اخلاق و عرفان

 

19
فحش دادن و بد زبانی در روایات و راه درمان
چکیده: فحش دادن و هرزه گویی باعث می شود که خوبان و نیکان از فحش دهنده تنفر و انزجار پیدا کنند و در نتیجه از او دوری گزینند و در عوض بدان و پستان دور او را بگیرند و غرق در فساد و تباهی شوند. امیرمؤمنان در این رابطه می فرماید: از هر کلام زشت و سخن ناروا پرهیز کن زیرا با گفتن آن پستان و رذلان به تو روی می آورند و کریمان از تو می گریزند. دشنام دادن باعث کینه ... ادامه »
01
عوامل تضعیف و تقویت درجه ایمان
چکیده: برخی موارد، ایمان انسان را ضعیف می‌کند و برخی اعمال، درجات ایمان را افزایش می‌دهد، حسد ایمان را می‌خورد و نابود می‌کند همچنان که آتش هیزم‌های خشک را می‌سوزاند و نابود می‌کند، همچنین بنا بر روایات اسلامی، یکی از آثار عجب این است که ایمان را فاسد می‌کند همانطور که سرکه عسل را فاسد می‌کند. حجت‌الاسل... ادامه »
29
۱۰ پیشنهاد آیت الله مهدوی به زائران اربعین
چکیده: عضو خبرگان رهبری گفت: پنج توصیه برای پیش از سفر زائران امام حسین(ع) و پنج توصیه هم حین سفر مطرح می کنم تا ان شاءالله زیارت با معرفت بیشتر حاصل شود. آیت الله سید ابوالحسن مهدوی به مناسبت ایام سفر زائرین اربعین حسینی، اظهار کرد:  توفیق بزرگی است برای کسانی که در اربعین حسینی با پای پیاده به زیارت حضرت ابا عبد الله الحسین(ع) می روند. وی با بیا... ادامه »
05
مراقبه؛ غربي يا اسلامي؟
چکیده: ✍️یکی از اصول اساسی روش مديتيشن يا مراقبه غربی، تأکید بر «مانترا» است.  به این معنا که توصيه مي‌شود واژه‌اي بي‌معنا را بگوييد تا در اين بي‌معنايي، تفكري ايجاد نشود و شما سريع‌تر بتوانيد با شعور خلاق و آگاهي عميق، مرتبط شويد.  مانترا در مقايسه با ذكر در عرفان و مراقبه اسلامی، شيوه‌اي ناقص است.&nb... ادامه »
04
دعایی که نباید بالای منابر خوانده شود
چکیده: در بحث مربوط به تولی و تبری، برخی مردم با تمسک به موضوع تبری، خواسته‌های نفسانی خود را برآورده می‌کنند.باید به محضر حضرت صادق و امیرالمومنین (ع) برویم و اظهار تبری را از ایشان فرا بگیریم. پاسخ امیرالمومنین(ع) به سوال ما از عملکرد ایشان در قرائت دعای موسوم به صنمَی قریش در قنوت نماز شب مشخص می‌شود. حرمت دشنام به دشمنان حق‌تعال... ادامه »
02
سه دیدگاه در برخورد با مسائل اخلاقى
چکیده: شایان توجّه است که در دوازده آیه قرآن مجید[۷] از بیماریهاى روحى و اخلاقى، تعبیر به مرض شده است؛ از جمله در آیه ۱۰ سوره بقره، صفت زشت نفاق را به عنوان بیمارى قلمداد کرده، درباره منافقان مى فرماید: «فى قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزادَهُمُ اللَّهُ مَرَضَاً؛ در دلهاى آنها نوعى بیمارى است، و خداوند (به خاطر اصرارشان بر گناه و نفاق) بر بیمارى آنها مى افزا... ادامه »
02
امام خمینی از حق زنان چه می گویند؟
چکیده: در قسمت قبل به بررسی حقوق شهروندی در نگاه امام خمینی پیرامون موضوعات جوانان ، مستضعفین و عدالت اجتماعی پرداختیم در این مطلب این مبحث را در موضوع حقوق زنان، حقوق سیاسی و اجتماعی شهروندان، حقوق شهروندان در تعلیم و تعلم و فرصت های برابر آموزشی پی می گیریم. 4)در خصوص حقوق زنان حضرت امام خمینى (ره) در “حوزه عمومى حقوق زنان”&zwn... ادامه »
