اسماعیلیه

09
کریم آقاخان، چهل و نهمین امام اسماعیلیان نزاری، ملقب به آقاخان چهارم
چکیده: کریم آقاخان، چهل و نهمین امام اسماعیلیان نزاری، ملقب به آقاخان چهارم، آخرین امام این فرقه می‌باشد.  وی در سال ۱۹۳۶م در شهر ژنو متولد شد. مادرش اهل انگلستان بود، علوم ابتدایی را در سوئیس و تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه ‌هاروارد امریکا تمام کرد.  وی در سال ۱۹۶۹م ازدواج کرد و دو پسر به نام‌های رحیم و حسین و دختری به نام زهر... ادامه »
14
عقاید شاخه آقاخانیه از فرقه اسماعیلیه
چکیده: عقاید این فرقه از اسماعیلیه درباره خداشناسی و نبوت، همان اعتقادات اسماعیلیان پیشین است، اما درباره امامت معتقدند که امام باید حاضر و ظاهر باشد، در غیر این صورت در حق پیروان خود ظلم کرده‌است.  احکام و فرامین هر امام، تا وقتی زنده است ارزش دارد و باید مورد امتثال قرار بگیرد، اما همین‌که از دنیا رفت دستورهای امامِ وقت، جایگزین فرامین ا... ادامه »
01
عبدالله بن ميمون و اسماعيليان
چکیده: در كتابهاى شيعه   بر پايه مندرجات كتابهاى معتبر شيعه، عبداللّه بن ميمون يكى از ياران و راويان امام صادق(علیه السّلام) ـ و احتمالا امام باقر(علیه السّلام) نيز ـ و مؤلف چند كتاب و از موالى بنى مخزوم و اهل مكّه بوده[1] و هيچ رابطه اى با اهواز و تشكيلات اسماعيليان نداشته است. اعتماد ما به صحّتِ اظهاراتِ عامّه رجال نويسان شيعى ـ از قديم و جديد ـ ... ادامه »
01
امامت نزد اسماعیلیان
چکیده: اسماعیلیه شاخه ای از جریان سیاسی- کلامی شیعه هستند که پس از درگذشت امام جعفر صادق فرزند دیگر او به نام اسماعیل را به جای امام موسی کاظم به امامت قبول کردند و معتقد به غیبت و مهدویت او شدند. آنها به شیعیان هفت امامی معروف هستند، اما جدایی آنها از بدنه ی شیعه و جدایی آنها از شیعه ی دوازده امامی فقط در عقیده مربوط به تعداد و نسبت امامان نیست. آنها از ... ادامه »
01
ابوتمام و كتاب الشجره (اسماعیلیه)
چکیده: اشاره : در ميان نحله‏هاي اسلامي، فرقه اسماعيليه، به تأويلات دور و دراز خود شهره است و عالمان اسماعيلي در اين باره آثار فراواني نگاشته‏اند. اين آثار تا مدت‏ها در دسترس نبود و محققان تنها در برخي از كتابخانه‏هاي خصوصي توانستند به برخي از اين آثار دست بيابند. نكته ديگري كه تذكر آن خالي از فايده نيست، وجود سنت‏هاي مختلف و انشعابا... ادامه »
01
انگلستان و نقش آفرینی آقاخان در تحولات ایران
چکیده: مقدمه با کمرنگ شدن مرجعیت دینی در عرصه های مختلف اجتماعی، مکاتبی فرصت ظهور یافتند که به دلیل ضعف در پشتوانه فکری و علمی، بیشتر نیازمند حمایت قدرت های سیاسی بودند تا تکیه گاه نظری و کلامی. مورد توجه برخی دولتها و دولتمردان به این تفکر، ائتلافی را به وجود می آورد که در سایه آن، هم اقلیتهای بی ریشه دینی فرصت بروز و ظهور می یافتند و هم دولتمردان با اس... ادامه »
26
معاد از دیدگاه اسماعیلیه
چکیده: معاد به معناى بازگشت انسان به حیات و زندگى جدید، یکى از ضروریات و اصول دین اسلام است. تمام دین‌داران و آنان كه داعیه طرفداری از دین را دارند، معتقد به معاد و بازگشت انسان برای حسابرسی و رسیدن به عقاب و ثواب می‌باشند و معاد یكی از اصول مهم هر دین می‌باشد. با این همه برخی از اینان قائل به معاد روحانی هستند، برخی دیگر معاد را جسمانی می&... ادامه »
