزه با مواد مخدر امروز کودکان معتاد صاحب متولی شده و  اعتبارت لازم را ستاد مبارزه با مواد مخدر به دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی می‌دهد تا درمان این کودکان به بهترین شکل صورت بگیرد،اذعان داشت: در حال حاضر بیش از 4 هزار سمن در کشور و 50 سمن در خراسان جنوبی در عرصه مبارزه با مواد مخدر در خراسان جنوبی فعالیت دارند.

 

زندی ضمن اشاره به این که استان خراسان جنوبی 99 شهید و 87 جانباز در عرصه مبارزه مواد مخدر تقدیم نظام جمهوری اسلامی کرده است،تصریح کرد: در سطح کشور 4 هزار شهید و 12 هزار جانباز در حوزه مبارزه با مواد مخدر داریم.

 

وجود 19 هزار معتاد در خراسان جنوبی

وی با بیان این که در بهترین شرایط میزان موفقیت درمان معتادان در مراکز درمانی کشور 20 درصد است،خاطرنشان کرد: در خراسان جنوبی 19 هزار معتاد وجود دارد که از این تعداد ،16 هزار نفر مرد و مابقی را زنان تشکیل می دهند.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی از تشدید نظارت ها بر مراکز ترک اعتیاد در سطح استان خبر داد و متذکر شد:از ابتدای سال جاری، با دو مرکز درمان اعتیاد متخلف برخورد شده که منجر به تعطیلی یک مرکز شده است.

 

کشف 8 تن مواد مخدر در خراسان جنوبی

زندی در ادامه صحبت هایش از کشف 8 تن انواع مخدر از ابتدای سال جاری خبر داد و افزود: همچنین 460 نفر از قاچاقچیان مواد مخدر دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

 

وی در پایان بر اهمیت اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدرتاکید کرد و گفت: در خراسان جنوبی 81 مرکز درمانی فعالیت دارند و 12 هزار نفر در استان خدمات درمانی دریافت کردند.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (119)
کد خبر: 6126
  • کشف 8 تن مواد مخدر در خراسان جنوبی از ابتدای سال/60 دانش آموز معتاد درمان شدند

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 96676                              ديروز: 4025                              امروز: 1834

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.