اهل بیت(ع)

 

20
راهکارهایی برای آشنا‌یی کودکان با اهل‌بیت (ع)
چکیده: ما باید توحید جاری داشته باشیم، نه توحید راکد؛ بدین معنا که اعتقاد به توحید باید در زندگی ما نمود پیدا کند. توحید راکد در مرحله ذهنی باقی می‌ماند و فقط به درد پاسخگویی در قبر انسان می‌خورد. همه انسان ها بر اساس انکه اندیشه های گوناگونی دارند، احساسات و رفتارهایشان نیز گوناگون است؛ یعنی می توانند در سه حوزه وجودی خود که شامل اندیشه،... ادامه »
08
دستور پیامبر(ص) به برپایی عزای حمزه سیدالشهداء
چکیده: آنقدر نور ایمان در دل حمزه تابیده بود که او به پیامبر تعصب داشت! یعنی تسلیم محض بود. هیچ نقدی را تاب نمی‌آورد. هیچ عداوتی را تاب نمی‌آورد. کوچکترین و کمترین کلمه‌ای را که دون شأن پیامبر باشد تحمل نمی‌کرد. در سالروز شهادت حضرت حمزه علیه السلام بر آن شدیم تا در گفتگو با محمد علی موحدی؛ محقق و پژوهشگر علوم انسانی به مرور زند... ادامه »
02
وهابیت ریشه فاجعه تخریب بارگاه ائمه بقیع
چکیده: وهابیت مسأله زیارت، در موضوع شفاعت، در باب بناى بر قبور و امور دیگرى از این قبیل، همه را به نحوى مخالف شرع دانسته و با مسأله «شرک» و «بدعت» پیوند زدند و با آن مخالفت نمودند و از مهم‏‌‌ترین آنها بناى بر قبور بزرگان دین بود. قبرستان بقیع مکانی است که به دستور پیامبر اکرم (ص) برای دفن کردن اجساد یاران و نزد... ادامه »
13
دختری که زینت پدر می شود
چکیده: زینب سلام الله علیها بانویی است که زنان کوفه برای" درس تفسیرش"؛ نه فقط تفسیر قرآن، بلکه تفسیر عشق و علاقه و درس زندگی صف اندر صف در انتظار دیدار اویند . در روزهای ابتدایی سال نو هستیم ، روزهایی که با ایام مبارک رجب همراه شده است و امروز 15 ماه مرجب الرجب مصادف است با وفات عقیله بنی هاشم حضرت زینب سلام الله علیها. بانویی که با تمام روح لطیفش، اوج... ادامه »
13
قلب زینب صَبور وَ روز سیزده بدر!
چکیده: ما در آن روز – سیزده به‌در را می‌گویم- چه خواهیم کرد؟ فارغ از ریشه تاریخی این روز، به سیره محبین و عُشاق رفتار کنیم؟ یا به سیره بنی امیه؟! زندگی مملو از خوشی‌ها و سختی‌هاست. لیکن  به راستی که در تاریخ حیات بشری، هیچ کس به اندازه انبیاء و اوصیاء رنج و مشقت نکشیدند. گویا این قاعده‌‌ای جاری در هستیِ جهان است... ادامه »
11
چرا حضرت زهرا(علیهاالسلام) پشت درب رفتند؟!