14
تأویلات اسماعیلیه در مورد مناسک حج
چکیده: مقدمه حج در فقه اسلامی اسماعیلیه رکن ششم می باشد به نظر آنان، قرآن، شریعت و احكام، ظاهر و باطنی دارد؛ بدین جهت آنان برای مناسک حج تأویلاتی دارند که در این نوشتار به آن اشاره می شود.   تأویلات حج و حرمین اسماعیلیان دروزی حج را به معنی "رها کردن کارهای بد و رفتن به سوی کارهای خوب" می نامند و رفتن به مکه را لازم نمی‌دانند. مستعلیان و نزا... ادامه »
04
اصول عقايد اسماعيليه چيست و چه تفاوتي با اماميه دارد؟
چکیده: اسماعيليه يكي از فرقه هاي معروف شيعي است كه بعد از رحلت امام جعفر صادق ـ عليه السّلام ـ (148هـ) در موضوع امامت با اماميه دچار اختلاف شده و از شيعه جدا شدند.[1]و طي قرون مختلف، خود دوباره دچار انشعاب شده و به فرقه هاي مختلف با نامهاي گوناگون پديد آمدند و لذا بحث دربارة عقايد همه فرقه ها در اين مختصر ممكن نيست. بنابراين به ذكر عقايد اسماعيليان اوليه ... ادامه »
19
اسماعیلیه و علل پیدایش آن
چکیده: فِرَق شیعه(گروه‏های شیعه) عنوانی است برای همه گروه‏هایی که به امامت و خلافت بلافصل حضرت علی (علیه السلام) معتقدند.‏شمار فِرَق شیعه را تا صد فرقه دانسته‏اند. از نظر شمار پیروان، پس از امامیّه اسماعیلیه قرار دارد؛ که اینان معتقدند مقام امامت پس از امام صادق (علیه السّلام) به فرزند بزرگش اسماعیل که در زمان آن حضرت از دنیا رفته منتقل شد... ادامه »
19
فرقه‌های شیعی منحرف
چکیده: آشنایی با فرقه‌های کلامی برخی از فرق کلامی، از اقسام فرق کلامی شیعه محسوب می‌شوند ولی به دلیل برخی انحرافات تاریخی و عقیدتی، اعتقاداتی غیر از شیعه اثنی‌عشری اتخاذ کرده‌اند. با وجود عقاید انحرافی این مکاتب کلامی، ولی به دلیل وجود آن‌ها در تاریخ اندیشه اسلامی، لازم است مختصراً به آن‌ها اشاره‌ای داشته ... ادامه »
11
مذهب باطنیه، چه مذهبی است؟
چکیده: در سال 278 هجرى (چند سال قبل از ظهور عبیداللّه مهدى در آفریقا) شخص خوزستانى ناشناسى كه هرگز نام و نشان خود را اظهار نمى كرد در حوالى كوفه پیدا شد. شخص نام برده روزها را روزه مى گرفت و شب ها را به عبادت مى گذرانید و از دست رنج خود ارتزاق مى كرد و مردم را به مذهب اسماعیلیه دعوت مى نمود. به این وسیله مردم انبوهى را به خود گروانید و دوازده نفر به نام ن... ادامه »
03
سناریوی اسماعیلیه و "کریم آقاخان"در ایران و کشورهای اسلامی + تصاویر
چکیده: از بزرگترین اهداف شبکه آقاخان، شناسایی و جذب استعدادهای درخشان کشورهای مسلمان و ارائه بورس به نخبگان آنان است تا به گفته مقامات این فرقه، در آینده بتوانند فرهنگ کشورهای مسلمان را منطبق با اقتضائات تمدن غرب و گفتمان مدرن شکل دهند. در تلمود(یکی از کتابهای مذهبی یهود می باشد که از آن به عنوان تورات شفاهی نیز یاد می‌شود) آمده است: از آن رو... ادامه »
اين ماه: 72745                              ديروز: 1                              امروز: 555

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.