شیعه اثنی عشری

06
راهبرد تقیه در حفظ شیعه/تقیه دروغ و نفاق نیست
چکیده: هدف دروغ، حفظ منافع شخصی است حتی به قیمت از بین رفتن حق؛ اما هدف تقیه حفظ حق است در هر شرایطی حتی اگر لازم باشد حق پوشانده شود تا از دسترس هتاکان و مخالفان در امان بماند. راهبرد تقیه در حفظ شیعه باوجود اقلیت بودن شیعه در تمام دوران تاریخ امّا هیچ‌گاه مرده و بی‌اثر نشد و همیشه مؤثر بوده است. بااینکه همیشه دشمنان سرسختی داشته که... ادامه »
25
عکس نوشت/ افتخار به دختر در اسلام و تحقیر آن در مسیحیت
چکیده: در مقایسه با دین اسلام که دختر را مایه رحمت و آرامش به شمار می آورد، مسیحیت تولد دختر را خسارت می داند.
10
تحریم مطلق ترور در اندیشه شیعه
چکیده: فقه شـیعه غـیر از وضعیت دفـاعی‌، اعم‌ از شخصی و خوف نفس یا دفاع از کیان اسلام و موجودیت جامعه اسلامی، هرگونه تعرّض به غیر مسلمانان را تـحریم‌ می‌کند‌. مسئله تروریسم در چند دهه گذشته به موضوع داغ محافل سیاسی-نظامی کشورهای جهان به خصوص در منطقه خاورمیانه تبدیل شده است؛ قدرت‌های جهان گرچه خودشان در پشت پرده تروریسم... ادامه »
09
شیعه اعتقادی از چه زمانی شکل گرفت؟
چکیده: شیعه اعتقادی پیروان علی(علیه السلام) و دوستداران او هستند. یعنی دین و اعتقاد خود را از امیرالمومنین می‌گیرند. اینها چه زمانی پیدا شدند؟ بر خلاف آن چه در تاریخ به ما تهمت زدند، شیعه اعتقادی از دوران رسالت بوده است. در سال سوم بعثت پیامبر ماموریت پیدا کردند که دین را علنی و بین قوم و خویش خود تبلیغ کنند. وقتی طایفه را دعوت کردند همه آنچه ... ادامه »
20
تشرف یک دختر بهایی‌ به دین مبین اسلام در بشرویه
چکیده: همزمان با اربعین حسینی:با حضور امام جمعه و رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان،نوجوان بهایی زاده در بشرویه، به گلستان تشیع پیوست. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان خراسان جنوبی،حجت‌الاسلام بهشتی فر رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بشرویه گفت: همزمان با اربعین حسینی، با حضور امام جمعه و رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان، نو... ادامه »
08
رویکردهای تازه  در روش نقد شیعه از سوی نویسندگان سعودی
چکیده: از سال 1414 ق که کتاب اصول مذهب الشیعه از ناصر بن عبدالله قفاری در نقد شیعه منتشر شد، تاکنون، آثار بیشمار دیگری در رد شیعه نوشته شده و از همان روش با استفاده از آثار شیعی به طور گسترده استفاده شده است. شاید بشود گفت پیش از آن کتاب، تا این اندازه استفاده از محتوای آثار شیعه برای نقد آن معمول نبود و تنها بعد از آن بود این رویه در نقد در پیش گرفته شد ... ادامه »
31
آیا گفتن شهادت ثالثه در اذان، بدعت است؟
چکیده: مخالفین شیعه یرای پیشبرد اهداف شوم خود در جهت ضربه زدن به تشیع، همواره در صدد خرافی جلوه دادن این مذهب و مشتمل بودن آن با انواع خرافات و بدعتها هستند تا بتوانند از این طریق تشیع را مذهبی ساختگی معرفی نمایند. لذا اتهاماتی را در قالب ایجاد شبهات و اکاذیب ساخته و به این مذهب نسبت می‌دهند. در این مقاله به بررسی یکی از اتهامات نسبت داده شده به شیعی... ادامه »
25
حکومت صفویه، مَدخل تصوف به مذهب تشیع