18
سه دیدگاه در برخورد با مسائل اخلاقى
چکیده: شایان توجّه است که در دوازده آیه قرآن مجید[۷] از بیماریهاى روحى و اخلاقى، تعبیر به مرض شده است؛ از جمله در آیه ۱۰ سوره بقره، صفت زشت نفاق را به عنوان بیمارى قلمداد کرده، درباره منافقان مى فرماید: «فى قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزادَهُمُ اللَّهُ مَرَضَاً؛ در دلهاى آنها نوعى بیمارى است، و خداوند (به خاطر اصرارشان بر گناه و نفاق) بر بیمارى آنها مى افزا... ادامه »
24
چکیده: شایان توجّه است که در دوازده آیه قرآن مجید[۷] از بیماریهاى روحى و اخلاقى، تعبیر به مرض شده است؛ از جمله در آیه ۱۰ سوره بقره، صفت زشت نفاق را به عنوان بیمارى قلمداد کرده، درباره منافقان مى فرماید: «فى قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزادَهُمُ اللَّهُ مَرَضَاً؛ در دلهاى آنها نوعى بیمارى است، و خداوند (به خاطر اصرارشان بر گناه و نفاق) بر بیمارى آنها مى افزا... ادامه »
13
عاقبت ناشکری در برابر بلاهای کوچک
چکیده: ممکن است ما از فقر و نداری گلایه و شکایت کنیم، خدای ناکرده گیر یک مرض لاعلاج و مشکلات حادتری بیافتیم، که بگوییم: خدایا همان فقر برایم بهتر بود. سعدی یک داستان خوبی دارد می گوید: کسی جوراب نداشت، کفش نداشت، ناله می زد، نوحه می زد این چه وضعی است؟! خدایا نداشتی چرا خلق کردی؟ یک روز د دید یک نفر دو پا ندارد. به سجده افتاد و گفت: خدایا من اشتباه کرد... ادامه »
29
به جای دعوت به صبر، کمک کنید!
چکیده: بهتر است بیش از آنکه از واژه صبر برای تسکین درد دردمندان استفاده کنیم در عمل کاری کنیم که آن ها از مشکلات خود فاصله بگیرند و در حقیقت تسکین عملی داده شوند. بسیاری از بزرگان و مسئولین مکرر از واژه صبر استفاده می کنند و در جواب کسانی که محتاج کمک هستند نسخه ای به نام صبر را پیشنهاد می کنند. به طور مثال وقتی یک روستای محروم برق و آب ندارند و یا اگر... ادامه »
29
تقدم و تأخر در حاجت‌ها
چکیده: حالا دو مطلب دیگر را می‏خواهم مطرح کنم. اول اینکه انسان که دعا می‏کند و از خدا طلب می‏کند، نسبت به اموری که طلب می‏کند، آیا «تقدم و تأخر» هم باید در نظر گرفته شود یا نه؟ این خودش بحثی است که اول از خدا چه بخواهم؛ با چند مقدمه این سؤال را جواب می‏دهم. اولاً این‏که انسان تقاضاهایی را که از غیر می‏کند، در ر... ادامه »
28
آثار فردی رشوه
چکیده: قبل از برشمردن آثار فردی، تذکر این نکته لازم است که پیامدهای فردی رشوه خواری همان آثاری است که در روایات، برای مطلق حرام خواری ذکر گردیده و از آنجا که ما حُرمت رشوه را بیان کردیم، پیامدهای مذکور در این روایات شامل فرد رشوه خوار نیز می شود. اکنون به برخی از این آثار اشاره می کنیم: 1. قساوت و سنگدلی رشوه از مصادیق بارز «اکل مال به باطل&r... ادامه »
28
توهین به اعتقادات در فضای مجازی را با توهین پاسخ ندهیم
چکیده: مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان خراسان جنوبی گفت: یکی از اشتباهاتی که گاه در فضای مجازی مرتکب می‌شویم این است که توهین دیگران به اعتقاداتمان درفضای مجازی را با توهین پاسخ می‌دهیم. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، حجت‌الاسلام مهدی اسدالهی، مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان خراسان جنوبی گفت: یکی از مباحثی ک... ادامه »
