اُشو(راجنیشیسم)

25
الیستر کرولی معلم پائولو کوئلیو
چکیده: پائولو کوئلیو علاوه بر آنکه نویسنده‌ای با اندیشه‌های اباحه‌گرایانه است، عرفان سکولار را نیز تبلیغ می‌کند.  او می‌کوشد در آثار خود این نکته را تلقین کند که الزاماً نباید با دعا و نیایش به درگاه خداوند تقرب جست، بلکه از راه‌های دیگر نیز می‌توان سعادتمند شد.  عرفان بیان‌شده در آثار او، ترویج‌گرِ... ادامه »
15
توصیه اُشو به مریدانش: بی‌نظم باشید!
چکیده: از آن‌جا که انسانیت انسان‌ها مشترک است از این‌رو برای تعلیم و تربیت انسان، اصول مشترک انسانی وجود دارد که در همه زمان‌ها و مکان‌ها برای همه انسان‌ها مفید و لازم است. تنها در بعضی از مسائل فردی و اجتماعی مسائل جزئی خاص وجود دارد که برای هرکشوری قوانین و نظم خاصی که مخصوص آن کشور هست تنظیم و تصویب کرده و به اجرا در می&zw... ادامه »
11
جایگاه رقص و سماع در مکتب اوشو
چکیده: ایجاد شور و شوق عرفانی و حال و وجد روحانی توسط رقص، موسیقی، شعرخوانی و پایکوبی را سماع گویند . سماع در میان قریب به اکثر فرقه های متصوفه رواج داشته و در آئین های هندو، قبیله های سرخ پوستان و کشورهای آفریقایی همچون کنیا، نیجریه تا چه رسد به قاره آمریکا از آمریکای مرکزی گرفته تا برزیل و ... اوشو می گوید: «رقصیدن خاموش نیست. کار بسیار پویایی ا... ادامه »
11
مسلک عرفانی اوشو در گرایش های معنوی سرزمین هند(قسمت 2)
چکیده: مجله پگاه حوزه / 2 آبان 1388 - شماره 265  مهمترین تعالیم اوشو مسلک اوشو دارای اداب و رسومی است که اساس تعالیم عملی اوشو را در بردارد که مهم ترین آنها عبارتند از : انواع مراقبه، رقص، سماع، سکس، سکوت، عشق ورزی، سرور، یوگی، ذن، ... وی در سخنرانی ها اذعان می نمود که انسان در عصر حاضر با توجه به پیشرفت تکنولوژی نیاز به معنویت دارد معنویتی که ... ادامه »
11
مسلک عرفانی اوشو در گرایش های معنوی سرزمین هند(قسمت 1)
چکیده: مجله پگاه حوزه/  18 مهر 1388 - شماره 264 مشرق زمین گهواره ی فرهنگ دینی و مسالک عرفانی است. بسیاری از تفکرات معنوی و الهامات روحانی در شرق جهان پدید آمده. شرق مولد انبوهی از مکاتب عظیم دینی عرفانی عصر حاضر است. ریشه ی بسیاری از عرفان های غربی و تعالیم و آموزه های آنان برگرفته از مکاتب غنی مشرق است. این نقطه ی جغرافیایی در جهان مرکز بروز بزرگت... ادامه »
11
باگوان شری راجنیش اوشو
چکیده: اوشو، عارف و فیلسوف معاصر هندی است. وی در 11 دسامبر 1931 در روستای کوچک و دورافتاده کوچ وادا در ایالت مادهیا پرادش بدنیا آمد. و از همان آغاز کودکی بیشتر تحت تاثیر پدربزرگ و مادربزرگ مادری خود بود. وی علاقه وافری نسبت به آنان داشت. در سن هفت سالگی پدربزرگ مادری اش را از دست داد و به گفته خویش این واقعه تاثیر عمیقی بر زندگی درونی او گذاشت و پنجره ای... ادامه »
01
نگاه اوشو به انبیاء الهی
چکیده: در بین این فرقه ها، اشو که در ابتدا خود را در ردیف پیامبران بزرگ معرفی کرده و حتی کار خویش را شبیه آنها معرفی می کند و با نامگذاری ساده همه پیامبران و خودش را در یک مقام قرار میدهد و میگوید: راه من ساده است، به سادگی راه کریشنا، مسیح (ع)، موسی (ع)، و زرتشت … چون فقط نام ها متفاوتند. و الا راه یکی است.(اشو، و آنگاه نبودم ص ۱۱۴) … من ... ادامه »
