18

صابئين چه گروهي هستند؟

صابئين چه گروهي هستند؟
صابئين ، جمع صابى در لغت، كسى است كه دين اوّليش را ترك كرده و به آئين ديگر گرويده و چون ستاره‏پرستان از عبادت خدا به پرستش ستاره‏ها گرائيدند به اين اسم ناميده شدند. 
کلمه صابئين سه بار در قرآن به كار رفته است (بقره، آيه 62 - مائده، آيه 69 - حج، آيه 17). و مفسرین ذیل آن درباره اینکه صابئین از اهل کتاب بوده اند یا نه بحثهایی ارائه کرده اند.
صاحب مجمع البيان با نقل قولهاى مختلف در اين باره مى‏نويسد: قتاده مى‏گويد- صابئين- قومى معروف و شناخته شده هستند و دينى مخصوص به خود دارند و يكى از ويژگيهاى آنها اين است كه ستارگان را پرستش مى‏كنند و بزرگ مى‏شمارند و به صانع عالم و خداوند اقرار دارند همچنين به معاد و به بعضى از پيامبران. سدّى مى‏گويد: صابئين طايفه‏اى از اهل كتابند كه زبور داود را مى‏خوانند. خليل مى‏گويد: دين آنها شبيه به دين نصارى است و خود مى‏گويند كه ما بر آئين نوح هستيم. ابن زيد مى‏گويد: اينان داراى يكى از اديان جزيره موصل هستند كه عبارت- لا اله الّا اللّه- را قبول دارند. گروهى ديگر گفته‏اند: اينان از اهل كتابند و فقها گرفتن جزيه را از آنها اجازه داده‏اند. سپس شيخ طبرسى مى‏نويسد- و عندنا لا يجوز ذلك لانّهم ليسوا باهل كتاب- يعنى چون صابئين اهل كتاب نيستند جزيه از آنها جائز نيست. 
صابیان دو گروهند : گروهی که صبّه و صابئة البطائح ، ماندایی ، مغتسله و ناصوری نیز خوانده می شوند، پیرو یک آئین باستانی بوده اند که تحولاتی یافته و گونه هایی از آن در خاور میانه ظهور کرده است و بازماندگان این آئین در خوزستان و جنوب یافت می شوند . ازاين فرقه در در بین مردم به عنوان «صبّي» نیز ياد مي شود. آيين آنها شباهتي با يهوديت و مسيحيت دارد و خود را پيروان حضرت يحيي مي دانند. 
گروهی دیگر از صابیان به علت کمک به نشر علوم در جهان اسلام شهرت یافته اند صبیان حرّان هستند، که در آغاز قرن سوم هجری نام صابی را برای خود برگزیدند وبه آن مشهور شدند. 
صابیان خود را پیرو حضرت یحیی علیه السلام می دانند ولی رهبانیت را حرام می دانند معابد ایشان همیشه کنار رود جاری بنا می شود، یکی از آداب مقدس ایشان تعمید است که از یحیای تعمید دهنده به یادگار مانده است.

آشنایی با ادیان بزرگ الهی ، حسین توفیقی ص175
بررسي عقايد و اديان،مصطفي نوراني 
ترجمه و تحقيق مفردات الفاظ قرآن ،ج‏2،ص:375
ترجمه مجمع البيان ،ج‏1،ص: 126 و198 


منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

http://www.askdin.com/showthread.php?t=2718

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (195)
کد خبر: 6178
  • صابئين چه گروهي هستند؟

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 85546                              ديروز: 3662                              امروز: 2940

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.