17

بدعت‌های انجمن‌ حجتیه(3)

بدعت‌های انجمن‌ حجتیه(3)

انجمن حجتیه در خدمت استعمار

در قسمت قبل، به بررسی دو بدعت انجمن در مورد نفی انقلاب و حکومت در عصر غیبت پرداختیم. در این قسمت، بدعت سوم را بررسی می‌کنیم.


 بدعت سوم: نفی جهاد ابتدایی 


جهاد ابتدایی یا «جهاد الدعوت‌الاسلام» از ضروریات دین است که تمام فِرَق اسلامی، علما و مفسرین بدون استثنا، آن را همچون نماز، روزه و حج پذیرفته‌اند. با این حال انجمن‌حجتیه، این جهاد را حتی در عصر حضور معصوم نیز قبول ندارد!

این مسئله توسط تنها نظریه‌پرداز انجمن‌حجتیه نیز تصریح شده‌است. در واقع انجمن‌حجتیه در بررسی اصولی، تنها یک نیروی فکری و معنوی دارد و آن هم آقای «حلبی» است، مابقی اعضا، هیچ‌کدام نیروی فکری و مولد نبوده‌اند. 

🔻در رابطه با جهاد ابتدایی، آقای حلبی تأکید می‌کند که حتی در زمان امام معصوم(ع) هم اصل بر «وَقَاتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَكُمْ»(1) است. به این معنی که جنگ، فقط دفاعی است. با این حساب، باید پرسید آیات جهاد ابتدایی چه کاربردی خواهند داشت؟! در صورتی که جهاد ابتدایی نه تنها در اسلام که در همه ادیان دیگر و توسط پیامبران پیشین هم مورد اشاره قرار گرفته‌است.

⬅️ وقتی حضرت سلیمان(ع) باخبر شد که ملکه سبا، خورشید را می‌پرستد، با اینکه ملکه هیچ تعرضی به ملک سلیمان نکرده بود، هدهد را با پیغامی نظامی روانه کرد تا به او اطلاع دهد که اگر تسلیم خداپرستی و حکم من نشوید، لشکری بی‌انتها را به سرزمین شما خواهم فرستاد. سایر پیامبران نیز چنین بودند. کسی از بت‌پرستان، متعرض حضرت ابراهیم(ع) نشده بود، بلکه این حضرت بودند که جهاد‌الدعوه کرده و بت‌ها را درهم شکستند. 

خط سیاسی همه انبیا و مرسلین در قرآن آمده: «لَقَد أَرسَلنا رُسُلَنا بِالبَيِّناتِ وَأَنزَلنا مَعَهُمُ الكِتابَ وَالميزانَ لِيَقومَ النّاسُ بِالقِسطِ عَزيزٌ: ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم و با آن‌ها کتاب (آسمانی) و میزان (شناسایی حقّ از باطل و قوانین عادلانه) نازل کردیم تا مردم، قیام به عدالت کنند»(2) 

اگر هم جنگ ضرورت پیدا کرد: «وَأَنزَلنَا الحَديدَ فيهِ بَأسٌ شَديدٌ وَمَنافِعُ لِلنّاسِ وَلِيَعلَمَ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ وَرُسُلَهُ بِالغَيبِ: و آهن را نازل کردیم که در آن نیروی شدید و منافعی برای مردم است، تا خداوند بداند چه کسی او و رسولانش را یاری می‌کند بی‌آنکه او را ببینند؛ خداوند قوّی و شکست‌ناپذیر است.»(3) 

پس خط سیاسی تمام انبیا مصداق رسول خدا می‌باشد و همگی دو شعار کلی داشتند: «وَلَقَد بَعَثنا في كُلِّ أُمَّةٍ رَسولًا أَنِ اعبُدُوا اللَّهَ وَاجتَنِبُوا الطّاغوتَ: ما در هر امتی رسولی برانگیختیم که: «خدای یکتا را بپرستید و از طاغوت اجتناب کنید!»(4) 

از آنجایی که ائمه(ع) را وارث انبیا می‌دانیم و می‌گوییم «السلام‌علیک یا وارث آدم یا وارث نوح، ابراهیم.» پس خط ائمه(ع) نیز، همین است.

ادامه دارد...

📚پی‌نوشت:
1.سوره مبارکه بقره، آیه شریفه 190. این آیه اولين آيه قتال و جهاد است كه در مدينه نازل شده. تمام آیات قتال، مربوط به سوره‌های مدنی می‌باشد، یعنی زمانی بر پیامبر نازل شده‌اند که نظام اسلامی در مدینه مستقر شده و مسلمین قدرت پیدا کرده بودند.
2.سوره مبارکه حدید، آیه شریفه 190.
3.همان.
4.سوره مبارکه نحل، آیه شریفه 36.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (221)
کد خبر: 6411
  • بدعت‌های انجمن‌ حجتیه(3)

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 85563                              ديروز: 3662                              امروز: 2957

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.