04

برگزاری سنت دیرینه تعزیه‌ خوانی بنی اسد در شهرستان بشرویه

برگزاری سنت دیرینه تعزیه‌ خوانی بنی اسد در شهرستان بشرویه

همزمان با دوازدهم محرم وشهادت امام سجاد(ع)مراسم دیرینه «تعزیه خوانی بنی اسد »در شهرستان بشرویه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان خراسان جنوبی، حجت‌الاسلام رضا بهشتی فر، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بشرویه گفت: یکی از سنت‌های دیرینه و بسیار قدیمی که درشهرستان بشرویه باکیفیتی بالا اجرا می‌شود، شبیه‌خوانی و تعزیه‌خوانی است.

وی افزود: مراسم شبیه‌خوانی و تعزیه‌خوانی در این شهرستان با قدمت دیرینه‌ای که دارد، طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است؛ به‌طوری‌که افراد زیادی از شهرها و روستاهای اطراف نیز برای دیدن این مراسم و آگاهی از وقایع مربوط به زندگانی ائمه در زمان‌های مشخصی که تعزیه اجرا می‌شود، به این شهرستان می‌آیند. نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت است این‌که افراد متصدی اجرای مراسم تعزیه در این شهرستان نه برای کسب درآمد، بلکه به‌قصد قربـﮥً الی‌الله و تنها برای خاطر ائمه‌ی دین و مخصوصاً امام حسین (ع) و رساندن پیام آن بزرگان، فعّالیت می‌نمایند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بشرویه تصریح کرد: یکی از مراسم تعزیه‌خوانی شهرستان، مراسم روز «بنی اسد» است که در واقع شبیه‌سازی وقایع بعداز عاشوراست وبیان‌کننده‌‌ی مصیبت‌های خانواده‌‌ی امام حسین (ع) است که درروز دوازدهم محرّم دراین شهرستان اجرا می‌شود؛ گویا بعداز شهادت امام حسین (ع) زنان قبیله‌‌ی بنی اسدکه نزدیک فرات زندگی می‌کردند برای برداشتن آب ازفرات به کنار نهر می‌آیندکه درآن‌جا متوجه بوی خوشی می‌شوندو مشاهده می‌کنند که بدن‌هایی روی زمین افتاده است. با اطلاع دادن به مردهای قبیله برای دفن اجساداقدام می‌کنند. از آن‌جاکه باید بدن هرامام را امام دیگری دفن کندبه اذن خداوند یکی از بدن‌ها از زمین جدانمی‌شودکه دراین هنگام امام سجاد (ع) به امرخداوند طی‌الارض نموده وبه شناسایی ودفن جسد پدرخود می‌پردازد.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (78)
کد خبر: 6646
  • برگزاری سنت دیرینه تعزیه‌ خوانی بنی اسد در شهرستان بشرویه

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 58988                              ديروز: 1756                              امروز: 862

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.