معارف اسلامی

 
19
خلقت انسان تغییر نمی‌کند
چکیده: آیه شریفه بطور اطلاق، تغییر خلقت انسان را نفی می‌کند: «لا تبدیل لخلق الله» پس هر تغییر و تحولی در انسان پیش بیاید بر پایه و فرض انسانیت اوست. یعنی او با اینکه انسان است، این تغییر را پذیرفته و همچون حیوان شده است. این فراموشی ها، بی اعتنایی ها، انکارها و عنادها - که در جوامع بشری کم هم نیست- چه دلیلی دارد؟ قرآن خود می فرماید : &... ادامه »
04
تقیه از نگاه مفسّران و فقیهان فریقین
چکیده: در این مقاله، سعی شده است تبیین گردد که تقیه از حیث ماهیت‌، اقسام و ملاک مشروعیت و راه کارهایش یکی از موضوعات اتفاقی در بین همه فرقه‌های اسلامی است، و در این زمینه، هیچ اختلافی بین آنان وجود ندارد. چکیده تقیه یکی از فنون راهبردی انسان در مبارزه‌ها و زندگی اجتماعی وی در طول تاریخ بوده است. در متون دینی از جمله در قرآن‌، ر... ادامه »
02
آیا نعمات بهشتی و عذاب جهنم مادی هستند؟
چکیده: در حقیقت لذت‌های دنیوی و برزخی از یک سنخ هستند و بر همه آنها معنای لذت صدق می‌کند اما یکی از آنها با ماده و در قالب زمان و مکان رخ می‌دهد و دیگری بی زمان و بی مکان رخ می دهد. اصل اعتقاد به معاد از ضروریات دین است، اما کیفیت و چگونگی آن جزو ضروریات دین نیست. ما معتقدیم که عقل و دین دو عنصر جدای از هم نیستند بلکه اثبات اصل دین و... ادامه »
27
تربیت اعتقادى فرزندان از منظر فقه
چکیده: تربیت اعتقادى به معناى آموزش اعتقادات و شکل‏ دهى نظام باورهاى متربى و ایجاد بینش و گرایش و التزام در عرصه باورها در کنار عرصه «تربیت اخلاقى» و «تربیت عبادى»، از اهمیت زیادى برخوردار است. نقش خانواده و والدین، در همه ساحات و ابعاد تربیت و از جمله تربیت اعتقادى، مهم و بى‏بدیل است. چکیده تربیت اعتقادى به معناى آ... ادامه »
26
چگونه برای نماز صبح بیدار شویم؟
چکیده: بیدار شدن برای نماز صبح برای برخی از مردم مشکل است که در گزارش زیر به راهکارهایی برای سحر خیزی پرداخته ایم. خواندن نماز صبح در اول وقت، شاید از نمازهای دیگر مشکل تر باشد؛ لذت خواب در ابتدای راه سخت است ولی نماز گزار می تواند با کمی تمرین و ممارست از منافع سحر و صبح بهره مند شود و از فیض نماز اول وقت (بالاخص نماز صبح) بی نصیب نماند. نماز د... ادامه »
03
راهکار اسلام برای بالا بردن عزت نفس
چکیده: تکنیک‌های نوین موفقیت در دادن یک آدرس غلط، شبیه همند: تو را به خودمحوری سوق می­‌دهند و از خدامحوری دور می­‌کنند. تأکید بسیاری دارند بر مفهوم خودت را دوست داشته باش! هر روز خودت را ببوس! یا.... دنیای شلوغی شده. نمی‌دانی به کجایش برسی! مانده ای کجای رشته‌­ی زندگی را بگیری که از دستت درنرود! فشار روی فشار! سختی پشت سختی... ادامه »
01
نگویید رمضان، بگویید شهر رمضان
چکیده: حضرت فرمودند: یک آیه قرآن در این ماه، ثواب یک ختم قرآن در ماه‌های دیگر را دارد. چون قرآن در ماه رمضان، شاخ و برگ خودش را نازل کرده است. ثمرات و میوه‌های خودش را در دسترس شما قرار داده است. بی تردید یکی از رزق هایی که در ضیافت الهی ماه مبارک رمضان تقسیم می شود، رزق قرآن، و بهره مندی از این کتاب عزیز است. چون می دانید وقتی خدای متعال... ادامه »
30
وقتی پیشرفت در گرو گسستن از اعتقادات است!/ تهدیدی به نام «شک»!
