17

احسان یارشاطر کیست؟

احسان یارشاطر کیست؟

اخیرا تیتر بسیاری از خبرگزاری ها مرگ احسان یارشاطر , بنیان کذار دانشنامه ایرانیکا بود. 

آنچه همگان از نامبرده به یاد دارند, چهره ای علمی_ادبی است, لیکن یارشاطر جنبه های ناگفته ای هم دارد که _عمدا یا سهوا_کمتر بدان پرداخته شده؛ 

۱. پیش از هر جیز باید بدانیم یارشاطر, یک بهایی است. وی از دانش آموختگان مدارس نوین بهایی (تایید) در ایران بوده است. همان مدارسی که در دوره قاجار توسط محافل بهایی در کشور تاسیس گردید تا ضمن آموزش اختصاصی اطفال بهایی, به تبلیغ و جذب مسلمانان نیز بپردازد. 

۲. یار شاطر را همه با ایرانیکا به خاطر می آورند اما چقدر از محتوای این کتاب آگاهی وجود دارد؟ آیا می دانید نامبرده ذیل توضیح ادیان و مذاهب در این کتاب, بخش عمده ای را به بهاییت اختصاص داده, حال آنکه مذهب تشیع در تفاوتی فاحش, تنها به توضیحاتی مختصر و جهت دار منحصر شده است؟

به گفته برخی محققان, وی بهاییت را در زمره ادیان آورده و طی توضیحاتی مبسوط مورد شرح و _با کمی اغماض_چه بسا تبلیغ قرار داده است. 

به هر حال, رشد ونمو مطابق آموزه های بهایی, در نهاد نامبرده جای گرفته و انعکاس آن را می توان در جهت دار بودن دانشنامه تالیفی وی مشاهده نمود. حال آنکه, ارزش و اعتبار یک دانشنامه به دوری از تعصب و غرض ورزی و ابتنا بر اسناد و منابع علمی می باشد.

منبع: روشنگر

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (143)
کد خبر: 6532
  • احسان یارشاطر کیست؟

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 94015                              ديروز: 3203                              امروز: 3052

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.