اهل سنت

07
اگر یک وجب به مملکت اهل سنت در دنیا تعدی بشود، وظیفه همه شیعه است که دفاع کند
چکیده: آیت الله وحید خراسانی در مورد تکریم اهل سنت بیان داشتند: جهت اثبات قضیه این است که فرمود: کونوا لنا زیناً و فرمودند در نمازهای جماعت آنها شرکت کنید، به آنها محبت کنید، از مرضای آنها عیادت کنید. آیت الله وحید خراسانی در دیداری که با آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی داشتند، با تأکید بر فتوای پیشین خویش، نکات ارزشمند... ادامه »
03
مهدویت در میان اهل سنت
چکیده: پیرو اظهارات لغو و ساده لوحانه بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در خصوص ایران و مهدویت، آیت الله نجم الدین مروجی طبسی از اساتید حوزه علمیه قم و عضو هیات امنای مرکز تخصصی مهدویت با انتشار یادداشتی نسبت به این اظهارات پاسخ داد. مهدویت، در میان اهل سنت هم متواتر و پذیرفته شده است. پیرو اظهارات لغو و ساده لوحانه بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در خصوص ا... ادامه »
12
محبت علی (ع) در روایات نبوی(ص)
چکیده: روایاتی در سفارش به محبت امیرالمومنین علی (علیه السلام) از پیامبر (صلی الله علیه و آله) در منابع روایی اهل سنت موجود است. این روایات به نقل از پیامبر می‌گویند: هر کس علی را دوست بدارد، مرا دوست دارد و هر کس علی را دشمن دارد، مرا دشمن داشته است و هر کس علی را اذیت کند، مرا اذیت کرده است و هر کس مرا اذیت کند، خدا را اذیت کرده است. دو روای... ادامه »
09
وحدت در منظر اهل‌سنّت
چکیده: با توجه به این که قرآن فصل‌الخطاب همه مسلمانان بوده و از جمله یکی از وجوه مشترک بین شیعیان و اهل‌سنّت می‌باشد، آیاتی از قرآن مجید را در رابطه با اهمیت و جایگاه وحدت مورد بررسی قرار می‌دهیم: "اعوذ بالله من الشیطان الرجیم"  «وَأَطِيعُوا اللَّـهَ وَرَ‌سُولَهُ وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِ‌يحُكُ... ادامه »
24
تکفیر مسلمانان در نگاه علمای اهل‌سنت
چکیده: علمای بزرگ اهل‌سنت با قبول شهادت فِرق اسلامی، مخالفت خود را با تکفیر مسلمانان اعلام کرده‌اند. از جمله شافعی، شهادت تمامی فِرق به جز خطابیه را پذیرفته است. ابوحنیفه نیز اسلام تمامی فِرق را پذیرفته و اشعری پس از ذکر اختلاف مسلمانان و تفرقه آنان، تمامی فِرق را مسلمان دانسته و اسلام را وجه جمع و نقطه مشترکشان معرفی می‌کند. علمای ب... ادامه »
11
نگاهی به نکاح مسیار
چکیده: نكاح مسيار جزء مسائل مستحدثه و جديد است که امروزه بين اهل سنت مطرح مي شود. اين نوع ازدواج در سال‌های اخیر در برخی از کشورهای اسلامی رواج یافته و مورد استقبال عده‌ای از زنان و مردان عرب واقع شده است. از آنجا که اهل تسنن ازدواج موقت را مشروع نمی‌دانند، برای پاسخ به نیازهای برخی از مردان و زنان جوان ازدواج مسیار را مطرح نموده‌اند. ... ادامه »
11
شروط طلاق دهنده طبق فقه اهل سنت چیست؟
چکیده: جواب: برطبق فقه اهل سنت در طلاق شرایطی معتبراست که برخی مربوط به طلاق دهنده است و برخی مربوط به طلاق داده شده و برخی مربوط به صیغه ی طلاق است. در کتاب:«الموسوعة الکویتیة»؛ در باب شروط طلاق دهنده، شرایطی ذکر شده که عبارتند از: 1) اینکه طلاق دهنده همسر شرعی زن باشد. 2) اینکه طلاق دهنده به سن بلوغ شرعی رسیده باشد؛ بنابراین طلا... ادامه »