چکیده: در عصر روشنگری روشنفکران غربی پیشرفت اجتماعی و سیاسی بشر را در گرو پیشرفت شناخت و خرد می‌پنداشتند و پیشرفت خرد در منظر آن ها تنها با گسستن از اعتقادات و تعصبات قرون وسطایی انسان غربی رقم می خورد. کتاب های جدید خریداری شده، من را به فکر ساخت کتابخانه ای در کنج اتاق شخصی ام انداخت. به همین خاطر، سراغ نجار پیر محله قدیمیمان رفتم. پیر مرد ن... ادامه »
29
راهی برای درک بیشترسحر‌های ماه مبارک رمضان
چکیده: جوانی مثل باد می‌رود! هيچ‌وقت منتظر نمی‌ماند که شما مهيا شويد و از اين جوانی استفاده کنید. «کسی که در اين عالم می‌خواهد به امام(علیه السلام) برسد و با امام خودش سالک شود و راه را با امامش طی کند، منتظر آن لحظه است؛همۀ عمر مراقب است که ثانيه‌ها از کف او نرود. اين می‌شود «سرعت». حادثه‌ها بر او... ادامه »
27
دینداری در گرو عملگرایی دینی
چکیده: دین اسلام اساسش بر عمل کردن است. یعنی اگر دعوت به ایمان می کند اگر دستور به علم آموزی می دهد، این مفاهیم را در حقیقت ابزاری برای درست عمل کردن قرار داده است وگرنه یک نفر بگوید من به خدا ایمان دارم ولی اختلاس هم می کنم، در حقیقت چنین آدمی اصلا ایمان ندارد.   متاسفانه جوامع اسلامی همیشه دچار ظاهرگرایی دینی و عمیق شدن در الفاظ دین بوده است. ا... ادامه »
27
اقیانوس امیدواری در دعای ابوحمزه ثمالی
چکیده: اقیانوسی از هدایت و انسانیّت، در دعاهای مأثور از اهل بیت (علیهم السلام) به خصوص دعاهای امام سجّاد (علیه السلام) موج می زند. خدا؛ منشأ همه امیدواری هااز جمله آنها، سیر امیدواری به لطف خداست که در اوج خود قرار دارد. حضرت زین العابدین (علیه السلام) در دعای ابوحمزه ثمالی به زیبایی هر چه تمام تر، امید به خدا را به تصویر کشیده؛ و ناامیدی را امری کام... ادامه »
26
روزه از نگاه محققان و دانشمندان بین‌المللی
چکیده: روزه گرفتن جلوی برخی از فرایندهای سلولی آسیب‌رسان مانند التهاب گرفته می‌شود. در واقع به عقیده‌ی متخصصان روزه روی سلول‌های بدن تأثیر مستقیم می‌گذارد. مادرم مثل خیلی از مادرهای دیگر با آرتروز و کمردرد و پادرد شدید با اصرار زیاد روزه می‌گیرد. وقتی می‌گویم مادر جان حالت خوب نیست، امسال را به خودت استراحت بده، بغض م... ادامه »
26
اعمال وداع با شعبان و آغاز ماه مبارک رمضان
چکیده: یک تالار عظیم که اگر کسی وارد آن شد و به خود فرصت داد و همت کرد که از آنچه در آن جا خدای متعال آماده کرده، به خودش بهره ای برساند، بهره فراوانی خواهد برد که آن بهره در ماه شوال و ماه‌های دیگرِ سال نیست؛ فقط مخصوص ماه رمضان است. گویی همین دیروز بود که وارد ماه عظیم الشأن رجب شده بودیم، با خودمان قرار گذاشتیم که امسال از دو ماه رجب و شعبان ... ادامه »
26
دلايل وجود شب قدردر ماه رمضان چيست؟
چکیده: یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم[1] الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم » ; ای کسانی که ایمان آورده اید، روزه بر شما واجب شده است، همان گونه که در امت های پیشین بر ایشان واجب شده بود . (بقره 183) روزه سرچشمه تقوی و پرهیزکاری: «لعلکم تتقون » (روزه بگیرید) تا شاید پرهیزکار باشید (بقره 183) . هدف از تشریح روزه: «و لتکملو الع... ادامه »