25
روایت شگفت انگیز دفن صاحب تفسیر المیزان
چکیده: سید احمد قاضی از قول علامه نقل می‌ کند که: پس از ورودم به نجف به بارگاه امیرالمؤمنین(ع) رو کرده و از ایشان استمداد کردم.   سید احمد قاضی از قول علامه نقل می‌ کند که: پس از ورودم به نجف به بارگاه امیرالمؤمنین(ع) رو کرده و از ایشان استمداد کردم. در پی آن آقای قاضی نزدم آمد و گفت: «شما به حضرت علی(ع) عرض حال کردید و ایشان مرا ... ادامه »
22
سبّ و فحش، فرهنگِ افرادِ بی‌منطق
چکیده: شیعه امامیّه با تمسّک به آیه 125 سوره نحل، «حکمت»، «موعظه‌ی نیکو» و «جدال احسن» را برای معرّفی خود و دعوت دیگران به معارف اهل بیت(علیهم‌السلام) برگزیده و از هرگونه سبّ و دشنام به مخالفین، خودداری کرده است. ولی متأسّفانه در فضای غبارآلود رسانه‌ای عصرِ حاضر، عدّه‌ای مزدور پیدا شده‌اند که سع... ادامه »
10
قناعت، مالی تمام نشدنی
چکیده: قناعت را می توان در دو مرحله خلاصه كرد كه مرحله اول، بر راضی بودن به حد ضرورت و مرحله دوم بر رضایت به كمتر از آن دلالت دارد. از شاخصه های بالندگی و عزت نفس و كرامت انسان در فرهنگ دینی، قناعت ورزیدن است كه هم می تواند به عنوان یك صفت فردی مطرح باشد و هم از ویژگی های یك ملت به حساب آید. این حسنه علاوه بر آنكه از صفات ممتاز اخلاقی محسوب شده و به ... ادامه »
06
راهکاری برای تقویت شعور حسینی
چکیده: هدف از قیام امام حسین، همانگونه که خود فرمود؛ اصلاح امت جد خود و زنده کردن سیره ایشان و پدرش علی بن ابیطالب بود چنانکه می دانیم هدف از قیام امام حسین، همانگونه که خود فرمود؛ اصلاح امت جد خود و زنده کردن سیره ایشان و پدرش علی بن ابیطالب  بود[1]  اوّلین عملى كه از انسان مورد محاسبه و بررسى قرار مى گیرد نماز است، چنانچه صحیح و مقبول ... ادامه »
29
آشنایی با مرحله ای مشکل از راه سلوک!
چکیده: اگر سالک بخواهد در همان آغاز کار نسبت به مانع زدایی در مراحل بالاتر اقدام کند، ممکن است هرگز توفیق ورود در مسیر عرفان را پیدا نکند و تا آخر عمر در مرحلة «تخلی» باقی بماند. بنابر این سالک باید با برطرف کردن موانع اولیه وارد مسیر سلوک شود و سپس در هرمرحله از راه نسبت به مانع زدایی متناسب با آن اقدام نماید یکی از بحثهای عرفان عملی، بحث از... ادامه »
29
10 قانون برای بندگی در مسیر سیر و سلوک
چکیده: حداقل باید در آخرین رکوع و در کلیه سجده های نمازهای واجب صلوات بفرستم. اگر به هر دلیلی نتوانستم این عمل را انجام دهم، باید به ازای هر صلوات 10 ریال صدقه بدهم و 100صلوات بفرستم. شهید علمدار ده قانون برای سیر و سلوک خود قرار داده بود. باشد که از آن شهید بزرگوار درس بندگی بگیریم. قانون اول: بارالها، اعتراف می کنم از اینکه قرآن را نشناختم و به قرآ... ادامه »
صفحه 1 از 7اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  بعدي   آخرين   
اين ماه: 96802                              ديروز: 4025                              امروز: 1960

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.