معارف اسلامی

 
15
زمان پیدایش مهر برای سجده در نماز
چکیده: بحث در این نیست که آیا سجده بر مُهر و خاک صحیح است یا خیر بلکه بحث در این است که آیا سجده بر فرش و لباس صحیح است یا خیر؟ سوال مُهر نماز از چه زمانی رایج شده است؟ آیا در زمان حضرت محمد(ص) هم، مهر استفاده می شد؟ آیا آیه ای در قرآن هست که بر نماز خواندن با مهر دلالت کند؟ پاسخ در مورد چیزهایی که سجده بر آنها صحیح است، پیروان مذهب شیعه به پیرو... ادامه »
09
دینداری در گرو عملگرایی دینی
چکیده: دین اسلام اساسش بر عمل کردن است. یعنی اگر دعوت به ایمان می کند اگر دستور به علم آموزی می دهد، این مفاهیم را در حقیقت ابزاری برای درست عمل کردن قرار داده است وگرنه یک نفر بگوید من به خدا ایمان دارم ولی اختلاس هم می کنم، در حقیقت چنین آدمی اصلا ایمان ندارد.   متاسفانه جوامع اسلامی همیشه دچار ظاهرگرایی دینی و عمیق شدن در الفاظ دین بوده است. ا... ادامه »
02
این عمل را در ماه رجب قدر بدانید
چکیده: درباره فضیلت ماه رجب فرموده اند: «آگاه باشید که رجب، ماه ساکت خداوند است (شَهْرُ اللَّهِ الْأَصَمُّ) و آن، ماه با عظمتی است و ماه رجب را (اصم) نامیده‌اند؛ چون هیچ ماهی در احترام و فضیلت، به آن نمی‌رسد. در میان ماه‌ های قمری سه ماه رجب و شعبان و رمضان از بقیه ماه‌ ها با فضیلت‌ ترند و اعمال عبادی در آن ماه‌ ها... ادامه »
13
عاقبت ناشکری در برابر بلاهای کوچک
چکیده: ممکن است ما از فقر و نداری گلایه و شکایت کنیم، خدای ناکرده گیر یک مرض لاعلاج و مشکلات حادتری بیافتیم، که بگوییم: خدایا همان فقر برایم بهتر بود. سعدی یک داستان خوبی دارد می گوید: کسی جوراب نداشت، کفش نداشت، ناله می زد، نوحه می زد این چه وضعی است؟! خدایا نداشتی چرا خلق کردی؟ یک روز د دید یک نفر دو پا ندارد. به سجده افتاد و گفت: خدایا من اشتباه کرد... ادامه »
08
چرا خداوند عالم، قادر و عادل، شر را خلق کرد؟
چکیده: مسئله شر (evil) یكی از كهن‌ترین مسایلی است كه از دیرباز اندیشه آدمی را به خود مشغول داشته است. از آن هنگام كه انسان پا به عرصه خاك گذاشت، خویشتن را هم‌آغوش رنج و رنجوری یافت و همراه با شیرینی لذت و كامیابی، تلخی محنت و ناكامی را چشید و به‌زودی دانست كه حیات آكنده از نیكی و نیآلوده به شر و بدی، آرزویی دست‌نیافتنی است.   ... ادامه »
08
مباحث شناخت دعا و طرق اجابت آن
چکیده: توجه به حاجات مادی و معنوی در دعا در بین امور آخرتی هم اهمّ امور برای من این است که گناهانم آمرزیده شود. می ‏گوییم «دفع ضرر» اولی است از «جلب منفعت»؛ آیا بهتر نیست که انسان جلوی ضرر را بگیرد تا بخواهد جلب منفعت کند؟ اصلاً عاقل اینگونه است.   حاجات معنوی و آخرتی امام باقر(علیه‏ السلام) به ابوبصیر، اوّل به&r... ادامه »
01
همه چیز حلال است مگر خلافش ثابت شود
چکیده: تبیین قاعده اصالت حلیت و مباح بودن همه چیز همه چیز حلال است مگر خلافش ثابت شود هستند کسانی که از شدت تقیدات دینی به وسواس و سخت گیری در امر دین و حلال و حرام دچار می شوند. حتی قطع رحم می کنند تا خدایی نخواسته مال دیگران حرام نباشد. غافل از آنکه خود خداوند هم چنین سختگیری هایی ندارد. دین اسلام اساسش بر سادگی و راحتی بنا شده است. بر خلاف سخت گیر... ادامه »
29
به جای دعوت به صبر، کمک کنید!
