27

برگزاری مراسم شهادت امام مجتبی(ع) در مسجد محمد رسول الله(ص) اسدیه

برگزاری مراسم شهادت امام مجتبی(ع) در مسجد محمد رسول الله(ص) اسدیه

مراسم شهادت امام حسن مجتبی(ع) در مسجد محمد رسول الله(ص) اسدیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، مراسم شهادت امام حسن مجتبی(ع) با حضور امام جمعه شهرستان درمیان، رئیس اداره تبلیغات اسلامی و تعدادی از مسئولین در مسجد محمد رسول الله(ص) اسدیه برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام مصیّب خزاعی امام جمعه شهرستان درمیان با اشاره به روایت قوی تر هفتم صفر در مورد شهادت امام مجتبی(ع) گفت: روز هفتم ماه صفر در سالهای گذشته در تقویم ها به‌عنوان روز ولادت امام موسی کاظم(ع) نامگذاری شده بود، اما هفتم ماه صفر در میان مراجع و علما به خصوص در شهر قم و نجف اشرف به‌عنوان روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) روز عزا و تعزیه است و علمای شیعه همواره به این موضوع ملتزم بوده اند و سابقه این موضوع در شهر قم از زمان حضرت آیت الله حائری یزدی است و هنوز هم علما و مراجع بر اساس همان سنت، روز هفتم صفر را روز شهادت امام حسن مجتبی (ع) می دانند و مجلس عزاداری برپا می‌نمایند.

امام جمعه شهرستان درمیان در بخش دیگری از سخنان خود افزود: دوره کوتاه مدت خلافت آن حضرت (ع) مانند دوران خلافت پدرش امام علی (ع)، آکنده از فعالیت منافقان، خیانت کاران و جاسوسان بود که مانع از پیروزی قاطع امام (ع) گردید.

حجت‌الاسلام خزاعی افزود: از طرفی معاویه به مقابله با امام حسن (ع) برخاسته بود و از سوی دیگر در پی جنگ‌های سه گانه امام علی (ع) و به شهادت رسیدن بیشترین یاران باوفای اهل بیت (ع) مانند مالک اشتر و محمد بن ابی بکر، اوضاع برای سپاه اسلام بسیار دشوار شده بود.

وی در بخش پایانی سخنان خود هم گفت: بالاخره همان عواملی که امام علی (ع) و سپاهش را در مقابل معاویه متوقف ساخت، دوباره کارساز شد و صلح را بر امام حسن (ع) تحمیل ساخت و وضعی برای امام دوم شیعیان (ع) پیش آمد که جز صلح با معاویه، راه حل دیگری نمانده بود. البته امام حسن (ع) مقاومت زیادی نمود، ولی موقعی تن به صلح داد که یارانش از پیرامونش متفرق شدند و او را تنها گذاردند.

لازم به ذکر است که در پایان این مراسم، ذاکرین اهل بیت (ع) به مداحی و نوحه خوانی پرداختند.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (74)
کد خبر: 6723
  • برگزاری مراسم شهادت امام مجتبی(ع) در مسجد محمد رسول الله(ص) اسدیه

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 72736                              ديروز: 1                              امروز: 546

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.