چکیده: یکی از ادعاهای صوفیان در زمان ما اینست که خود را در زمره‌ی شیعیان به شمار آورده و بر این ادعا پافشاری می‌‌کنند. هر انسانی می‌داند که صِرف ادعا چیزی نیست که محکمه‌ی عقلا آن را بپذیرد و نیاز به اثبات و ارائه‌ی دلیل است. چون این بحث تاریخی است، لاجرم می بایست دلایل و مدارک نیز از منابع و مدارک تاریخی ... ادامه »
23
احکام حکومتی و مصلحت در فقه شیعه
چکیده: چکیده قاعده ی مصلحت در فقه شیعه، مبتنی بر نظریه ی فقهی احکام حکومتی است که بسیاری از فقها آن را در اجرای امامت نیابی در زمان غیبت پذیرفته اند و به تعبیری دقیق تر، اسلام مبانی، اصول، ارزش ها و چارچوب های ضابطه مندی برای سامان دادن مصلحت ارائه داده است که قابلیت سامان یافتن تحت قواعد کلی را دارد. ساماندهی مصلحت در فقه شیعه در سه شکل صورت گرفته است... ادامه »
21
آیا همان طور که ابن تیمیه مى گوید شیعه از عدد ده متنفر است؟
چکیده: ابن تیمیه مى گوید: از حماقت هاى شیعه آن است که نه تنها عدد ده را به کار نمى برند، بلکه کارهاى مرتبط با ده را نیز انجام نمى دهند، حتّى ساختمان داراى ده ستون یا ده گوشه هرگز نمى سازند، و دلیل آن این است که از عشره مبشَّره (ده نفرى که به آنها مژده بهشت داده شده است) به جز على بن ابى طالب تنفّر داشته و نسبت به آنها دشمنى می‌ورزند (۱). و مى گوید: ا... ادامه »
11
انواع طلاق و شرایط آن در فقه شیعه
چکیده: جواب: در اسلام به همان اندازه كه از ازدواج تمجيد و بدان سفارش شده است، از طلاق نكوهش و نهى شده است؛ لذا رسول خدا صلی الله علیه وآله در این رابطه می فرمایند:«ما مِنْ شَىْ‏ءٍ ابْغَضُ الَى اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ مِنْ بَيْتٍ يَخْرَبُ فِى الاسْلامِ بِالْفُرْقَةِ »؛[1]چيزى نزد خداوند بزرگ نكوهيده‏ تر از اين نيست كه خانه‏ اى در ... ادامه »
25
نقد نظریه ای در پیدایش شیعه اثنی عشری
چکیده: مقدمه صرف نظر از برخورد تند پاره ای از منتقدان و نویسندگان مسلمان با پدیده شرق شناسی و متهم ساختن شرق شناسان به تعقیب اهدافی سوء1، برداشتهایی نادرست از متون اسلامی و ارائه تحلیلهایی ناصواب از جنبه های مختلف تاریخ، فرهنگ و اندیشه اسلامی 2، این اعتقاد تقریبا مورد پذیرش همگان است که شیعه در مطالعات و بررسیهای شرق شناسی، بسیار مورد غفلت وبی ... ادامه »
31
شواهد روایی نصب الهی امام در مباحث مورد اتفاق امامیه
چکیده: متأسفانه مسأله امامت پس ازپیامبر صلی الله علیه وآله وسلم مورد اختلافات زیادی واقع شد این اختلافات، بیشتر ،از انكار نصب الهی امام و تحریف در مفهوم امامت نشأت می گرفت ، نگاه شیعه در نصب الهی امام این است که جایز نیست امر خلافت را در اختیار افراد امت یا افرادی از مردم که اهل حل و عقد هستند واگذار نمود .  فصلنامه امامت پژوهی در مقاله ای با موض... ادامه »
21
اعتقاد واقعی شیعیان این است؟
چکیده: شیعیان واقعیّ پیرو اهل بیت(علیهم السلام)، در مورد خلفای اهل سنت و ابوبکر همان اعتقادی را دارند که امامان آنان به آن باور داشتند و همان سخن را در باره شان می گویند که امامانشان آن را بیان نمودند؛ از این رو هرگز شیعیان از کفر و بت پرستی خلفا و ابوبکر سخن نمی گویند، بلکه همه آنان را مسلمان می دانند. طرح یک شبهه: آیا شیعیان معتقدند که ابوبکر برا... ادامه »