چکیده: بهتر است بیش از آنکه از واژه صبر برای تسکین درد دردمندان استفاده کنیم در عمل کاری کنیم که آن ها از مشکلات خود فاصله بگیرند و در حقیقت تسکین عملی داده شوند. بسیاری از بزرگان و مسئولین مکرر از واژه صبر استفاده می کنند و در جواب کسانی که محتاج کمک هستند نسخه ای به نام صبر را پیشنهاد می کنند. به طور مثال وقتی یک روستای محروم برق و آب ندارند و یا اگر... ادامه »
28
فرق «دعا» و «نداء»
چکیده: ما داریم که این مناجات علی (علیه‏السلام) را که جملات ابتدایی آن را در ابتدای بحث می‏خوانم، همه ائمه طاهرین (علیهم‏السلام) می‏خواندند. این مناجات مثل مناجات شعبانیه است. این مناجاتی را که از علی (علیه‏السلام) نقل شده است. بنده چهار سال قبل، در اولین جلسه بحث دعا، «دعا و ندا و مناجات» را معنا کردم و فرقشان را هم گفتم. ... ادامه »
19
بررسی زوایای فقهی ماه‌های حرام
چکیده: ماه‏های حرام، موضوع برخی از احکام شرعی واقع شده که بدین سبب بعضی از زوایای فقهی این ماه‏ها را مورد بررسی قرار می‏‌دهیم: 1. تعداد ماه‌های حرام به اتفاق تمام فقهای مسلمان، ماه‌های حرام چهار ماه می‌‌باشد که این چهار ماه عبارتند از: «ذی‌القعده»، «ذی‌الحجه»، «محرم» و &l... ادامه »
18
مناظره حضرت علی(ع) با خوارج در زمینه «کفر»
چکیده: از دیدگاه شیعه، ایمان ، اقرار به لسان و تصدیق به قلب است، یعنی تسلیم خداوند بودن و تصدیق به آنچه پیامبراکرم(صلی الله علیه وآله وسلم) آورده است به زبان و قلب. اگر شخص این دو امر را باهم داشت وارد دایره ایمان می‌شود وعمل، فقط درجه ایمان را مشخص می‌کند، اما در اصل ایمان تاثیری ندرد. خوارج عقيده داشتند: كسى كه گناه كبيره انجام دهد، كافر و ... ادامه »
16
چرا کفر بخشیده می‌شود ولی شرک بخشیده نمی‌شود؟
چکیده: آیا صحیح است که خداوند کفر را می‌بخشد اما شرک را نمی‌بخشد؟ پاسخ اجمالی 1. در این زمینه باید گفت که «کفر» اقسام مختلفی دارد، و «شرک» نیز یکی از اقسام آن محسوب می‌شود. همچنین اینگونه نیست که «کفر» به طور مطلق بخشودنی باشد و آیاتی مانند آیات 137 و 168 سوره نساء وجود دارد که صراحتاً اعلام می&zw... ادامه »
09
وحدت اسلامی نه وحدت مذهبی
چکیده: بدیهی است که منظور علمای روشنفکر اسلامی از وحدت اسلامی حصر مذاهب به یک مذهب یا اخذ مشترکات مذاهب و طرد مفترقات آن‌ها نیست که نه معقول و منطقی است و نه مطلوب و عملی، بلکه منظور این دانشمندان متشکل شدن مسلمین است در یک صف در برابر دشمنان مشترکشان و این کار اضافه بر اینکه با موازین کتاب و سنت سازگا ر است معقول و مطلوب هم خواهد بود. خیلی از... ادامه »
02
آیا مردگان از ظهر پنجشنبه تا ظهر جمعه آزاد هستند؟
چکیده: آيا روايتي وجود دارد كه مردگان از ظهر پنجشنبه تا ظهر جمعه آزاد هستند و به خانواده خود سر ميزنند؟ آنچه درباره آمدن اموات به دیدار بازماندگان مطرح است، این است که بر اساس روایات، ارواح مردگان هر چند گاهی به اذن خداوند به دیدار خانواده‌شان می‌آیند و آن ها را می‌بینند. اگر سرگرم کارهای خوب بودند، شادمان می‌شوند. اگر گرفتار کارهای... ادامه »
01
