اهل بیت(ع)

 

19
ادب ورود به محرم را از امام کاظم(ع) بیاموزیم
چکیده: امام رضا(ع) در روایتی حالات پدر بزرگوارشان امام کاظم(ع) را در هنگام ورود به ماه محرم بیان فرموده‌اند. پیامبر اکرم صَلَی‌اللّهُ عَلَیهِ و آله وسَلّم فرمودند: إنَّ لِقَتلِ الحُسَینِ حَرارَةً فی قُلوبِ المُؤمِنینَ لاتَبرُدُ أبَدا؛ شهادت حسین سلام‌الله علیه، آتشى در دل مؤمنان درانداخته است که هرگز سرد نخواهد شد. به همین مناسبت ... ادامه »
19
روضه‌های جانسوز امام علی(ع) برای شهدای کربلا
چکیده: هنگامی که با علی بن ابی طالب (ع) به طرف صفّین می‌رفتیم، به منطقه کربلا رسیدیم. امام در کناره لشکر ایستاد و سپس به چپ و راست نگریست، گریست و فرمود: «به خدا سوگند، این جا خوابگاه مرکب‌ها و جای کشته شدن آنهاست.» یکی از موضوعات دینی و تاریخی که در منابع روایی مورد توجه و دقت اندیشمندان اسلامی قرار داشته، مسأله علم امام علی ... ادامه »
19
واکنش امام حسین(ع) به خبر شهادت مسلم
چکیده: وقتی خبر شهادت مسلم به امام حسین(ع) رسید، حضرت گریست و جملاتی در وصف وی گفت. کاروان حسینی عرصه ظهور برترین ارزش‌های دینی و سرپرست آن از برترین معلمان عالم هستی از ازل تا به ابد است. این کاروان که حرکت خود را از مکه به قصد کربلا آغاز کرده بود، در طول مسیر و در صحنه‌های مختلف در کلاس درس امام حسین(ع)، این آموزگار مکتب وحی قرار می&zw... ادامه »
15
مباهله، سندی قطعی بر فضیلت و امامت امیرالمومنین(ع)
چکیده: با اینکه در آن زمان تعداد مسلمانان زیاد بود و خود پیامبر اکرم نیز بستگان زیادی داشتند و می توانستند بسیاری از آنها را همراه خود برای مباهله ببرند؛ اما ایشان از میان آن همه، تنها چهار نفر را انتخاب کردند. مباهله واقعه ای تاریخی و مسلّم است که در وقوع آن تردیدی نیست. آنچه مهم است شخصیت‌های سازنده این واقعه هستند که باعث این رخداد تاریخی ش... ادامه »
15
تا چه حد می‌توان به معرفت امام رسید؟
چکیده: در معرفت الامام باید به اکتناه به نورانیت امام برسید؛ یعنی انسان باید به آن مقام نورانیت امام که کلمه نور الهی است و خدای متعال در عالم آفریده، و به تعبیر دیگر به مَثَل نور الهی راه پیدا کند. اخلاق کریمه و اخلاق رذیله، دو جریان هستند که به دو نظام گسترده تبدیل می شوند و بر محور این دو نظام و این دو دستگاهِ اراده، یک حیات اجتماعی و تاریخی شکل... ادامه »
14
دستاوردهای حادثه مباهله
چکیده:  جریان مباهله نقطه عطفی در تاریخ اسلام محسوب می‌شود; چرا که در آن روز بار دیگر نور اسلام در آفاق هستی درخشیدن گرفت و عالمیان در سال نهم هجرت، حقانیت نبوت پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله و منزلت اهل بیت آن حضرت را برای چندمین بار به نظاره نشستند و روز مباهله، به عنوان یکی دیگر از روزهای جشن و پیروزی و روز دعا وشکرگزاری در تاریخ اسلام ثبت ش... ادامه »
14
اگر غدیر نبود جهانی خلق نمی‌شد
چکیده: با توجه به مضمون حدیث لولاک، ولایت یکی از اهداف مهم خلقت است که بدون آن خلق کردن جهان عبث خواهد بود؛ حال اگر غدیر به عنوان آغاز ولایت وجود نداشت، خلق کردن عالم عبث می‌شد. خالق جهان زمانیکه انسان را خلق می‌کرد، نمی‌خواست او را بدون هدف رها کند که این‌کار از مخترع با شعور بشری هم امکان ندارد سر بزند، چه برسد به خالق عقل که قطعا... ادامه »
10
اطلاعیه سازمان تبلیغات اسلامی به‌مناسبت میلاد باب الحوائج امام کاظم علیه السلام
چکیده: سازمان تبلیغات اسلامی با صدور اطلاعیه‎ای، فرارسیدن سالروز میلاد هفتمین پیشوا و امام شیعیان حضرت موسی ابن جعفر علیه السلام را به عموم ملت شریف ایران تبریک گفت. به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، در این اطلاعیه آمده است: هرچه گذر زمان‎ها بر پهنای دفتر تاریخ می‌افزاید و زمین تجربه حیات معنوی آدمیان را نظاره می‌کند، پیو... ادامه »
08
چرا غدیر به غیبت ختم شد؟!
