هندوییسم

07
تثلیث در برهمنیزم و مسیحیت
چکیده: مسیحیت دینی است که برخی از اعتقادات اساسی خود را از ادیان دیگر وارد کرده؛ به عنوان مثال یکی از این ادیان برهمنیزم در هندوستان است که تثلیثی به نام تریمورتی را ارائه می‌نماید که کارایی اقانیم آن مشابه کارایی اقانیم تثلیث مسیحی است. اینکه مسیحیت آموزه‌هایی را از ادیان دیگر قرض گرفت، مسئله‌ای است که با مطالعه‌‌ی&nb... ادامه »
02
انتخاب افراد در آیین هندو به صورت تکوینی است
چکیده: برنامه شعبده شوم رادیو گفت و گو با موضوع بررسی ادیان نوظهور و فرق انحرافی هندوئیسم، با حضور دکتر حسینی قلعه بهمن (عضو هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و مدیرمسئول نشریه معرفت ادیان) و دکتر محمدرسول ایمانی (عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی) روی آنتن رفت. در این برنامه دکتر حسینی قلعه بهمن با اشاره به افرادی که هندو متولد می شوند، گف... ادامه »
11
هدف کمک به دیگران در آیین هندو
چکیده: عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: در آیین هندو کمک رسانی به فقرا فقط به دلیل ارتقای جایگاه فرد امدادرسان صورت می گیرد، به طوری که فرد امدادگر با کمک به فقرا در تلاش است تا جایگاه دنیوی خود را در دنیای بعدی ارتقا دهد. به گزارش فرقه نیوز؛ به نقل از رادیو گفت وگو، برنامه «شعبده شوم» با موضوع «بررسی ادیان نوظهور و فرقه انح... ادامه »
03
تجلیات ویشنو اسطوره ی برهمایی
چکیده: نویسنده: ورونیکا ایونس مترجم: باجلان فرخی ماتسیه نخستین تجلی ویشنو به هیأت ماهی و اسطوره ئی است که از اساطیر برهما گرفته شده و با مانو پیوند دارد. در این اسطوره ویشنو به وی وسَوَتَه هفتمین مانو و نیای انسان نمایان و هدف او از این تجلی نجات انسان ها از توفانی بزرگ است. ویشنو به هیأت ماهی شاخدار و زرین کوچکی به زمین نزول می کند و پس از بالیدن طول ... ادامه »
03
دين برهمايي و اعتقادات هندوها
چکیده: آیین هندو در قدیم دین برهمایى خوانده مى شد که به برهما، خداى هندوان اشاره مى کرد. هندوئیسم شکل تکامل یافته آنیمیسم است و به همین دلیل بنیانگذار آن شناخته شده نیست . این آیین گونه اى فرهنگ ، آداب و سنن اجتماعى است که با تهذیب نفس و ریاضت همراه شده و در تمدن و حیات فردى و جمعى مردم هندوستان نقش بزرگى داشته... ادامه »
03
آشنایی با آیین سیک
چکیده: انشعابات تازه تری نیز در آیین هندو وجود دارد که آیین سیک (Sikh) یعنی شاگرد، معروفترین آنها است . برخورد اسلام و هندوئیسم در هندوستان در دورانهای گوناگون مذاهب التقاطی چندی را پدید آورده است . یکی از عرفای بزرگ مسلمان به نام کبیر (1440-1518) توحید اسلامی را با برخی عقاید هندویی در آمیخت و مریدان بی شماری گردآورد. یکی از شاگردان وی نانک (Nanak) بود ک... ادامه »
03
نقد آیین هندوئیسم
چکیده: اشاره:  آیین هندو از قدیمی ترین آیین های زنده ی دنیا است که هم چون بستری آماده، خاستگاه ده ها آیین جدید شده است؛ گاهی در مقابل فرزندانش شکست را پذیرا گشته و گاه با بازسازی ساختار خویش، آنان را به خارج از مرزهای سنتی خود، رانده است. به هر صورت نقدهای کلی متعددی بر این آیین وارد است که مهم ترین آن ها طبقاتی کردن جامعه، عقاید نژاد پرستانه و عد... ادامه »
