01

دستاوردهای ۴۰ ساله صنعت ایران در پرتو انقلاب کبیر اسلامی(جهش صنعتی)

دستاوردهای ۴۰ ساله صنعت ایران در پرتو انقلاب کبیر اسلامی(جهش صنعتی)

جهش صنعتی نسبت به قبل از انقلاب

توجه به مردمی شدن صنایع و توسعه صنایع کوچک و متوسط پس از انقلاب اسلامی بود که معنی پیدا کرد و در همین راستا قانون "شرکت شهرکهای صنعتی ایران" در سال 1362 به تصویب رسید.

تعداد شهرک‌ها و نواحی صنعتی از چهار مورد شهرک صنعتی در پیش از انقلاب به 960 مورد شهرک و ناحیه صنعتی تا پایان شهریورماه سال ۱۳۹۶ رسید، که در سراسر کشور پراکنده میباشند.

جمهوری اسلامی ایران توانسته است با وجود رشد بیش از دو برابری در جمعیت کشور خود نسبت به ابتدای پیروزی انقلاب و وجود شرایط جنگ تحمیلی و تحریمهای مستمر و همه جانبه در طول سالهای پس از انقلاب، بسته کامل صنعتی را همگام با تحولات جهانی و مطابق با نیازهای متنوع جامعه خود فعالّانه مدیریت و در بسیاری از موارد بومی سازی نماید.

در تاریخ 6 آبان 1396، قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی در سال 1389 زمینه تقویت و حمایت قانونی و پایدار از فعالیت شرکت های دانش بنیان در کشور را فراهم آورد و بر اساس آخرین آمار این صندوق در سال 1396 تعداد این نوع از شرکتها به بیش از 3000 شرکت رسیده است.

برنامه ریزی کلان صنعتی و گفتمان انقلاب اسلامی متخصصان جمهوری اسلامی ایران را به سمت تسلط بر دانش فنی طراحی فرآیندها، خطوط تولید و طراحی کارخانه در صنایع مختلف سوق داده است و امروز در زمینه طراحی و مدیریت عمومی نیروگاهها، کارخانجات سیمان، پالایشگاهها، پتروشیمیها و خطوط تولید خودرو، صنایع شیمیایی و بسیاری از صنایع دیگر دست یافته ایم.


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (25)
کد خبر: 6586
  • دستاوردهای ۴۰ ساله صنعت ایران در پرتو انقلاب کبیر اسلامی(جهش صنعتی)

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 70532                              ديروز: 3935                              امروز: 65

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.