13

موج جدید نه، به حجاب!

موج جدید نه، به حجاب!

امروزه یکی از عمده آسیب‌های تبلیغات بی‌حجابی، به ویژه در فضای مجازی؛ اشاعه‌ی فحشا و بی‌بند و باری به بهانه‌ی آزادی زنان است که جامعه را با مشکلات جبران ناپذیری مواجه کرده است.

"نه، به حجاب اجباری"، "چهارشنبه‌های سفید"، "آزادی‌های یواشکی" و چندین طرح و پروژه‌ی دیگر را طی سال‌های اخیر شاهد بودیم که در راستای مبارزه با حجاب و نیز قبح‌شکنی از برخی ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی-مذهبی راه‌اندازی شد. موضوعی که شاید در ابتدای امر، طرفداران زیادی نداشت اما  تدریجا به معضلی اجتماعی تبدیل شد که آسیب‌ها و پیامدهای فراوانی را به همراه داشت. آسیب‌هایی از جمله؛ افزایش بی‌بند و باری، روابط آزاد و... .


تاثیر فضای مجازی بر رواج بی‌حجابی

مسائل مربوط به حجاب و حواشی آن طی 2 دهه‌ی اخیر در کشور ما، به یکی از خبرهای نسبتا داغ تبدیل شد که طی سال‌های اخیر به اوج خود رسیده است. افرادی از داخل و گروه‌هایی از خارج کشور در تلاش هستند تا با بهانه‌های فراوانی از جمله؛ احقاق حقوق بشر، آزادی، برابری زن و مرد و... این ارزش دینی را مورد خدشه قرار دهند. البته نباید در این میان چشم بر تاثیرات گسترده و عمیق فضای مجازی بست، چرا که این فضا بیش‌ترین نقش را در فراگیری مخالف با حجاب و اشاعه‌ی بی‌بند و باری در کشور ما عهده‌دار بوده است.

باید توجه داشت که ورود گسترده و فراگیر انواع شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، زمینه‌ساز بروز آسیب‌ها و هنجارشکنی‌های فراوانی در حوزه‌ی اجتماعی و اعتقادی شد. بی‌شک کسی مخالف همراهی با تکنولوژی‌های روز ارتباطی نیست اما آموزش‌دهیی در راستای استفاده از این قبیل ابزار و نیز راه‌اندازی مشابه داخلی آن‌ها که همسو با فرهنگ اایران است از اهمیت خاصی برخوردار است که متاسفانه، تاکنون توجه کم‌تری به آن شده است.

گسترش بی‌بند و باری و بدحجابی در جامعه، جز آسیب و زیان حاصل دیگری نداشته و با تحت‌الشعاع قرار دادن ابعاد مختلف زندگی مردم، تدریجا سبک زندگی آنان را نیز دچار تغییرات فراوانی خواهد کرد که گاه این تغییرات و آسیب‌ها غیر قابل جبران می‌شوند.در این راستا "روح ‌الله مومن ‌نسب"، کارشناس حوزه‌ی مجازی معتقد است که افراد در این قبیل فضاها؛ برای بیشتر مورد توجه قرار گرفتن و بیشتر دیده شدن، دست‌ به‌کارها و رفتارهایی برای تأییدگیری بیشتری می‌زند، به‌ طور مثال از تصاویری استفاده می‌کند که بیشتر دیده شود و اصطلاحأ لایک و فالوور بیشتری دریافت کند و متاسفانه در اینستاگرام هرچه کاربران به سمت برهنگی و هنجارشکنی سوق پیدا کنند با فالوورها و لایک کننده‌های بیشتری مواجه می‌شوند.(1)

باید توجه داشت که مصداق مذکور تنها گوشه‌ای از آسیب‌های فضای مجازی و انواع شبکه‌های اجتماعی آن است و از آن جایی که این فضا بر پایه‌ی فرهنگ غربی بنا نهاده شده است؛ با فرهنگ و ارزش‌های جامعه‌ی ما مغایرت داشته و در نتیجه، نه تنها بار مثبتی به همراه نداشته که تهدیدی برای جامعه نیز محسوب می‌شود.

پیامدهای بدحجابی در جامعه

آنچه که شبکه‌های اجتماعی و تهاجم فرهنگی بر سر ارزش‌ها و هنجارهای جامعه‌ی ما آورده‌اند، عمیق‌تر و بحرانی‌تر از آن است که تصور می‌شود و همین روند؛ آسیب‌ها و پیامدهای گسترد‌ه‌ای را به بار آورده است. یکی از عمده آسیب‌های تبلیغات بی‌حجابی، به ویژه در فضای مجازی؛ اشاعه‌ی فحشا و بی‌بند و باری به بهانه‌ی آزادی زنان است. وقتی فساد و بی‌بند و باری در جامعه زیاد شود آن جامعه قادر به حیات واقعی نخواهد بود و در مقابل هرگونه هجوم بیگانگان نابود خواهد شد.

در تهاجم فرهنگی نیز رواج بی حجابی و هرزگی در جامعه بهترین ابزار دشمن به شمار می رود. عمده ترین پیامدها و آسیب های اجتماعی بدحجابی در جامعه عبارتند از:
۱-کاهش ازدواج
۲-افزایش طلاق
۳-افزایش روابط نامشروع
۴-افزایش آمار جنایت و خشونت علیه زنان
۵-کاهش میزان بازدهی کار و تحصیل در جامعه

در این راستا اخیرا، مرکز پژوهشهای مجلس به بررسی دیدگاه مردم پرداخته و نتیجه‌ی این پژوهش را چنین اعلام کرده است:

حجاب اجباری

نتیجه گیری

در آخر باید متذکر شویم که گسترش بی‌بند و باری و بدحجابی در جامعه، جز آسیب و زیان حاصل دیگری نداشته و با تحت‌الشعاع قرار دادن ابعاد مختلف زندگی مردم، تدریجا سبک زندگی آنان را نیز دچار تغییرات فراوانی خواهد کرد که گاه این تغییرات و آسیب‌ها غیر قابل جبران می‌شوند. بنابراین باید از راهکارهای کاربردی و بروز استفاده کرد:
- تبیین آسیب‌های بدحجابی
- ترویج فرهنگ اصیل اسلامی
- ارائه‌ی الگوی صحیح پوشش متناسب 
- ارائه‌ی الگوهای امروزی که برای نسل جوان ملموس باشد
- جلوگیری از تولید و فروش محصولات غیرفرهنگی و البسه نامناسب
- تهیه و تولید برنامه‌های آموزشی توسط رسانه ملی با مضمون چرایی حجاب


پی‌نوشت:
1- اینستاگرام به اشاعه فحشا کمک می‌کند، خبرگزاری فارس
تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (113)
کد خبر: 6346
  • موج جدید نه، به حجاب!

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 96646                              ديروز: 4025                              امروز: 1804

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.