01
نظر اوشو در مورد ازدواج
چکیده: ازدواج از امور مقدس در هر آیین به شمار می رود، که در ادیان و ملل مختلف با رسومات خاصی انجام گرفته و رسما به ثبت می رسد. ازدواج در هر کشوری که صورت گیرد، همیشه به دنبال خود تعهداتی را نیز دارا بوده، که طرفین باید قبل و بعد از ازدواج به آن تعهدات عمل کنند. ازدواج هدف ازدواج تشکیل خانواده و بقای نسل انسانیت است، و یکی از اهداف که در سیر ازدواج دیده می... ادامه »
04
نظر اشو درباره ادیان
چکیده: با توجه دین خانوادگی اشو، مذهب جین بوده و این مذهب بر فقر و عزلت و کناره گیری از دنیا و نعمت های آن تاکید می کند لذا اشو بدون دقت در سخن خود گفته دیگر ادیان هم می خواهند انسان را به فقر و بی اعتنایی نسبت به مال و ثروت بکشانند و اشو می گوید: «بیشتر مذاهب دست به دست هم داده اند تا جایی که می توانند انسان را به فقر بکشانند. آنها شدیدا پول را مح... ادامه »
04
اوشو و ترویج دینی جنسی
چکیده: اوشو روشهای زیادی برای به وجود آمدن عمل اتحاد و یکی شدن پیشنهاد داده و آنها را در تمرینات شبکه ای و سلسله وار  خود به شاگردان نیز آموزش می دهد. و برای اینکه بتواند تصویری جذاب از سکس{آزادی جنسی} نشان دهد به الفاظ و واژهای چون: "بدل شدن از پستی به عالی،و یا تبدیل شدن لجن به نیلوفر"تمسک جسته است، تا خوانده را به گفتارهایش ترغیب کند. اومی گوید:س... ادامه »
26
خدا از منظر اوشو
چکیده: تعابیری که اوشو در مورد خداوند به کار می برد بسیار زیادتر از مواردی هست که ذکر می کنیم. یکی از جملات تکان دهنده اوشو درباره خداوند چنین است:اگر خداوند سکس را گناه بداند،بنابراین در این دنیا هیچ گناه کاری بزرگتر از او نیست!در تمامی کائنات گناه کار بزرگتری از او وجود ندارد.(1) همچنین او می گوید:در هنگام سکس شما به جهان هستی از همیشه نزدیکتر هستید.ت... ادامه »
08
چکیده: اوشو بعد از تحصیلات مقدماتی، در رشته فلسفه در دانشگاه مشغول به تحصیل شد و بعد از پایان دوره تحصیل، حدود 9 سال هم فلسفه را در دانشگاههای هند، خصوصا دانشگاه جبل پور تدریس کرد . اوشو در طول تحصیل چند بار از دانشگاه اخراج شد. فقط به یک دلیل ساده که از استاد بیشتر می دانستم، من زیاد می خواندم، و استاد سی سال پیش که «پی اچ دی» گرفته و استاد... ادامه »
09
اوشو و نگاه او به خانواده و جامعه
چکیده: خانواده یکی از مهم‌ترین نهادهای اجتماعی است؛ مکانی که در آن زن و شوهر در کنار یک‌دیگر به آرامش رسیده و کانونی گرم برای تربیت نسل آینده فراهم می‌کنند: «و از نشانه‏هاى او اين‌كه همسرانى از جنس خودتان برای شما آفريد تا در كنار آن‌ها آرامش يابيد، و در ميان‌تان مودت و رحمت قرار داد.»(1) به راستى وجود همسران... ادامه »
اين ماه: 72688                              ديروز: 1                              امروز: 498

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.