چکیده: حجت الاسلام سلیمانی با اشاره به علل غصب ولایت امیرالمومنین(ع)، گفت: اینکه ولایت، یک روز در غدیر در راس و بالای دست رسول خدا(ص) بود و امروز به جایی می رسد که نمی تواند در جامعه حاضر باشد، علل متعددی دارد. حجت‌الاسلام جواد سلیمانی، استاد حوزه و کارشناس تاریخ اسلام در گفت و گو با خبرنگار مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان درباره فلسفه رسیدن به غیبت... ادامه »
05
زیارت جامعه؛ منشور و سند امام شناسی
چکیده: اصل در عالم خداوند است، اوست که بر همه چیز قادر، توانا، دانا و حکیم است و اهل بیت علیهم‌السلام واسطه‌هایی هستند که به وسیله تمسک به آن‌ها می‌توان به منبع اصلی وصل شد. یکی از برکات و نمودهایی که از کرم و بزرگی اهل بیت علیهم السلام من جمله امام هادی علیه السلام می توان از آن ها یاد کرد این است که آنان خیلی از گنج هایی از مع... ادامه »
04
پیام تبریک سازمان تبلیغات اسلامی به مناسبت میلاد امام هادی(ع)
چکیده: روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی با صدور پیامی به مناسبت سالروز میلاد حضرت امام علی النقی (ع )، این روز را به همه شیفتگان راه ولایت و امامت تبریک و تهنیت گفت. به گزارش روابط‌عمومی سازمان تبلیغات اسلامی در این پیام آمده است: هنگامی که نامش را برزبانمان می‌رانیم آمیزه‌ای از احساس تعالی و شکوه در قلب‌‌هایمان می‌نشین... ادامه »
04
انکار تداوم امامت، استقرار نبوت را زیر سوال می برد
چکیده: کسانی می خواهند تداوم امامت را انکار کنند که انکار تداوم، استمرار را و سپس استقرار نبوت را زیر سوال می برد. متن زیر جلسه شانزدهم از سلسله مباحث مهدویت است که توسط حجت الاسلام سیدمحمدباقر علوی تهرانی ایراد شده است. عنوان دوم روایت در اثبات تداوم رهبری در ائمه اطهار این است که می فرماید «زمین از حجت خالی نمی ماند.» ذیل این عن... ادامه »
28
توصیه‌های طلایی امیرالمومنین(ع) برای موفقیت دولت تدبیر و امید
چکیده: در اندیشه و سیره مدیریتی علوی محور مدیریت صحیح دانش و دانایی است، زیرا اساس هر تصمیم و اقدام برنامه درست، دانش جامع و عمیق است، و این دانایی نیز جز با همفکری و بهره گیری از آرا و نظرات صاحبان علم و تجربه تحصیل نمی شود. بدون شک در میان نظام نامه های مدیریتی و حکومتی هیچ آیین نامه و دستورالعملی به زیبایی عهده نامه مالک اشتر نیست، نظام نامه ی بسیار... ادامه »
27
چرا بیشتر معارف در زمان امام باقر (ع) انتشار یافت؟
چکیده: انتشار معارف و تربیت علمای بزرگ که منشأ خدمات برای جهان اسلام بودند؛ بیشتر در زمان امام محمد باقر (ع) انجام شد.  اما چرا این امر بیشتر در زمان امام پنجم شیعیان صورت گرفت ؟ لفظ «باقر» به معنای «شکافنده» است و این لقب را پیغمبراکرم(ص) به وسیله جابربن عبدلله انصاری به حضرت داده  اند. پیامبر اکرم (ص) ... ادامه »
21
چرا در نیازهای مادی به امام جواد متوسل می‌شویم؟
