05

پروژه جدید دور زدن تحریم‌ها

پروژه جدید دور زدن تحریم‌ها

چرایی اهمیت پیمان‌های دوجانبه‌ی پولی

پیمان‌های دوجانبه پولی؛ اقدامی مهم و اثرگذار در مسیر پیشرفت و توسعه‌ی چرخه‌ی اقتصادی محسوب می‌شود و برای مقابله با تحریم‌ها بسیار کارآمد است.


پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال جاری تقریبا تمام آن چه که در  کپسول اکسیژن دولت دوازدهم که برای تنفس مصنوعی هم باقی مانده بود تمام شد و این وظیفه بر عهده اروپا گذاشته شده است. 

هرچند که دولتی‌ها معتقدند برجام بدون آمریکا هنوز از قوام برخوردار است در حالی که حتی در زمان حضور آمریکا در برجام هم تعهدات تقریبا یک‌طرفه انجام می‌شد در این شرایط دولت همچنان چشم انتظار گشایشی از سمت اروپایی است در حالی که تقریبا تمامی روسای جمهور کشورهای اروپایی در برجام به این موضوع اشاره کردند که ادامه همکاری شرکت‌های اروپایی با ایران در حیطه اختیارات دولت‌ها نیست و خود شرکت‌ها تصمیم می‌گیرند که ادامه همکاری دهند یا نه. 

با توجه به بررسی مقیاس فعالیت شرکت‌ها و بانک‌های بزرگ اروپایی و ارتباط آن ها با آمریکا از یک طرف و از طرف دیگر تهدید این شرکت‌ها و بانک‌ها از سوی آمریکا که در صورت همکاری با ایران مشمول تحریم‌های سنگین از طرف این کشور خواهند شد می‌تواند آینده‌ای بدون کشورهای بزرگ و تاثیرگذار در ایران را برای جمهوری اسلامی ترسیم کند. 

با این شرایط و با توجه به بازگشت تحریم ها در دو بازه 90 و 180 روزه شرایط برای مناسبات تجاری با کشورهای دیگر برای جمهوری اسلامی دورانی سخت را رقم خواهد زد. 

پیمان دوجانبه پولی را می‌توان هدیه بحران مالی سال 2007 میلادی به اقتصاد جهان دانست.


در فرصت باقی مانده تا بازگشت تحریم‌های گسترده علیه جمهوری اسلامی ایران، باید با ایجاد مکانیزم‌های مختلف ضد تحریمی اثرات آسیب‌پذیری اقتصاد کشور که به عنوان هدف اول آمریکا در طول سال‌های گذشته همیشه مورد توجه بوده است کمتر شود. 

در دوره گذشته، تحریم‌های گسترده در سال‌های 90 و 91 دور زدن‌های غیرقانونی تحریم ها هم اثرات مخرب حقوقی در جهان و هم ظهور اختلاس هایی از جنس بابک زنجانی را شاهد بودیم که اقتصاد مملکت را دچار تشنج‌های بسیاری کرده است که اثرات او را هنوز شاهد هستیم. اما در میان راهکارهای قانونی برای دور زدن تحریم‌ها، پیمان دوجانبه پولی است. 

پیمان دوجانبه پولی را می‌توان هدیه بحران مالی سال 2007 میلادی به اقتصاد جهان دانست. از جمله مزیت های پیمان دوجانبه پولی حذف دلار از مناسبات مالی میان دو کشوری می باشد که دو پول ملی غیر از دلار دارا هستند.

اگر بخواهیم پیمان دوجانبه پولی را توضیح دهیم می‌توان گفت: فرض کنید دو کشور ایران و کره‌جنوبی با هدف تسهیل تجارت می‌خواهند ارز واسط یعنی دلار را حذف کرده و از پیمان پولی دوجانبه استفاده نمایند. بانک مرکزی دو کشور وارد مذاکره با یکدیگر شده و قرارداد پیمان پولی دوجانبه امضاء می‌کنند. ابتدا کره‌جنوبی یک حساب ریالی نزد بانک مرکزی ایران افتتاح می‌کند. ریال درون این حساب متعلق به کره‌جنوبی است. سپس، ایران یک حساب به وون (Won) نزد بانک مرکزی کره‌جنوبی افتتاح می‌کند.