چکیده: شبهه ای مطرح شده که چرا وقتی امام علی(علیه‌السلام) در منزل بود؛ حضرت زهرا(علیهاالسلام) برای باز کردن درب خانه رفتند تا پشت در به ایشان حمله شده و طفل وی سقط شود؟ چگونه غیرت علوی اجازه داد تا همسرش برای باز کردن در برود و خودش در گوشه‌ای امن بنشیند؟ ایام فاطمیه فرا رسیده، ایامی که در آن به حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) جسارت شد؛ ... ادامه »
10
شبهات شهادت حضرت زهرا(س)
چکیده: سلام شك و شبهه توي شهادت حضرت زهرا زياده لطفا تاريخ دقيق ازدواج ، تاريخ بچه دار شدن و به دنيا آمدن فرزندان و تاريخ شهادت و هر جزئياتي كه بنده بتوانم اثبات كنم را بنويسيد. پاسخ: در ابتدا بايد توجه كرد علت برخي اختلافات تاريخ صدر اسلام به اين علت است كه در آن دوره ها ضبط وقايع و نوشتن آن معمول نبود، راويان آنچه مي شنيدند بخاطر مي سپردند، مردم آن... ادامه »
10
کیفیت شهادت و وصیت حضرت زهرا سلام الله علیها
چکیده: کیفیت شهادت و وصیت حضرت زهرا (سلام الله علیها) به حضرت علی (سلام الله علیه) هنگام شهادت و دفن آن حضرت را توضیح دهید. پاسخ: در منابع شیعه و سنی در زمینه شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام مطالبی اعم از تاریخی و روایی ذکر شده است که در این مطلب اجمالا به آن می‌پردازیم. در كتاب روضة الواعظین روایت كرده‌اند كه حضرت فاطمه علیهاالسلام را بیماری... ادامه »
10
شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام از منظر علمای اهل تسنن
چکیده: یكى از شبهاتى كه از سوی اهل تسنن مطرح مى‎شود این است كه جریاناتى چون سوزاندن درِ خانه حضرت فاطمه (علیهاالسلام) و شهادت حضرت محسن(علیه السلام) در جریان هجوم به خانه و ... همه از كارهاى زشت و ناپسندى است كه آن را فقط شیعه نقل كرده و فاقد اعتبار است. ما در این مقاله قسمتى از عبارات‎ و روایاتی‎ كه علماى اهل تسنن از قرن سوم هجرى تا... ادامه »
09
فاطمه(سلام‌الله‌علیها)، صاحب مقام عصمت کبری
چکیده: آنچه می‌آید گزیده‌ای از بیانات حضرت‌ آیت الله العظمی وحید خراسانی پیرامون حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) و مقام عصمت کبری آن بانوی مکرمه است که در سال 1369 شمسی ایراد گردیده است. حیات گیاهان به دو عامل بستگی دارد؛ عامل اول قوت جذب و عامل دوم قوت دفع است، این دو نیرو در حیات حیوان به صورت خشنودی و خشم ظاهر می‌شود که هر د... ادامه »
04
به هرکس علی را بدهیم خیر کثیر داده ایم
چکیده: امیر مومنان و ائمه معصومین نمونه های کامل و جامع صاحبان حکمت و مصداق بارز و تمام عیار خیر کثیر هستند و پر واضح است که تصدی امامت امت و بر عهده گرفتن ماموریت خطیر هدایت ظاهری و باطنی شایسته دارندگان حکمت و برخورداران از خیر کثیر است حکمت آمیخته با مفهوم علم شده است اما حکمت معنایی فراتر از علم دارد. حکمت همانند علم فقط ناظر به صورت های ذهنی نیست،... ادامه »
02
چرا همه انسان ها مسلمان نیستند؟
چکیده: یکی از جلوه های رحمت خداوند - علاوه بر فراهم نمودن اسباب هدایت تکوینی در وجود انسان - ، فرستادن پیامبران الاهی است که راهنمای بشر برای رسیدن به مرتبۀ کمال نهایی هستند. برای روشن شدن پاسخ نکاتی را متذکر می شویم: 1. وجود خداوند تبارک و تعالی عین کمال، خیر و رحمت است. همه موجودات را بر اساس خیر و رحمت وجودی خود خلق نموده است و بهمین جهت ... ادامه »
28
صدقات امیرالمؤمنین علی(ع) چه بود؟
چکیده: چه صدقات و موقوفاتی از امام علی(ع) برجا مانده است؟ امام علی(ع) در دوران زندگی خود - چه در دوران پیامبر اسلام(ص)، چه در دوران خانه‌نشینی و چه در دوران حکومت - در تولید ثروت و مصرف‌کردن آن در راستای بهبود وضعیت جامعه دریغ نداشتند. آن‌حضرت همواره با تلاش و زحمت، اموال فراوانی به دست آورده‌ و آن‌را در راه خدا انفاق ‌کرد... ادامه »
08
توسل به انبیا و اولیا شرک نیست!