24
آیا اهل سنت مخالف ساخت بنا برای قبور بزرگان هستند؟
چکیده: دیدگاه علمای اهل تسنن نسبت به مشروعیت بنا کردن مساجد بر روی قبور اعاظم دقیقاً همان دیدگاه علمای شیعه می‌باشد. اما نادانان فرقه وهابیت معتقدند که ساختن هر گونه بنایی بر روی قبور حرام و باید تخریب شود. به گزارش فرقه نیوز؛ از آنجایی که بزرگان فرقه ضاله وهابیت در چنین روزی دست به شنیع‌ترین عمل ممکن یعنی تخریب(حرم اهل بیت علیهم‌السل... ادامه »
21
بیان حقیقتی از زبان‌ امیرمؤمنان توسط عالم اهل سنت
چکیده: از امیر مؤمنان علی بن ابیطالب (علیه السلام) شنیدم که می گفت: «..در دوزخ عذاب دردناک و خوار کننده ‌ای است که هر‌ امیری در میان رعـیت‌ بـه عدالت رفتار نکند او را در آن‌ جایگاه‌ به عذاب‌ دردنـاکی‌، کـیفر می ‌دهند!» جنب و جوش عجیبی بود، هزاران نفر، پیر و جوان، سیاه و سـفید‌، غـنی‌ و ف... ادامه »
21
شیخ الازهر: مبارزه با تررویسم نیازمند همکاری مناره مساجد و ناقوس کلیساها است
چکیده: احمد الطیب گفت: الازهر به تنهایی نمی تواند با تررویسم مبارزه کند و برای رسیدن به این مقصود لازم است ناقوس های کلیسا و مناره های مساجد با هم متحد شوند. احمد الطیب شیخ الازهر در جریان سفر خود به کشور آلمان برای مشارکت در مراسم جنبش اصلاح دینی در اروپا گفت: ادیان برای تحقق صلح و همزیستی میان بشر آمده اند و البته رهبران دینی می توانند نقش مهمی در تحقق... ادامه »
13
آیا اهل سنت بخاری را معصوم می‌دانند؟؟؟
چکیده: حجت‌الاسلام والمسلمین توحیدی در سلسله نشست‌های آشنایی با متون و منابع حدیثی اهل سنت با موضوع «آشنایی با کتاب حدیثی صحیح بخاری» که ازسوی مرکز تخصصی مذاهب اسلامی برگزار شد، اظهارداشت: گاهی برخی از اهل سنت می‌گویند که ما کتاب «صحیح» داریم و لی شیعیان چنین کتابی ندارند.  در پاسخ به این پرسش باید گفت که ... ادامه »
13
تحریف حدیثی در صحیح بخاری که دیدگاه شیعه را تأیید می‌کرد...!!
چکیده: حجت‌الاسلام والمسلمین توحیدی در سلسله نشست‌های آشنایی با متون و منابع حدیثی اهل سنت با موضوع «آشنایی با کتاب حدیثی صحیح بخاری» که ازسوی مرکز تخصصی مذاهب اسلامی برگزار شد، اظهارداشت:  تعداد کمی از علمای اهل سنت این ادعا را تلقی به قبول ندارند.  در این عرصه «دارقطنی» از علمای اهل سنت است که تعدادی از اح... ادامه »
13
بررسی متون روایی صحیح بخاری در یک نشست علمی
چکیده: آشنایی با منابع و متون مذاهب دیگر در هر زمان برای علمای مذاهب، جهت گفت‌وگو و مناظره و آشنایی با مذاهب دیگر ضرورت داشته است و این مسئله امروزه به ویژه که دنیا، دنیای ارتباطات است و ...  آشنایی با منابع و متون مذاهب دیگر در هر زمان برای علمای مذاهب، جهت گفت‌وگو و مناظره و آشنایی با مذاهب دیگر ضرورت داشته است و این مسئله امروزه به وی... ادامه »
02
نقد متن و مدلول حديث نماز ابوبكر به جاي پيامبر (ص)
چکیده: بررسي حديث نماز ابوبكر به جاي پيامبر (ص)(3) با توجّه به مطالبي كه در مقالات پيشين گذشت، ملاحظه كرديم كه اين حديث با همه ي طرق و اسنادش مردود و بي اعتبار است. اكنون به نظر مي رسد كه اين پرسش مطرح شود كه با توجّه به اين كه اين حديث، از احاديثي است كه صاحبان صحاح، مسانيد، معجم ها و علماي ديگر بر آن اتّفاق نظر دارند و آن را از عدّه اي از صحابه روايت ... ادامه »
