04

وجود 19 هزار معتاد در خراسان‌جنوبی/ اعتیاد غالب در استان سنتی است/ اجرای طرح "مدیریت مورد" برای دانش‌آموزان معتاد

وجود 19 هزار معتاد در خراسان‌جنوبی/ اعتیاد غالب در استان سنتی است/ اجرای طرح "مدیریت مورد" برای دانش‌آموزان معتاد
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی گفت: در بحث اعتیاد دانش آموزان در استان کار خوبی از دو سال قبل آغاز شده و آن هم طرح "مدیریت مورد" است. این طرح، طرحی است که بین ستاد مبارزه با مواد مخدر استان و اداره‌کل آموزش و پرورش انجام شده است.


علی زندی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی، اظهار کرد: خراسان‌جنوبی استانی مرزی است و بیش از 460 کیلومتر مرز مشترک با بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در دنیا دارد.

 

تولید 84 درصد تریاک دنیا در افغانستان

وی افزود: کشور نابسامان افغانستان امروز بیش از 84 درصد تریاک دنیا را تولید می‌کند.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی بیان کرد: خراسان‌جنوبی به دلیل همجواری با استان‌های مجاور خود و به دلیل پهنای کویری که وجود دارد باعث شده در این استان در زمینه مصرف، حمل، نقل و گاها ترانزیت مواد مخدر درگیر باشیم.

 

19 هزار معتاد در خراسان‌جنوبی

زندی عنوان کرد: 16 هزار مرد و 3 هزار زن معتاد در استان داریم که امیدواریم این آمار و آنچه که امروز شاهد آن هستیم تغییر فاحشی نداشته باشد.

 

اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر

وی اظهار کرد: آنچه هم اکنون در خراسان‌جنوبی در حال شکل گیری است بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر است.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی گفت: مقام معظم رهبری در سال 1394 در حوزه‌ آسیب‌های اجتماعی ورود کرده و 5 آسیب و معظل بزرگ اجتماعی را اولویت بندی کردند که اولین و مهمترین آسیب را اعتیاد اعلام کردند.

 

زندی ادامه داد: به تبع آن ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری در راستای منویات مقام معظم رهبری چند سال است که بحث اجتماعی شدن مبارزه بامواد مخدر را پیگری می‌کند.

 

وی با اشاره به اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر، گفت: اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر یعنی اینکه از تمام ظرفیت ائمه جمعه و جماعات، روحانیون، بسیج، سپاه، صاحبان کلام و نفوذ بین مردم و سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه استفاده شود.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی بیان کرد: سعی بر این است که بتوانیم اطلاع رسانی و آگاه سازی را به کمک اصحاب رسانه به نوعی در استان ملکه ذهن مردم کنیم تا کمترین آسیب را نسبت به این پدیده شوم داشته باشیم.

 

اعتیاد غالب در خراسان‌جنوبی سنتی است

زندی با بیان اینکه در خراسان‌جنوبی اعتیاد غالب سنتی است، گفت: آنچه که باید به آن توجه شود این بوده که در برخی از مناطق روستایی و گاها مناطقی که حوزه‌های مرزی است شاهد تغییر الگوی مصرف مواد سنتی به صنعتی هستیم.

 

وی اظهار کرد: دراین راستا همکاران مبارزه با مواد مخدر در دستگاه‌های مقابله استان شبانه روزی تلاش و کوشش می‌کنند و نیروی انتظامی، سپاه، اطلاعات و مرزبانی نیز در حال تلاش و کوشش با سوداگران مرگ هستند.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی نیز بسیار در این زمینه حمایت‌های بی دریغی از دستگاه‌های مقابله‌ای استان در حوزه مبارزه با سوداگران مرگ انجام داده و می‌دهد.

 

زندی با اشاره به مسائل اقتصادی گفت: مباحث اقتصادی در مورد روی آوردن به سمت اعتیاد یا افزایش مصرف افراد معتاد دخیل بوده و بی تاثیر نیست.

 

وی عنوان کرد: در مقابل مافیای مواد مخدر بیکار نبوده به گونه‌ای که در برهه‌ای از زمان شاهد افزایش قیمت مواد مخدر صنعتی بودیم.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی گفت: مافیای مواد مخدر برای اینکه بازار مصرف خود را از دست ندهد تریاک را به قیمت ارزان و همراه با سرب وارد بازار کرد.سرب ماده‌ای کشنده بوده که تاثیرات منفی بر سلامت شخص در بازه زمانی می‌گذارد.

 

زندی بیان کرد: مافیای مواد مخدر رسما اعلام کرد که گردش مالی سالانه بیش از 1400 تا 1600 میلیون دلار داشته است.

 

وی گفت: مافیای مواد مخدر سعی می‌کند در هر شرایطی هم سود بالایی ببرد و هم بازار مصرف خود را از دست ندهد.

 

اهتمام پدر و مادر به فرزند

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی اظهارکرد: در بعضی از خانواده‌ها اهتمام لازم در بحث تربیتی به ویژه روابط عاطفی بین پدر و مادر دقت نمی‌شود و جوان به سمت همسالان روی می‌آورد.

 

زندی بیان کرد: جوانی که با اساس آموزه‌های دینی شاکله‌اش پایه ریزی نشده وقتی در سطح جامعه قرار گرفت فردی را به عنوان دوست انتخاب می‌کند که ضربات مهلکی بر پیکره و آینده جوان وارد می‌کند.