چکیده: وهابیان مسلمانان را شبیه بت‌پرستان مشرک می‌دانند، زیرا توسل به اولیا را شرک می‌دانند.  آیت الله جوادی آملی در پاسخ می‌فرماید: آنچه باعث شرک است، مستقل پنداشتن آن ولی یا نبی است. ولی اگر طلب حاجت، فقط از خدا باشد، لیکن از راه وسایط مقدسی که در اثر عبادت خدا، مراتب والایی را کسب کرده‌اند، هیچ منافاتی با توحید ندارد.... ادامه »
05
شیوه عالمان شیعه، عدم کتمان وقایع تاریخی
چکیده: مؤلف كتاب معرفة الامام از آيت الله صدرالدين جزايری نقل می‌كند كه تعدادی از علما در خانه علامه محسن امين جمع شدند و در آن مجلس شیخ عباس قمی به علامه محسن أمين اعتراض می‌كند كه چرا بيعت امام سجاد با يزيد را ذكر كردی!؟ ایشان در پاسخ می‌گوید: كتاب أعيان الشيعه كتاب تاريخ است و اين بيعت ثابت شده و امام سجاد (علیه‌السلام) برای حفظ جان... ادامه »
29
داستان شراء نفس چیست؟
چکیده: در سال ۱۳ بعثت وقتی قریش بر آزار و تحت فشار قرار دادن مسلمانان و مجبور ساختن آنان بر دست برداشتن از آیین اسلام و دلسرد کردن آن‌ها از یاری حضرت محمد(صلی الله و علیه وآله) پرداختند، پیامبر اکرم(صلی الله و علیه وآله) به یاران خود فرمان هجرت به مدینه را دادند، و یاران وی نیز در چند مرحله به صورت دسته‌های کوچک و پنهانی و دور از چشم قریش رهسپار... ادامه »
26
بیانیه تسلیت رحلت پیامبر اسلام(ص) و شهادت امام مجتبی(ع) و امام رضا(ع)
چکیده: در پی فرارسیدن سالگرد وفات حضرت محمد (ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام علی بن موسی الرضا(ع)، روابط عموی با صدور بیانیه‌ای این ایام را به ملت شریف ایران تسلیت گفت. به گزارش روابط‌عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، دراین پیام آمده است: این روزها ایام سالگرد وفات حضرت محمد مصطفی(ص) است که بنای ستم و بیدادی را که بر فرزند آدم می‌رفت ب... ادامه »
24
سخنرانی جالب امام حسن(علیه السلام)در حضور پدر
چکیده: از تفسیر فرات بن ابراهیم کوفی روایت شده که به سند خود از امام صادق جعفر بن محمد(ع)روایت کرده که فرمود: روزی علی بن ابیطالب(ع)به فرزندش حسن فرمود: «یا بنی قم فاخطب حتی اسمع کلامک »! پسرم برخیز و سخنرانی کن تا من سخنرانی تو را بشنوم.) از تفسیر فرات بن ابراهیم کوفی روایت شده که به سند خود از امام صادق جعفر بن محمد(ع)روایت کرده که فرمود:... ادامه »
24
شیعیان معترض به صلح امام حسن مجتبی (علیه السلام)
چکیده: پس از صلح امام حسن (ع) با معاویه برخی از شیعیان این واقعه را باور نکردند. آنان نمی‌پذیرفتند که امامشان با معاویه صلح کرده باشد. برخی از آن‌ها به نزد امام حسن (ع) رفتند و به ایشان اعتراض کردند. در ادامه به بررسی اعتراضات شیعیان به امام حسن (ع) می‌پردازیم. پس از شهادت امیرالمؤمنین علیه‌السلام در رمضان سال ۴۰ ه.ق، مردم کوفه به س... ادامه »
24
وصیت امام حسن به برادرش حسین(علیه السلام)
چکیده: و این هم وصیتی است که از امالی شیخ(ره)نقل شده که به برادرش امام حسین(ع) فرمود و این هم وصیتی است که از امالی شیخ(ره)نقل شده که به برادرش امام حسین(ع) فرمود: «هذا ما اوصی به الحسن بن علی الی اخیه الحسین بن علی: اوصی انه یشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له، و انه یعبده حق عبادته، لا شریک له فی الملک، و لا ولی له من الذل، و انه خلق کل ... ادامه »
صفحه 1 از 12اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدي   آخرين   
تاکنون: 162848             این ماه: 86502         دیروز: 4645         امروز: 2199

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.