مبالغ درون این حساب متعلق به ایران است. دو بانک مرکزی نسبت ریال به وون را برای یکدیگر تضمین می‌کنند که در این دوره مالی، ارزها را به قیمت توافق شده خریداری خواهند کرد.بانک مرکزی ایران، مبلغ توافق شده‌ای را به حساب ریالی واریز می‌کند. بانک مرکزی کره‌جنوبی نیز همین روال را طی می‌کند. آنگاه دو بانک تجاری در دو کشور بعنوان عامل انتخاب می شوند.
 
اکنون تاجر ایرانی می‌خواهد از کره‌جنوبی کالا وارد کند. به تاجر کره‌‌ای سفارش خرید می‌دهد. تاجر کره‌‌ای پیش فاکتور را به وون برای تاجر ایرانی ارسال می‌کند. 

تاجر ایرانی ریال در اختیار دارد، اما باید به تاجر کره‌‌ای وون بپردازد. بنابراین، مبلغ قرارداد را به بانک تجاری ایرانی واریز می‌کند. بانک تجاری ایرانی تجاری ایرانی، این مبلغ را به حساب ریالی نزد بانک مرکزی واریز می‌کند. 

به همین راحتی دلار از مناسبات مالی ایران و کره جنوبی خارج می شود و پول ملی دو کشور مبنای تجارت بین آن‌ها قرار می گیرد. 

پیمان دوجانبه پولی حتی می تواند میان سه کشور انجام گیرد به صورتی که چنانچه اجرای این راهکار با کشورهای دیگری نیز توسعه یابد، تسویه حسابها در پایان دوره با سهولت بیشتری انجام می‌شود. ایران سالانه مبلغ 85 میلیارد ریال به کره‌جنوبی بدهکار است، کره‌جنوبی مبلغ 9 میلیارد وون به عراق و عراق نیز مبلغ 5 میلیارد دینار به ایران بدهکار است. 

سه کشور وارد فرآیند تسویه سه جانبه می‌شوند و بدهی ایران به کره‌جنوبی تسویه می‌شود. ایران به روسیه 77 میلیارد ریال بدهکار است، روسیه مبلغ 128 میلیارد روبل به چین و چین نیز مبلغ 72 میلیارد یوآن به ایران بدهکار است که با تسویه ارزی بدهی ایران به روسیه نیز صفر می‌شود.

بانک مرکزی ایران به کره‌جنوبی اطلاع می‌دهد که مبلغ قرارداد به ریال، واریز شده است. بانک مرکزی کره‌جنوبی نیز معادل مبلغ قرارداد را به وون به بانک تجاری کره‌‌ای می‌دهد تا به حساب تاجر کره‌ای واریز نماید. 

با تایید دریافت مبلغ قرارداد توسط بانک تجاری کره‌ای، کالا به ایران ارسال می‌شود و در اختیار تاجر ایرانی قرار می‌گیرد. مشابه همین قرآیند نیز در مورد صادرات کالا از ایران به کره‌جنوبی اتفاق می‌افتد. در پایان دوره، بانک‌های مرکزی می‌خواهند حساب ریال و وون را تسویه نمایند. این تسویه می‌تواند از طریق طلا یا دیگر دارایی‌های ارزشمند صورت گیرد. 

گفته می شود ایران با کشورهای پاکستان، روسیه، ترکیه و عراق پیمان دوجانبه پولی امضا کرده است. 

پیمان دوجانبه پولی اقدامی مهم و اثرگذار در مسیر پیش رو محسوب می‌شود و برای مقابله با تحریم‌ها بسیار کارآمد است. از این رو؛ از دستگاه دیپلماسی کشور انتظار می‌رود آن چنان که در تلاش برای نگه داشتن اروپایی‌ها در برجام می‌باشند، نیمی از آن را هم در جهت انعقاد پیمان‌های دوجانبه پولی با کشورهای دیگر به کار گیرد تا نتایج مطلوب‌تری حاصل آید.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (99)
کد خبر: 6301
  • پروژه جدید دور زدن تحریم‌ها

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 85518                              ديروز: 3662                              امروز: 2912

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.