 

وی اظهار کرد: گاها به دلیل عدم توجه پدر و مادر به نوجوان و جوان شان متاسفانه نوجوان در دام افراد ناباب گرفتار شده و بعدها به عنوان مصرف کننده مواد و حتی حامل و قاچاقچی مواد مخدر معرفی می‌شود.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی بیان کرد: پدران و مادران نهایت دقت خود را در روابط با فرزندان خود داشته باشند بیشترین آسیبی که بر یک جوان وارد می‌شود نشأت گرفته از عدم برنامه ریزی صحیح و دقیق در خانواده است.

 

وضعیت اعتیاد در استان قرمز نیست

وی با بیان اینکه وضعیت اعتیاد در استان قرمز نیست، تصریح کرد: پلیس به عنوان یک مرجع تخصصی رسما اعلام کرده که در استان معتاد متجاهر نداریم و این باعث خوشحالی است اما نباید باعث شود که ما نسبت به این قضیه توجه نداشته باشیم.

 

اجرای طرح "مدیریت مورد" برای دانش‌آموزان معتاد

زندی با اشاره به اعتیاد در بین دانش آموزان، گفت: در بحث اعتیاد دانش آموزان در استان کار خوبی از دو سال قبل آغاز شده و آن هم طرح "مدیریت مورد" است. این طرح، طرحی است که بین ستاد مبارزه با مواد مخدر استان و اداره‌کل آموزش و پرورش انجام شده است.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی اظهار کرد: دادستان نیز نماینده‌ ویژه‌ای در این کارگروه منصوب کرده‌ و دستگاه‌های دیگری مانند دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل بهزستی در این طرح ذی صلاح هستند.

 

وی ضمن توضیح این طرح گفت: دانش آموز معتاد شناسایی شده و براساس یک پروسه مشخص و زمان بندی شده برای ترک هدایت می‌شود.

 

درمان بیش از 60 دانش آموز معتاد

زندی اظهار کرد: تا این لحظه بیش از 60 دانش آموز معتاد در استان درمان شده‌اند که هزینه‌های درمانی را ستاد مبارزه با مواد مخدر از محل اعتبارات کشوری پرداخت کرده است.

 

درمان و حمایت مالی از 500 زن معتاد

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی با اشاره به وضعیت درمان کودکان معتاد، بیان کرد: بیش از 320 کودک معتاد در استان با همکاری اداره کل بهزیستی درمان شدند و همچنین بیش از 500 زن معتاد درمان و حمایت مالی شدند .

 

 وی ادامه داد: به بیش از 950 نفر از محل اعتبارات ستاد مبارزه با مواد مخدر حمایت مالی صورت گرفته است.

 

سالم ترین رفیق فرزند، پدر و مادر

زندی با توصیه به نسل جوان، گفت: نوجوانان بدانند که بهترین، صمیمی‌ترین و سالم ترین رفیق برای آنها پدر و مادر هستند و اگر ناهنجاری در جامعه می‌بینند آن را درفضای گرم و صمیمی خانه با  پدر و مادر درمیان بگذارند که دچار آسیب نشوند.

 

فعالیت بیش از70  سازمان مردم نهاد در عرصه مبارزه با مواد مخدر

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی گفت: با توجه به تلاش‌هایی که در استان صورت گرفته و در حال انجام است بیش از 70 سازمان مردم نهاد فعال در عرصه مبارزه با مواد مخدر داریم که با این شرایط شاهد سیر صعودی اعتیاد در استان نیستیم .وضعیت اعتیاد در استان به سمت کاهش است.

 

وی با اشاره به وجود مواد مخدر جدیدی به نام گُل یا همان ماری جوانا، یادآور شد: به دلیل عدم شناخت و اطلاع از مضرات این مواد مخدر ممکن است در برخی از سنین جولان دهد و بتواند جایگاهی برای خود پیدا کند اما در مجموع اعتیاد در خراسان جنوبی سیر صعودی ندارد.

 

 زندی گفت: امیدواریم بتوانیم با همکاری تمام دستگاه‌ها و همت خود مردم به گونه‌ای برنامه ریزی و مدیریت کنیم که دراین حوزه شاهد کمتیرن آسیب باشیم.

 

مرزهای استان امن است

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی اظهار کرد: خراسان‌جنوبی به دلیل وجود مرزبانان از مرزهای امنی برخوردار است و اگر گاهی شاهد ورود مواد به استان هر چند اندک به استان هستیم به صورت کولباری است و ورود مواد به استان از سوی استانهای هم‌جوار است.

 

تغییر مسیر مواد مخدر

وی اظهار کرد: صاحب نظران اعلام کرده‌اند که در حال حاضر مسیر مواد مخدر تغییر کرده و دلیل آن نیز به برخورد قاطع دستگاه قضای، نیروی انتظامی، سپاه، اطلاعات، بسیج و مرزبانی برمی‌گردد.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی گفت: کشفیات مواد مخدر استان‌ها طی 8 ماه سال جاری بررسی شده حکایت از این دارد که در بعضی استان‌ها مسیرحمل مواد به سمت دریا بوده که این جای تقدیر و تشکر دارد.

 

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدایی که در عرصه مبارزه با مواد مخدر در استان و کشور به شهادت رسیده اند، گفت: طی یکسال گذشته شهیدان نایبی، کاردیده و یوسفی از نیروهای خدوم نیروی انتظامی استان در عملیات مبارزه با مواد مخدر جان خود را از دست دادند.


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (79)
کد خبر: 6830
  • وجود 19 هزار معتاد در خراسان‌جنوبی/ اعتیاد غالب در استان سنتی است/ اجرای طرح "مدیریت مورد" برای دانش‌آموزان معتاد

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
اين ماه: 74700                              ديروز: 3517                              امروز: 750

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.