03
آشنایی با آیین هندوئیسم
چکیده: آیین هندو در قدیم دین برهمایی خوانده می شد که به برهما، خدای هندوان اشاره می کرد. هندوئیسم شکل تکامل یافته آنیمیسم است و به همین دلیل بنیانگذار آن شناخته شده نیست . این آیین گونه ای فرهنگ ، آداب و سنن اجتماعی است که با تهذیب نفس و ریاضت همراه شده و در تمدن و حیات فردی و جمعی مردم هندوستان نقش بزرگی داشته است . 1. مردم هند پیش از هجوم آریاییها ... ادامه »
02
آيا سوزاندن زن در كنار جنازه همسرش از احكام واجب آيين هندو است؟
چکیده: واژه هندوئيزم اشاره به سنت ديني پيچيده اي دارد كه از چند هزار سال قبل در شبه قارة هند آغاز شده و اكنون به صورت اعتقادات و مناسك به غايت متنوع بيش از 650 ميليون نفر در آمده است.[1] به عبارت ديگر دين هندو عبارت است از مجموعه اعتقادات و سازمانهاي بي شمار و در هم آميخته كه از زمان پيدايش آثار و كتب مقدس وداها به ظهور رسيده و تا كنون ادامه دارد.[2]... ادامه »
02
جایگاه زن در هندوئیسم و اسلام
چکیده: چکیده: زن در میان هندوهای قدیم منزلت و جایگاهی نداشته و به او به عنوان یک انسان پیرو نگریسته شده است هرچند در اوپانیشادها برای زن یک ارزش ذاتی قائل شده­اند و زن و مرد، نیمه­های برابری هستند که هریک دیگری را کامل می­کند؛ با این وجود امروزه از لحاظ قانونی هیچگونه فرقی بین زن و مرد در هند وجود ندارد و زنان می­توان همانند مردان به فعالیّت­های سیاسی و ... ادامه »
13
بشارت ظهور منجی در كتب مقدس هندوها
چکیده: مقدمه: در آیین هندو كتب مختلفی به چشم می‌خورد كه ظهور منجی را بشارت داده است و حتی باید ذكر كرد كه بعضی از نشانه‌هایی كه این كتب می‌دهند، با همان نشانه هایی که برخی از ادیان ابراهیمی درباره ظهور منجی ذکر می کنند،تا حدودی منطبق است . در این نوشتار برآنیم تا ماهیت حقیقی کلکی و مختصات پادشاهی وی درآخرالزمان  را در کتب مقدس هندویا... ادامه »
23
تدريس اجباری هندوئيسم در مدارس هند منتفی شد
چکیده: با افزايش اعتراض‌ها و خشم مسلمانان هندوستان، پيشنهاد حزب حاكم افراط‌گرای هندو در دولت مركزی ايالت «ماديا پرادش» هند، مبنی بر تدريس اجباری هندوئيسم و افزوده شدن دروس دينی هندو در مدارس دولتی منتفی اعلام شد. «عارف مسعود»، از اعضای هيئت حقوقی مسلمانان هند، اعلام كرد: تصميم گنجاندن بخش‌هايی از كتاب «گيتا&... ادامه »
18
آیین هندو
چکیده: آیین هندو در قدیم دین برهمایى خوانده مى شد كه به برهما، خداى هندوان اشاره مى كرد. هندوئیسم شكل تكامل یافته آنیمیسم است و به همین دلیل بنیانگذار آن شناخته شده نیست . این آیین گونه اى فرهنگ ، آداب و سنن اجتماعى است كه با تهذیب نفس و ریاضت همراه شده و در تمدن و حیات فردى و جمعى مردم هندوستان نقش بزرگى داشته است[1].     حدود قرن 6 ق .... ادامه »
اين ماه: 72676                              ديروز: 1                              امروز: 486

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.