01
بررسي اسناد روايت نماز ابوبكر به جاي پيامبر (ص)
چکیده: بررسي حديث نماز ابوبكر به جاي پيامبر (ص)(2) همان گونه كه ملاحظه شد، ما اين روايت را با كامل ترين متن و صحيح ترين طرق، از صحاح و مسند احمد نقل كرديم. همان طور كه پيش تر گفتيم، شناخت موقعيّت روايت با دقّت نظر در سند آن و متوني كه نقل شده است، ما را از دقّت در رواياتي كه از ديگر صحابه و در كتاب هاي غير صحاح نقل شده است بي نياز مي سازد. البتّه چه بسا ... ادامه »
31
روايت نماز ابوبكر به جاي پيامبر (ص) و راويان آن
چکیده:  بررسي حديث نماز ابوبكر به جاي پيامبر (ص)(1) پيش گفتار محدّثان اهل تسنّن روايتي را بدين مضمون نقل كرده اند: آن گاه كه پيامبر خدا صلي الله عليه و آله در بستر بيماري افتاد -كه به سبب همان بيماري وفات يافت-به ابوبكر دستور داد كه به عنوان امام جماعت براي مسلمانان نماز بخواند. و شخص آن حضرت نيز به مسجد رفت و با مردم پشت سر ابوبكر نماز خواند...... ادامه »
20
مغایرت آشکار داعش با اهل سنت در مساله خلافت
چکیده: گروهک داعش رسما خلافت اسلامی را اعلام و سرکرده خود را به عنوان خلیفه مسلمین معرفی نمود و لذا با این عمل مغایرت و مخالفت خود رابا تمامی مسلمانان جهان اعلام نمود. براساس روایتی که در منابع اهل سنت به دفعات نقل شده خلافت اسلامی پس از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم 30 سال می باشد. و پس از آن به پادشاهی تبدیل می گردد. بر اساس برخی از این روایات مج... ادامه »
19
توصیفات خواندنی سران طوایف و معتمدان شیعه و سنی استان سیستان و بلوچستان از داعش
چکیده: معتمدان، ریش‌سفیدان و سران طوایف و قبایل شیعه و سنی سیستان و بلوچستان در بیانیه‌ای اعضای داعش را خوارج قرن و ابزار دست سرویس‌های جاسوسی استکبار برای مخدوش کردن چهره اسلام اعلام کردند به گزارش جهان نیوز، متن این بیانیه و طومار که به امضای ده‌ها نفر از سران و بزرگان قبایل در گردهمایی سالانه سران طوایف و قبایل سیستان و بلوچستان ... ادامه »
16
چگونگی ایجادنوسلفی‌گری دراهل سنت
چکیده: یک عضو شورای علمی دانشنامه اسلام معاصر گفت: سردمدار جریان تکفیری سید قطب است که نظریه حاکمیت و جاهلیت را سامان داد واعلام کرد اسلام هیچ نسبتی با هر آنچه در روی زمین می گذرد، ندارد، زیرا هر چه هست جاهلیت است، جاهلیت مدرن. به گزارش جهان، "مجید مرادی" دانشجوی دکتری علوم سیاسی دانشگاه سن ژوزف بیروت و عضو شورای علمی دانشنامه اسلام معاصر در گفتگو با مهر... ادامه »
16
بررسي حديث « خلفا در روز رستاخيز »
چکیده: اين حديث در فضايل و ترتيب خلفا را گروهى از حافظانِ حديث نقل كرده اند. ابن جوزى در شمار دومين حديث مى گويد: هبة اللّه بن محمد بن حصين، از ابوطالب بن غيلان، از ابوبكر شافعى، از محمد بن عثمان بن ابى شيبه، از حسن بن صالح، از حسن بن حسن نَرسى، از اصبغ بن فرج، از بيع بن محمد، از ابوسليمان أيلى، از ابن جريج، از عمرو بن دينار نقل مى كند كه ابن عباس مى گوي... ادامه »
صفحه 1 از 3اولين   قبلي   [1]  2  3  بعدي   آخرين   
تاکنون: 159692             این ماه: 83346         دیروز: 3318         امروز: 2151

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.