09
ابن تيميّه و خلافت امام علي عليه السلام
چکیده: نقد افكار ابن تيميّه (3) اتفاق نظر مسلمانان بر خلافت علي آيا ابن تيميّه مي پذيرد كه اميرمؤمنان علي (عليه السلام) خليفه و جانشين پيامبر خدا (صلي الله عليه و آله) باشد؟ آيا ابن تيميّه حضرت مولي الموحّدين را به عنوان خليفه رسول خدا قبول دارد يا نه؟ بر همگان روشن است كه هيچ مسلماني در خلافت و جانشيني آن حضرت ترديدي ندارد و همه ي مسلمانان متفقند كه ... ادامه »
08
ابن تيميّه و انكار فضايل امام علي عليه السلام
چکیده: نقد افكار ابن تيميّه (2) فضايل بي كران آيات بسياري در فضايل و مناقب اميرمؤمنان علي (عليه السلام) نازل شده است كه به برخي از آن ها اشاره مي نماييم: 1. علي و آيه ولايت خداوند متعال مي فرمايد: « إِنَّمَا وَلِيُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَ هُمْ رَاکِعُونَ »... ادامه »
07
دشمني ابن تيميّه با امام علي (ع)
چکیده: نقد افكار ابن تيميّه (1) ديدگاه برخي از علماي اهل سنّت درباره ي ابن تيميّه حافظ ابن حجر عسقلاني به تفصيل در شرح حال ابن تيميّه سخن گفته كه تمامي آن ها قابل توجه است و ما به ذكر اندكي از آن اكتفا مي كنيم. ابن حجر مي گويد: ابن تيميّه درباره ي حضرت علي (عليه السلام) چنين اظهارنظر مي كند: وي در هفده مورد اشتباه كرده و در آن موارد با سخن آشكار قرآن، ... ادامه »
12
آیا امام علی دست بسته نماز خواندند؟
چکیده: یک سوال بسیار مهم! آیا مواردى هست كه حضرت على علیه السلام پشت ‏سر خلفا نماز خوانده باشند؟ و در آن صورت، آیا به شیوه ‏اهل تسنن نماز مى‏خواندند (یعنى بدون مهر و بصورت دست‏بسته)؟ در برخى از روایات و اسناد تاریخى این مساله تایید گردیده و سر آن حفظ وحدت و انسجام اجتماعى و جلوگیرى از سوء استفاده كسانى است كه وراى اختلاف امام علیه السلام ... ادامه »
02
امام از حقشان چنین میگویند!
چکیده: دیدگاه امام على (علیه السلام) را درباره جانشینى پیامبر و زمامدارى مسلمانان، مى‏توان به سه بخش زیر تقسیم كرد: 1. معرفى جانشین از جانب پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) از دیدگاه على علیه السلام، گزینش جانشین و خلیفه، سنت و روش پیامبران پیشین بوده است؛ چنان‏كه پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) نیز به آن عمل كرده و هرگز مردم را سرگردان رها... ادامه »
31
ماجرای شیعه شدن یک جوان وهابی
چکیده: حمید شیرانی جوان شیعه شده گفت: خواستم بر کتاب علامه امینی نقدی بنویسم و نام آن را علامه امینی دروغگوی بزرگ بگذارم اما بعد از جستجو در کتاب‌های اهل سنت و وهابیت دریافتم تمام روایت‌های کتاب الغدیر صحیح است. حمید شیرانی جوان شیعه شده گفت: خواستم بر کتاب علامه امینی نقدی بنویسم و نام آن را علامه امینی دروغگوی بزرگ بگذارم اما بعد از جستجو در ... ادامه »
صفحه 1 از 5اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  بعدي   آخرين   
اين ماه: 93953                              ديروز: 2940                              امروز: 920

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.