09

مداحی که بگوید سیاست از دین جداست آن مداح مشکل دارد

مداحی که بگوید سیاست از دین جداست آن مداح مشکل دارد

سیاست و دین با یکدیگر گره خورده‌اند و هر کسی که بگوید ما چیکار داریم به سیاست ما کارمان فقط با امام حسین(ع) است سخت در اشتباه است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان خبوبی، مهدی سبزه کار، مداح اهل‌بیت شهرستان بیرجند اظهار داشت: کار مداحان بسیار وسیع است و به قول معروف در چشم همه است و مداحان باید از ب بسم الله تا انتها به همه برنامه ها حواسشان باشد زیرا زیر ذره بین هستند و به همین دلیل دشمنان درصدد این هستند که روی مداحان اثر بگذارند زیرا قشر اصلی هیئت همه مداح را می بینند شاید یک ماه قبل از محرم کلی برنامه چینی می‌کنند کلی زحمت می کشند و در کل یک نفر دیده می‌شود و آن هم مداح است.

وی افزود: اگر کل افراد زحمت بکشند ولی مداح کار را خراب کند تمام آن هیئت زیر سوال می رود و برعکس نیز هست گاهی هیئت ها هیچ فعالیت فرهنگی آنچنانی ندارند ولی یک مداح آنقدر خوب اجرا می‌کند که می‌گویند فلان مجموعه بسیار قوی است و برای همین است که تمام تلاش دشمنان بر همین است که اصل را هدف بگیرند که همان مداحان هستند و به عناوین مختلف در این کار تلاش می‌کنند تا مداحان را بدنام کنند و آن‌ها را بد جلوه بدهند و مداحان نیز یک رسالت سنگین دارند و آن رسالتی است که از وجود اهل بیت به آنها رسیده که باید کارشان را درست انجام دهند و باید حواسشان به همه جا باشد زیرا یک مداح واقعا زیر ذره بین است و قرار نیست به هر قیمتی مردم را به گریه بیندازیم، قرار نیست به هر نوع سبک و شعری مردم را جذب هیئت کنیم.

مداح اهل بیت ادامه‌داد: هر مداحی که بگوید سیاست از دین جداست آن مداح مشکل دارد، سیاست و دین با یکدیگر گره خورده‌اند و هر کسی که بگوید ما چیکار داریم به سیاست ما کارمان فقط با امام حسین(ع) است سخت در اشتباه است.

سبزه کار افزود: سیاسی ترین شخص زمان امام حسین(ع) شخص امام حسین(ع) بود، تا حالا فکر کردید چرا امام حسین(ع) روز عرفه رفت چرا روز بعد یا قبلش نرفت زیرا روز عرفه رفت که تمام مردم ازدحام و جمعیت دارند و هرکس از حج بر می‌گردد بپرسد چه خبر است؟ بگویند امام حسین رفت و علت رفتنش را هم بگویند این خودش سیاسی ترین کار بود و بصیرت هم برای مداح بسیار مهم است زیرا اگر بصیرت داشته باشد راهش را درست می رو اماد اگر بصیرت نداشته باشد و به هر طرفی بچرخد متاسفانه مداحی اهل بیت را نکرده است و این بسیار مشکل ساز و خطرناک است.

وی با بیان اینکه هیات سکولار و این گونه تفکر در بیرجند بسیار ضعیف است، گفت: من بیشتر هیات بیرجند رفتم نمونه اش امسال محل سه راه اسدی به سمت قتلگاه شعری در مورد مدافعان حرم خواندم جوانی آمد پیشم و گفت چرا شما برای مدافعان حرم می خوانی برا امام حسین(ع) بخوان و من بعد از اتمام جلسه یک ساعت با او حرف زدم و ایشان اینقدر در جهل بود که اصلا نمی دانست وقتی فهمید کلی هم ناراحت شد و کلی معذرت خواهی کرد گفت واقعا شما با حساب و کتاب می خواندی ولی من فقط به ما جو دادن که فقط برا امام حسین(ع) عزاداری کنید.

سبزه کار در خصوص آسیب‌های موجود در هیات و مداحی ها نیز اظهار داشت: آسیب ها در مداحی زیاد است و به خاطر اینکه بخواهند یک هیئت را نابود کنند باید مداح را نابود کنند مداح را که بگیرند خواسته یا ناخواسته تمام هیئت را گرفته اند و به اهدافشان می رسند و شکست می دهند. متاسفانه گاهی می‌بینیم بعضی از مداحان غلوهایی برای اهل بیت می زنند که این بسیار خطرناک است، پیرهن علم کردن، لباس علم کردن که دشمنان از این بر علیه خودمون استفاده می‌کنند.

مداح اهل بیت شهرستان بیرجند افزود: دشمنان از این اشتباهات استفاده می‌کنند و برای نمونه می‌گویند ببینید این شیعیان چه حرف هایی می زنند امام علی(ع) را در حد خدا بالا می برند موضوع دیگر اینکه الان خیلی مرسوم شده و مداحان انجام می دهند اینکه باید به هر قیمتی مستمع جذب کنند و باید مردم را به گریه بیاندازند در حالی که اینطوری نیست؛ بزرگترین آسیبی که مداحان دارند این است که بعضی مواقع شعرشان و آهنگشان درست نیست زمانی که شعر و آهنگ و صدا خوب باشد قطعا بدانید روی مستمع تاثیر می گذارد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از آسیب های بزرگی که الان دارند انجام می دهند این است که سبک ترانه ای رو که یک جوان از آن خوشش می آید را به صورت شعر در می‌آورند و مداح آن را اجرا می‌کند که این اشتباه است.

سبزه‌کار تصریح کرد: مداح‌ها کلا زیر نظر هستند و من بارها به دوستان مداحم گفته‌ام مداح شبیه آب است، آب می تواند همه نا‌پاکی‌ها و کثیفی‌ها را از ببین ببرد اما خود همین آب اگر ثابت بماند می‌شود مرداب یعنی اگر مداح در کارش اخلاص نباشد هرچیزی را می‌گوید و به هر قیمتی می خواهد خودش را در دل مردم جا کند که این خود بزرگترین آسیب است.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (89)
کد خبر: 6668
  • مداحی که بگوید سیاست از دین جداست آن مداح مشکل دارد

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 73741                              ديروز: 1                              امروز: 1551

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.