یوگا

13
بیراهه یوگا
چکیده: روح و جسم تضادی با هم ندارند و برای شکوفایی روح نیاز به آزردن جسم نیست. وجود انسان یک سیستم منظم، هماهنگ و یکپارچه است و بر خلاف پندار سانکهیه و یوگا از دو مبدأ خلاق مادی و روحانی پدید نیامده. یک خدا، یک علم، یک اراده و یک لطف و عشق نامحدود، انسان را آفریده است. این سیستم یکپارچه و هماهنگ با استفاده از تمام استعدادها و نعمتهایی که خداوند به انسا... ادامه »
25
نگاه "یوگا" به مسائل جنسی!!
چکیده: آسیب‏شناسی یوگا (بخش دوم) درست است که در یوگا، غرق شدن در ارتباطات جنسی نکوهیده است و کسی که عنان غریزه جنسی خود را در اختیار ندارد، یک یوگی کامل محسوب نمی‌ شود، تا جایی که تبدیل شدن به یک سانیاسین که زندگی و اهل و عیال را رها کرده و در تجرد زندگی می‌کند، ارزش به شمار می رود. برخی گمان می‌کنند که یوگا مخالف آزادی جنسی است و ا... ادامه »
24
یک بام و دو هوای "یوگا" در ایران ؛ آسیب‏ شناسی یوگا
چکیده: یوگا امروزه در کشور ایران از فضای کتابخانه و باشگاه های ورزشی گذشته و به محیط کوچه و بازار و محیط کار و اماکن آموزشی و مدارس رسیده است. بسیاری از مردم، به‌ویژه جوانان یوگا را می‌شناسند و تعداد قابل توجهی از یوگاکارها، از یوگا به عنوان راه حقیقت‌خواهی و طریق ورود به عالم معنا نام می برند و از تاثیرات مثبت... ادامه »
07
خدا در نگاه کریشنا مورتی
چکیده: افکار و عقاید اساسی کریشنا مورتی که در آثار مکتوب آن یافت می شود، عبارت است از: حلول مطلق خداوند، تثلیث تجلی خدا، اعتقاد به تناسخ، رشد بشریت در اثر تبدل ابدان، پیشروی تحت قانون کارما، وجود انسانی های خارق العاده و اعتقاد به سه دنیای جسمانی، عاطفی و معنوی. آنچکه دراین نوشتار به آن اشاره می شود نگاه کرشنا مورتی به خدا می باشد که مورد نقد و بررسی قرار... ادامه »
07
معرفی کریشنا
چکیده: شایان ذکر است که دو فرد به این نام وجود دارند که باید آنها را از یکدیگر باز شناخت. یک) کریشنا مورتی: او متولد سال 1896. م. است که در جنوب هند به دنیا آمد و پس از عمری تلاش به سال 1986. م در 91 سالگی دیده از جهان فرو بست. او در خانواد ای برهمن متولد شد. تحصیلاتش در اروپا در رشته ی روان شناسی بود. چکیده اندیشه ی کریشنا مورتی، خودشناسی و روان شناسی د... ادامه »
06
نقدي بر آنچه از کريشنا مورتي و مصفا آموختم
چکیده: اغلب مکاتب شرقي از ذن بوديسم تا صوفي گري و عرفان مسلکي اسلامي تمام تاکيد خود را بر درون انسان گذاشته اند و محور شروع  و پايان سير و سلوک خود را در اين امر وقف کرده اند که انسان بايد خود را بشناسد و تنها وظيفه او همين است و با تاکيد بر اين اصل به گونه اي تجريد و جدا سازي انسان از جامعه، کار، سياست و دغدغه هاي اجتماعي او دست زده اند و گفته اند ک... ادامه »
05
نظر اسلام در مورد یوگا
چکیده: «یوگا» به معنای رام کردن حیوانات سرکش است که فارسی آن «یوغ» است. یوگا ریاضت های سخت و طاقت فرسایی  است  که سالک با تحمل آن قیود مادی را از خود پاک می کند و صاحب قوای معجزه آسا می شود. واضع فلسفه یوگا فیلسوفی هندی از پیروان مذهب شانگهیا بنام پاتا نجلی است که حدود قرن دوم پس از میلاد می زیسته، ... ادامه »
03
جریان عرفانی کریشنامورتی
چکیده: (انسان همیشه در جست وجوی چیزی ماورای خود بوده است, چیزی ماورای رفاه مادی; یعنی آن چه که ما آن را, (حقیقت), (خدا) و یا (واقعیت) می نامیم; یعنی ساحت بی زمان, چیزی که شرایط, اندیشه ها و یا فساد و تباهی انسان به آن آسیب و خدشه ای وارد نمی کند.)  ; کتاب رهایی از دانستگی/29 جیدو کریشنامورتی (J. Krishnamurti) به سال 1895 میلادی در جنوب هند زاده شد.... ادامه »
04
یوگا ...، کدام عرفان؟
چکیده: هر چند که امروزه یوگا در کشور ما به عنوان ورزش مطرح شده است؛ اما در کشور هند که مهد یوگاست برداشت یوگی ها طور دیگري است؛ و ما همان برداشت هندي از یوگاراکه به عنوان عرفان آن را مطرح میکنند؛ قبول نداریم ومورد نقدهاي اساسی و مبنایی است.اما به هر حال ما نظر بزرگان یوگا را براي شما نقل میکنیم: استادان برجسته یوگا، در توضیح یوگا میگویند: «براي رس... ادامه »
17
آیا یوگا به خداشناسی می انجامد؟ ا
چکیده:  مروجان یوگا در حوزه مدیتیشن ادعا می کنند که انسان ها با انجام تکنیک های جسمی، ذهنی و تنفسی می توانند به عرفان، معنویت و شکوفایی روحی برسند.  اگرچه یوگا در ابتدا در قالب نوعی ورزش مطرح شد اما هم اکنون به عنوان یک آیین معنوی مطرح است که برای خود مبانی و نظام فکری در کنار تکنیک های خاص دارد، تکنیک های یوگا معمولا در سه حوزه جسم انسان ی... ادامه »
اين ماه: 72800                              ديروز: 1                              امروز: 610

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.