15
زمان پیدایش مهر برای سجده در نماز
چکیده: بحث در این نیست که آیا سجده بر مُهر و خاک صحیح است یا خیر بلکه بحث در این است که آیا سجده بر فرش و لباس صحیح است یا خیر؟ سوال مُهر نماز از چه زمانی رایج شده است؟ آیا در زمان حضرت محمد(ص) هم، مهر استفاده می شد؟ آیا آیه ای در قرآن هست که بر نماز خواندن با مهر دلالت کند؟ پاسخ در مورد چیزهایی که سجده بر آنها صحیح است، پیروان مذهب شیعه به پیرو... ادامه »
02
این عمل را در ماه رجب قدر بدانید
چکیده: درباره فضیلت ماه رجب فرموده اند: «آگاه باشید که رجب، ماه ساکت خداوند است (شَهْرُ اللَّهِ الْأَصَمُّ) و آن، ماه با عظمتی است و ماه رجب را (اصم) نامیده‌اند؛ چون هیچ ماهی در احترام و فضیلت، به آن نمی‌رسد. در میان ماه‌ های قمری سه ماه رجب و شعبان و رمضان از بقیه ماه‌ ها با فضیلت‌ ترند و اعمال عبادی در آن ماه‌ ها... ادامه »
13
عاقبت ناشکری در برابر بلاهای کوچک
چکیده: ممکن است ما از فقر و نداری گلایه و شکایت کنیم، خدای ناکرده گیر یک مرض لاعلاج و مشکلات حادتری بیافتیم، که بگوییم: خدایا همان فقر برایم بهتر بود. سعدی یک داستان خوبی دارد می گوید: کسی جوراب نداشت، کفش نداشت، ناله می زد، نوحه می زد این چه وضعی است؟! خدایا نداشتی چرا خلق کردی؟ یک روز د دید یک نفر دو پا ندارد. به سجده افتاد و گفت: خدایا من اشتباه کرد... ادامه »
08
چرا خداوند عالم، قادر و عادل، شر را خلق کرد؟
چکیده: مسئله شر (evil) یكی از كهن‌ترین مسایلی است كه از دیرباز اندیشه آدمی را به خود مشغول داشته است. از آن هنگام كه انسان پا به عرصه خاك گذاشت، خویشتن را هم‌آغوش رنج و رنجوری یافت و همراه با شیرینی لذت و كامیابی، تلخی محنت و ناكامی را چشید و به‌زودی دانست كه حیات آكنده از نیكی و نیآلوده به شر و بدی، آرزویی دست‌نیافتنی است.   ... ادامه »
08
مباحث شناخت دعا و طرق اجابت آن
چکیده: توجه به حاجات مادی و معنوی در دعا در بین امور آخرتی هم اهمّ امور برای من این است که گناهانم آمرزیده شود. می ‏گوییم «دفع ضرر» اولی است از «جلب منفعت»؛ آیا بهتر نیست که انسان جلوی ضرر را بگیرد تا بخواهد جلب منفعت کند؟ اصلاً عاقل اینگونه است.   حاجات معنوی و آخرتی امام باقر(علیه‏ السلام) به ابوبصیر، اوّل به&r... ادامه »
01
همه چیز حلال است مگر خلافش ثابت شود
چکیده: تبیین قاعده اصالت حلیت و مباح بودن همه چیز همه چیز حلال است مگر خلافش ثابت شود هستند کسانی که از شدت تقیدات دینی به وسواس و سخت گیری در امر دین و حلال و حرام دچار می شوند. حتی قطع رحم می کنند تا خدایی نخواسته مال دیگران حرام نباشد. غافل از آنکه خود خداوند هم چنین سختگیری هایی ندارد. دین اسلام اساسش بر سادگی و راحتی بنا شده است. بر خلاف سخت گیر... ادامه »
صفحه 1 از 16اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدي   آخرين   
تاکنون: 161524             این ماه: 85178         دیروز: 4645         امروز: 875

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.