چکیده: علما، دانشمندان و اهل ذوق برای ورود به قلب امام رضا، جلب نظر ایشان و نیز برای محبوب شدن نزد امام رضا علیه السلام امام جواد را واسطه قرار می دهند و بیان می کنند که برای ورود به محضر امام رضا علیه السلام از "باب الجواد" وارد شوید. به مناسبت شهادت امام نهم، امام محمد تقی علیه السلام گفتگویی داریم با دکتر ابراهیم عزیزی بهروز، استاد حوزه و دانشگاه. ... ادامه »
20
پیام تسلیت سازمان تبلیغات اسلامی به مناسبت شهادت امام جواد(ع)
چکیده: روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی با صدور پیامی شهادت امام محمد تقی علیه‌السلام را به همه شیفتگان راه ولایت و امامت تسلیت گفت. به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، در این پیام آمده است: حضرت جواد‌الائمه امام محمدتقی علیه‌السلام به دو لقب با مسمای تقی و جواد ملقب است و نهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت در تقوا و جود و ... ادامه »
01
منزلت و جایگاه حضرت زهرا (س) نزد امیرالمومنین(ع)
چکیده: منزلت و جایگاه رفیع حضرت زهرا (علیها السّلام) در نزد حضرت علی(علیه السّلام) نشانگر اوج شخصیّت زن در نگاه اوست. یک زن می تواند چنان بالا رود که مایه ی مباهات و افتخار امام(علیه السّلام)گردد. بیان عظمت مقام حضرت فاطمه (علیها السّلام) در نزد حضرت علی (علیه السّلام) خود تحقیق مستقلّی می طلبد؛ لیکن در اینجا فهرست وار، به ذکر پاره ای از موارد، پرداخته شد... ادامه »
20
راهکارهایی برای آشنا‌یی کودکان با اهل‌بیت (ع)
چکیده: ما باید توحید جاری داشته باشیم، نه توحید راکد؛ بدین معنا که اعتقاد به توحید باید در زندگی ما نمود پیدا کند. توحید راکد در مرحله ذهنی باقی می‌ماند و فقط به درد پاسخگویی در قبر انسان می‌خورد. همه انسان ها بر اساس انکه اندیشه های گوناگونی دارند، احساسات و رفتارهایشان نیز گوناگون است؛ یعنی می توانند در سه حوزه وجودی خود که شامل اندیشه،... ادامه »
08
دستور پیامبر(ص) به برپایی عزای حمزه سیدالشهداء
چکیده: آنقدر نور ایمان در دل حمزه تابیده بود که او به پیامبر تعصب داشت! یعنی تسلیم محض بود. هیچ نقدی را تاب نمی‌آورد. هیچ عداوتی را تاب نمی‌آورد. کوچکترین و کمترین کلمه‌ای را که دون شأن پیامبر باشد تحمل نمی‌کرد. در سالروز شهادت حضرت حمزه علیه السلام بر آن شدیم تا در گفتگو با محمد علی موحدی؛ محقق و پژوهشگر علوم انسانی به مرور زند... ادامه »
02
وهابیت ریشه فاجعه تخریب بارگاه ائمه بقیع
چکیده: وهابیت مسأله زیارت، در موضوع شفاعت، در باب بناى بر قبور و امور دیگرى از این قبیل، همه را به نحوى مخالف شرع دانسته و با مسأله «شرک» و «بدعت» پیوند زدند و با آن مخالفت نمودند و از مهم‏‌‌ترین آنها بناى بر قبور بزرگان دین بود. قبرستان بقیع مکانی است که به دستور پیامبر اکرم (ص) برای دفن کردن اجساد یاران و نزد... ادامه »
صفحه 1 از 13اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدي   آخرين   
اين ماه: 138719                              ديروز: 4401                              امروز: 3807

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.