برای کسب شغل مناسب این ذکر را بگویید
چکیده: توبه و استغفار همان طلب آمرزش است؛ به هر ترتیب ما انسان هستیم و در معرض گناه، خطا و اشتباه هستیم و خداوند راه بازگشت را در هر لحظه ای برای ما باز کرده است و همواره امید به رحمت و بخشش خدا هست. خدای تبارک و تعالی از استغفار به عنوان یک خصیصه مثبت یاد می کند و می فرماید: «وَ الَّذینَ إِذا فَعَلُوا فاحِشَةً أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ ذَکرُوا ... ادامه »
01
چهار ذکر آرامش بخش
چکیده: امام صادق (علیه السلام) می‌فرمایند: در شگفتم برای کسی که از چهار چیز بیم دارد، چگونه به چهار چیز پناه نمی‌برد؟ 1- در شگفتم برای کسی که ترس بر او غلبه کرده، چگونه به این ذکر پناه نمی‌برد! حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَكيلُ (سوره آل عمران، آيه ۱۷۱) 2- و در شگفتم برای کسی‌که اندوهگین است، چگونه به این ذکر پناه نمی‌برد!... ادامه »
01
مرگ برای چه کسانی از همه تلخ‌تر است؟
چکیده: چرا مرگ تلخ است و تلخ‌ترین مرگ نصیب چه کسانی می‌شود؟ این پرسش‌ها را اینجا پاسخ می‌دهیم. پیامبر و خاندان پاک ایشان در سفارش‌های بسیار زیادی ما را دعوت به یاد مرگ کردند؛ به یاد داشتن مسئله‌ای که دژهای محکم نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد و هیچ راه فراری ندارد. با این وجود باز از مرگ فراری هستیم و رسیدن آن برای ما ... ادامه »
20
ده فراز از زیارتی که خواندن آن علامت مومن است
چکیده: روز بیستم ماه صفر، روز اربعین و به قول شیخین - شیخ مفید و شیخ طوسی- بازگشت اهل حرم امام حسین علیه السلام از شام به مدینه، و روز ورود اولین زائر آن حضرت جابربن عبدالله انصاری به کربلا، جهت زیارت امام حسین علیه السلام است . زیارت آن حضرت در این روز مستحب است. که به فرموده امام حسن عسکری علیه السلام از نشانه های مؤمن است. قال العسکری علیه السلام:... ادامه »
10
صبر حضرت موسی و خضر علیهماالسلام
چکیده: حضرت موسی علیه السلام به حضرت خضر علیه السلام قول داد که صابر و شکیبا باشد، ولی حوادث و پیش آمدها چنان عجیب و تکان دهنده بود که پیمانه صبر حضرت موسی علیه السلام که از اسرار آن آگاه نبود، لبریز شد... در چهارمین آیه، سخن از گفتگوی حضرت موسی علیه السلام و خضر علیه السلام است، در این داستان پر از نکات آموزنده و انسان ساز، آمده است: حضرت موسی علیه السل... ادامه »
07
چرا اسلام کافر را نجس می داند؟
چکیده: اگر آئین اسلام،بـول،و مـردار و...را نجس دانسته است،علت آن روشن است،زیرا اینها منابع میکرب و ریشه ی صدها بیماری اسـت‌ ولی کـافری که از هر نظر ظاهر خود را شـستشو داده و بـا انواع عـطرها؛خـود را خـوشبو کرده چرا بایست او را«نـجس»خواند به طوریکه انسان اگر با او با‌ رطوبت‌ ملاقات کند باید بدن خود را آب بکشد چرا مـسلمان نـتواند ... ادامه »
صفحه 1 از 16اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدي   آخرين   
تاکنون: 191085             این ماه: 114739         دیروز: 4901         امروز: 1310

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.